Koira-ajokortti

Flick.

Löytyykö täältä henkliöitä, jotka olisivat halukkaita ajamaan asiaa tällaisen koira-ajokortin vaatimisesta kaikilta, jotka ovat harkitsemassa koiran ostamista? Asia kaipaisi hieman julkisuutta sekä perusteluja, miksi tällainen tulevaisuudessa olisi välttämätön, mikäli koiran tahtoo hankkia.

terv. Saksanpaimenkoiran sairaudet Ylläpito

8

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei sytytä

      ihan ensiksi pitäisi saada koirien kasvattajille ja myyjille pelisäännöt ja valvonta niiden noudattamiseen, sillä jo ratkaistaisiin paljon.

      asioiden parantamisen pitäisi lähteä mädästä ytimestä eikä laidoilta

      jotenkin naurettavalta tuntuu kortin hankkiminen esim. nyt 62 vuoden iässä kun koiria on ollut perheessä koko elämän ajan

      • Flick.

        Tuosta olen samaa mieltä ja meinasin siitä tuohon aloitukseenkin kirjoittaa, että koirien kasvattajille ja myyjille tulisi ihan ensialkuun laatia jonkinnäköinen "ajokortti" myös, minkä jälkeen tiukennettaisiin myös ostajien kriteerejä. Näin saataisiin karsittua suurin osa osaamattomista/vastuuntunnottomista kasvattajista sekä ostajista kokonaan pois. Tätä toimintaa voisi valvoa vaikka läänineläinlääkärit, joita tällä hetkellä on aivan liian vähän maassamme.
        Sekään, vaikka olisi ollut koiria koko elinikänsä ajan, ei tarkoita sitä, etteikö joskus voisi olla niin huonossa kunnossa ettei pysty täysipainoisesti huolehtimaan koirasta, joka tarvitsee säännöllistä hoitoa vuorokaudet ympäri. Tällä en tarkoita mitään ohimenevää lyhytaikaista sairautta vaan ihmisen pitkäaikaista kyvyttömyyttä ottaa vastuu eläimestä vuosiksi eteenpäin.
        Sellaisen kohdan voisi koiran ostosopimukseen kirjata, jossa on kerrottu kuka koirasta mahdollisesti voisi jatkossa huolehtia, jos omistaja ei siihen itse kykene syystä tai toisesta.Näin vältettäisiin turha koirankierrätys kodista toiseen tuntemattomien haltuun, milloin ei ole mitään takeita siitä, saako koira hyvän vai huonon uuden kodin tarvittaessa.


    • Sieltäpäin ytimeen

      Joo,en minäkään enää ala koirakorttia ajamaan,sakujen kanssa touhuilua 40 vee.
      Joukkoon on mahtunut yks sairas yksilö,jonka jouduimme lopettamaan.
      Mutta,täytyy sanoa että materiaali on kyllä mennyt alas kuin lehmän häntä,verrattuna esim. -70 ja -80 luvun saksanpaimeniin,hermosto oli niillä ihan erimaata.
      Nykyään suurin osa räyhääviä toisten kimppuun kävijöitä.
      Kyllä kasvattajien/myyjien pitää alkaa ottaa vastuuta kenelle myyvät!

    • Flick.

      Itselläni on myös sakujen kanssa kokemusta yli 20 vuoden ajalta sekä koirista yleisesti yli 40 vuoden ajalta. Silti olisin ihan valmis siihen, jos minut testautettaisiin sen varalta uutta koiraa hankkiessani, olenko varmasti pätevä ja vastuuntuntoinen huolehtimaan koirastani seuraavat vähintään 10 vuotta.

      • ps.

        Tähän voisi liittää myös eläinlääkärien lausunnot, kuinka aiempia koiria on kohdeltu/hoidettu, mikä olisi plussaa.


    • ei sytytä

      kunhan ensin saataisiin edes lastensuojelu jonkinlaiseen kuntoon

      turha tehdä lakeja joita ei voi valvoa

    • <3 <3

      Lastensuojelu on tärkeää, mutta siihen lienee eri resurssit ja päättäjät, vai kuinka "ei sytytä"?

      Uusi PEVISA:han tulee voimaan 2016, mutta mielestäni se on riittämätön saksanpaimenkoiran kannalta. Jalostukseen käytettäviltä koirilta molemmilla pitäisi olla VIK arvostelu (SPL-testit, yms) ja PK tulos, joka kertoisi koiran koulutettavuudesta jälkeläisiä ajatellen.

      Koira ajokortti uusille omistajille voisi olla myös paikallaan jos jalostus hommat saataisiin kohdilleen. Paljon on kasvattajia jotka myy rakenteen perusteella jalostettuja koiria kenelle tahansa.

      Rakenteen sijasta pitäiäsi miettiä paljon tärkeämpiäkin juttuja ;)

      Joten oikeassa olet Flick, vanhempien koulutettavuus ja pennun ostajien motivaatio ratkaisee ;)

      Ilman virallisia tuloksia olevat vanhemmat kannattaa passata :)

    • seropiini

      Millä kukaan valvoo onko koiran omistajalla korttia tai ei? Jos rotukoiria ei voi myydä enää kuin kortillisille niin silloin räjähtää paperittomien ja sekarotuisten markkinat.

      Täällä maaseudulla on Musti tai murre lähes joka pihassa, on aina ollut. Vahinkopennut annetaan naapureille ja tutuille ilman sen kummempia papereita tai lääkärintodistuksia. Jos kohdalle osuu sairas ja huono pentu niin sitten se lopetetaan ja otetaan tilalle uusi. Jalostushömpötys on hipstereitten hommaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      186
      3525
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      376
      2210
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      56
      2196
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      43
      2062
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1491
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1251
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1213
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      449
      1189
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      118
      1045
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      59
      994
    Aihe