Kiinteistömaailman yrittäjiä vaikeuksissa?

Hiippakunta

Pikkulinnut livertelivät korvaani, että osa Kiinteistömaailman yrittäjistä olisi vakavissa vaikeuksissa? Lainahanat pankista kiinni ja lainojen vakuuksia kohta realisoidaan. Totta vai vain ilkeää huhupuhetta?

2

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • konkkaa pukkaa

      Ihmetyttää nämä muutkin välitysliikkeet. Porukkaa on yhdessä toimistossa 5-6 henkeä ja viime aikoina on saaneet myytyä vain pari kohdetta per toimisto. Eli tuloa ehkä about 10-15 tonnia. Siitä kun vähennetään kulut ei ihme jos tekee tiukkaa.

      Tosin ei käy sääliksi , välittäjät ovat kaivaneet oman hautansa. Vaikka tietävät ettå nykyhinnoilla ei kauppa käy niin antavat ylioptimistisia hintapyyntöjä . Ei muuta kuin leipäjonoihin vaan mahdollisimman monta välittäjää.

    • No, onhan viimeisen vuoden aikana pk-seudulla kipannut kolme Kiinteistömaailmaketjuun kuulunutta yritystä (Espoossa yksi, Helsingissä Kannelmäki ja Kapteeninkatu), Atop LKV, yksi Open Marketin toimipiste, lisäksi nippu nyrkkipajoja. Helsingin OPKK laittoi puolet henkilökunnastaan pihalle jne.

      Tällä hetkellä pärjäävät vain vahvan omarahoituksen omaavat yritykset jotka panostavat koulutukseen ja myyjien tukemiseen. Oman arvioni mukaan n. 40 % "välittäjistä" joutuu työnhakuun 1. tammikuuta 2016. Meillä sitä ongelmaa ei ole, onneksi :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      84
      2109
    2. Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä

      Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu
      Maailman menoa
      416
      1975
    3. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      110
      1380
    4. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      75
      1347
    5. Vihjeketju naisille

      Kirjoita tähän vihjeesi kaivatullesi.
      Ikävä
      67
      1283
    6. Venäläistä sukellusvenettä jahdataan Norjassa Sukellusvenettä on etsitty sunnuntaista lähtien.

      Venäläistä sukellusvenettä jahdataan Norjassa Sukellusvenettä on etsitty sunnuntaista lähtien. Norjassa on käynnissä ve
      NATO
      107
      1015
    7. Haluatko tietää totuuden?

      Olen kyllästynyt sinuun. Et herätä enää mielenkiintoa. Samat jutut x 100. Kuten narskuilla aina. Samalla tunnen myötätun
      Ikävä
      81
      972
    8. Sofia Virta pyyhkii pöytää Keskisarjalla A studiossa

      Hurjaa on meno. Keskisarja ihan kanveesissa.
      Perussuomalaiset
      266
      967
    9. Teräväkielinen Virta jauhotti totaalisesti sössöttävän Keskisarjan

      Harvoin on noin suvereenia jauhotusta A-studiossa nähty. Ja minä äänestän demareita, joita ei oltu paikalle edes kutsut
      Maailman menoa
      254
      958
    10. 131
      878
    Aihe