Voiko psoriasis periytyä?

15v

Olen 15v poika ja unelma on ollut jo jonkun aikaa tehdä jonkun verran mallin töitä ja olen mitoissa ja muuten ulkonäöllisesti sopiva malliksi ja olen yhdessä "mallikerhossa" nykyään mukana ja pelkän älyttömästi että perin isältä psoriasiksen sillä hänellä on aika paha sellainen.Olen lukenut kun monet ovat vasta siinä 20v alkanut sairastaa tätä kyseistä sairautta ja en todellakaan haluisi sitä! Onko jotain tieto miten voisi estää tai pitääkö vaan ajan mukaan katsoa jos tulee :s

5

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mallikas*^*

      On perinnöllinen ja sattuman kauppaa saako sen.
      Itse olin 44-vuotias kun sairastuin psoriasikseen. Onhan olemassa tehokkaita biologisia lääkkeitä, tosin kalliita.. Mutta jos oikein huippumalli olisin niin kyllä sellaisilla hoitaisin jos paha psori olisi.

      Tässä linkissä on paljon potilaiden kysymyksiä joihin lääkäri vastaa. SIinulla ei ole psoriasista mutta on tosi hyviä vastauksia.

      http://psoriasiaa.fi/kysy/kysymysarkisto-2

    • psorijori

      Mmulla alko 21 vuotiaana. Valitettavasti ei taida olla mitään keinoa estää sitä jos on tullakseen. Mutta sanoisin että älä murehdi psorista vaan nauti nuoruudesta ja mallin urasta. Murehtiminen vaan lisää riskiä (stressi).

    • ruokavalio.

      Nujerra Psoriasis!
      http://www.raikasweb.com/nujerra-psoriasis

      Monipuolinen ja terveellinen ravinto ja /tai kotiruoka on pelkkä tyhjä fraasi, jota suurin osa suomalaisista ei edes ymmärrä. Esimerkiksi pasta, ruispala ja big mac ovat eri ruokia, mutta kaikkien pääraaka-aineena on sama ravinneköyhä vilja. Toinen haaste tulee ravintoaineiden imeytymisestä. Monen suomalaisen suoliston toiminta on kaukana optimaalisesta.


      Hyvällä ruokavaliolla, liikunnalla, riittävällä levolla ja ravintolisien käytöllä voitaisiin ehkäistä paljon terveydenhuollon kuluja. Nykyinen hoitojärjestelmä on kuitenkin jo lääkärikoulutuksesta alkaen niin lääkehoitokeskeinen, että muutos tuskin tulee tapahtumaan.

      http://personal.inet.fi/koti/remeli/aitoa_ruokaa.htm

    • hane1

      Olet kiinnostunut psoriaasin periytyyvyydestäLöysin googlen

      avulla linkin : http://www.terveyskirjasto.fi/xmedia/duo/duo93732.pdf

      Otsikko :

      Miten psoriaasi syntyy

      – monitekijäisen taudin geenien jäljillä

      Kati Asumalahti, Ulpu Saarialho-Kere ja Juha Kere

      Toivottavasti teksti ei ole liian akateemista,asiantuntijapitoista tekstiä!

    • epigenetiikka

      Suoliston heikosta kunnosta viestivät tavallisimmin turvottelu, ilmavaivat, ummetus, ripuli, närästys sekä happamat röyhtäisyt. Ongelmista voivat kieliä myös krooniset nivelvaivat, autoimmuunisairaudet, kuten keliakia, sekä erilaiset ihovaivat, kuten akne tai atopia.

      http://www.hs.fi/terveys/a1407925354969?jako=c47c809b3c6547492b653c3420f4c555&ref=fb-share

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      71
      5485
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      242
      4690
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      36
      3047
    4. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      255
      2984
    5. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      98
      2586
    6. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      331
      1989
    7. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      5
      1912
    8. Muovipusseista pitäisi saada panttimaksu takaisin

      Ostan joka päivä yhden muovipussin, ja niistä palautuu keskimäärin takaisin kaupan pullomaatin yhteydessä olevaan roskik
      Maailman menoa
      59
      1689
    9. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      15
      1555
    10. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      2
      1526
    Aihe