Kalakukko

Tullaan viikonlopuksi "kesälomalle" Iisalmeen.
Löytyykö kalakukkoa, tuoretta ja mistä. Paistetut muikut ..pottumuusi, suositelkaa, Kaikki "savolainen" ruoka, vaikka hyvät uudet perunat kiinnostaa.
81313
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Väisäsen Kotiliha, hallissa myymälä, löytyy varmaan kalakukkoja. Voit vaikka tilata
ennakkoon, yhteteystiedot netistä!

Muikkuja perunamuusia saat esim. Olutmestarista, satamassa sijaitsevasta
terassiravintolasta, viihtyisä rantapaikka.

Äänestä
  • Älä osta Jestolalta. Ainakaan siltä ukolta. ei ole pessyt käsiään. ja on pannut.

    Äänestä

mukavaa että on kiinnostusta savolaisiin perinneruokiin. Tässä pari reseptiä; Pilko muutama kuivunut leivänkannikka kattilaan, kaada päälle maitoa, kiehauta, mausta suolalla ja syömään. Tai ota eilisiä keitettyjä perunoita, pilko ne, lämmitä mikrossa , pikkuisen suolavettä, missä dippaat ne ja eikun syömään. Näin pääset savolaisuuden ytimeen.

Äänestä

"Perinneruokia" tuli kyllä pentuna syötyä kun muutakaan ei ollut. Muistaako kukaan pottuvellin mikä tehtiin muusin tähteestä,hyvää sekin oli. Mutta eipä ollut liikakilojakaan...

Äänestä

Reissu tehty ja kiitos Iisalmelaisille hyvästä meiningistä ja palvelusta.
Olutmestarin muikut ja pottumuusi, nam.
Pistäydyttiin sen jälkeen siinä kauppahallia vastapäätä ravintolan terassilla.
Tilattiin irish kahvit, ei tullut hintaa tilatessa kysyttyä, 11e veloittivat kahvista.
7e olen keskimäärin iriskoffeesta aikasemmin maksanut.
Tarjoilia kehui kun hämmästelin hintaa, onhan siinä vaivannäköäkin,
No. ei se lomaa pilannut, mutta liekö hotelli tornissakaan Helsingissä iriskoffee tuon hintainen.

Äänestä

kävin syömäs kalakukkoo iisalmes hyvää oli

Äänestä
  • Tuliko maistettua esinahkakääryleitä?

    Äänestä

  • kääryleitä kirjoitti:

    Tuliko maistettua esinahkakääryleitä?

    Oliko herätys päällä?
    Muista ottaa aamulääkkeesi ajoissa!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


suutarinlohi kirjoitti:

Tullaan viikonlopuksi "kesälomalle" Iisalmeen.
Löytyykö kalakukkoa, tuoretta ja mistä. Paistetut muikut ..pottumuusi, suositelkaa, Kaikki "savolainen" ruoka, vaikka hyvät uudet perunat kiinnostaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu