Moi.
Olen (12v.) tyttö. Saan luultavasti gerbiilit muutaman viikon päästä. Eli tahtoisin tietää, millaista gerbujen hoito on, minkäkokoinen terraario/häkki on hyvä, mitä rutiineja noudatatte jne.
Voisitko vastata myös tähän kysymykseen: voiko kolme urosgerbua laittaa samaan häkkiin/dunaan/terraarioon.
Onko mitään hyviä, luotettavia (ja halpoja) nettikauppoja, joista kannattaa ostaa gerbiilien tavarat?
Niin, ja onks teidän mielestä Candy, Domino, Tupu, Hupu tai Lupu sopivia nimiä gerbu-urokselle. Muita nimiä?!
Kiitos vastaajille!!
gerbukokemuksia?
6
97
Vastaukset
- emminenh
Gerbiilien hoito on suhtkoht helppoa verrattuna muihin jyrsijöihin. Gerbiilien asumus on hyvä siivota noin kuukauden välein (eli vaihtaa kaikki purut ym.). Minulla itselläni on kaksi gerbiiliä, ja siivoan niiden terraarion kolmen viikon välein.
Gerbiileille kaikista paras vaihtoehto on lasinen terraario tai vanha akvaario (minulla itselläni on vanha akvaario). Terraarion olisi hyvä oli vähintään 70cm leveä ja 40cm korkea. Muovinen duna ei ole hyvä koska sinne ei mahdu paljon purua ja lisäksi gerbiilit voivat jyrsiä siihen reijän ja päästä karkuun. Häkki, jossa on kalterit on myös huono, koska siihenkään ei saa paljon puruja ja gerbiilit jyrsivät kaltereita jolloin niiden kuonosta lähtee karvat. Muutenkaan gerbiileille ei saa laittaa terraarioon mitään muovista paitsi vesipullo. Tosin senkin ne voivat jyrsiä rikki.
Minulla on rutiineissa mm. nämä seuraavat:
- joka päivä veden vaihto
- joka päivä tarkistan onko ruokaa tarpeeksi
- pahvia lisään terraan 2-3 kertaa päivässä (eli sitä menee paljon!)
- joka päivä gerbiilien käsittely ja tarkistetaan onko kaikki kunnossa (hampaat, hajurauhanen ym.)
Kolme urosgerbiiliä voi laittaa samaan asumukseen. Gerbiilejä pitäisi aina olla vähintään kaksi koska ne ovat laumaeläimiä ja kaipaavat toistensa seuraa. Kannattaa aina ottaa joko kaksi/kolme veljestä tai kaksi/kolme siskosta samasta poikueesta.
Itse olen tilannut gerbiileilleni tavaroita täältä: https://www.petshop.fi/
Tavarat ovat olleet laadukkaita, hyvän hintaisia ja toimitus nopeaa. Suosittelen :)
Gerbiileille voi antaa minkälaisia nimiä. Netistä löytyy helposti paljon nimiehdotuksia kun kirjoitat vaikkapa Googleen: "jyrsijöiden nimiä" tai "eläinten nimiehdotuksia" tms.
Suosittelen lukemaan tarkasti Suomen Gerbiiliyhdistys Ry:n sivuja, niillä on paljon hyvää ja tarpeellista tietoa ennen kuin hankit gerbiilit ;)
---> http://www.gerbiiliyhdistys.fi/- GERBUHULLU?<3<3
Kiitti! Onko sellanen häkkiterraario myös hyvä? Siis sellanen, että siinä on pohja lasia (esim. 40cm korkea lasipohja) ja yläosa häkkiä... Kun siihen pystyy lisäämään tasoja jne?
- GERBUHULLU<3<3
GERBUHULLU?<3<3 kirjoitti:
Kiitti! Onko sellanen häkkiterraario myös hyvä? Siis sellanen, että siinä on pohja lasia (esim. 40cm korkea lasipohja) ja yläosa häkkiä... Kun siihen pystyy lisäämään tasoja jne?
Sorry, nimeen tuli kysymysmerkki...
onko tällainen asumus hyvä? (linkki alla)
http://m.zooplus.fi/shop/jyrsijat/hakit_aitaukset/gerbiili/leveys_80cm/225330
- GERBUHULLU<3<3
Kuinka moneksi päiväksi gerbiilit voi jättää kotiin, jos lähtee lomalle? Oon lukenu jostain, että ne pärjää kyllä keskenään. Totta?
Jos on totta niin kerrotteko, kuinka paljon jätetään ruokaa ja mitä muuta tehään??? - emminenh
Sinäänsä tuollaine terraario-häkki viritelmä ei ole huono, mutta perjaatteessa aika turha. Kunhan gerbiileillä on tarpeeksi virikkeitä ja purua terraariossa niin tuollaista lisäkettä ei tarvita.
Tuo voi olla vaarallinen jos gerbiili esimerkiksi innostuu kiipeilemään kaltereissa ja esimerkiksi jalka tai häntä jää kaltereiden väliin :/ ...
Gerbiilit voi jättää viikonlopuksi yksin kotiin, kunhan niille jättää tarpeeksi pureskeltavaa, eli pahvia tulisi olla koko ajan. Juomapullollinen vettä riittää hyvin viikonlopun yli koska gerbiilit juovat vähän. Suurinpiirtein vähän yli kourallinen varmaankin riittää gerbiileille viikonlopun yli.
Itse järjestän aina niin, että naapurini tulee joka päivä lisäämään pahvia terraarioon ja kurkkaamaan että gerbiilit ovat elossa ja normaalin näköisiä. Itse gerbiileihin hänen ei tarvitse koskea ollenkaan.- GERBUHULLU<3<3
Okei, kiitos neuvoista!;-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja10014156Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va215855Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1545551SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1525398Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu2015122Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2894270HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.213910"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste873601Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant13507Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan193479