kertokaas asbestialtistuneista

Seonnut19v

Pää meinaa hajota, kun tietää altistuneensa asbestille lapsena ja nuorena. Tietosuus on joskus kyllä kauheata, varsinkin kun tietää että asbesti on ja pysyy keuhkoissa, eikä siintä syntyviin tauteihin ole parannuskeinoa.
Mistää en ole saannut eläviltä ihmisiltä tietoa kuinka kauan sellaisella ihmisellä on terveitä vuosia elettävänä joka on altistunut asbestille. Jos lapsi altistuu esim. Remontissa asbestille 10 vuotiaana ja 13 vuotiaana oleskellessaan ja pöllyttäessään asbesti romukasoja. Kuinka paljon silloin olisi oletettavan elinikää hunommasti käyden tai premmin? Kauan ekasta altistumisesta yleinsä menee ennenkuin oireet alkavat? Minkälaiseen kuolemaan asbesti johtaa/millaiset kivut?
Millä todennäköisyydellä altistunut sairastuu? Jos lapsi altistuu asbestille, onko mitään mahdollisuutta ja kuinka suuri mahdollisuus nähdä terveitä eläkepäiviä?

Tunnetteko ketään kuka olisi altisunut pieniä,keskiverto tai suuria määriä asbestille, kaun asbesti ollut henkilöllä keuhkoissa tai kuinka kauan kyseinen henkilö eli asbestin kanssa?
Asbestialtistukseni on tapahtunut vahingossa, mutta useamman kerran.

8

4478

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Järki käteen nyt!

      Rauhotu!Mitä sä vaahtoat,tuohan on ihan mielipuolista ajattelua!Aattele jos kaikki syöpään sairastuneet rupeis pähkäileen syytä miks ovat sairastuneet?Kaikki selviää aikanaa,elä murehdi etukäteen.Eihän näistä asbestin vaaroistakaan ole tiedetty kauan sitten,eikä kaikki ole varmaankaan sairastuneet jotka ovat olleet sen kans tekemisissä.

    • Asbestin Vaara

      Edellinen kommentti oli ihan asiallinen, mutta ehkä hiukan välinpitämättömyys näkyi läpi.

      Asbestiin tulee aina suhtautua vakavasti. Tehtyä ei saa tekemättömäksi ja sen asian kanssa tulee elää. Älä kuitenkaan omassa mielessäsi lietso pelkoa elin vuosien lyhenemisestä vaan kysy asiaa lääkäriltä ja/tai työterveysviranomaiselta.

      Altistuminen nykypäivänä esim asbestille on lähinnä työantajien puuttelinen perehdys rakennustyömailla sekä välinpitämättömyys ja asian kiertely, työntekijän terveyden uhalla. Jokainen on oman onnensa seppä ja tekee ITSE omat valintansa; Ei mielistele toisia, Eikä laita rahaa/palkka oman terveyden edelle.

      Ainut asia mitä voit tehdä on hyväksyä se että olet altistunut nuorempana asbestille. Kaikki ihmiset ovat yksilöitä ja kaikki vaikuttaa kaikkeen. Eikä elin vuosien lyhenemiselle voi mitään jos niin käy, se vain on tietämättömyyden tai toisen ihmisen välinpitämättömyyden aikaan saama.

      Juttelemalla asiasta muille ihmisille voit säästää monen asbesti altistumiselta ja helpotat sillä myös omaa oloasi.

    • tsemppiä

      Luin jostain että n. 200 000 ihmistä altistui työssään asbestille 60-70 luvuilla ja heistä 5% sairastui asbestisairauksiin. Työssään = joka päivä vuosien ajan. Koska asia huolestuttaa niin kannattaa käydä kuvauttamassa keuhkot, kuvissa näkynee mahdolliset muutokset. Todennäköisesti mitään ei ole tapahtunut..

    • mineriitti

      Kuinka paljon silloin olisi oletettavan elinikää hunommasti käyden tai premmin?
      - Ei vaikuta elinikään ellei asbesti ala ärsyttää keuhkorakkuloita JA keuhkorakkulat ala arpeutua. Keuhkosyöpäriskiä lieväkin asbestialtistus lisää, ei kuitenkaan samassa määrin kuin jatkuva tupakointi.

      Kauan ekasta altistumisesta yleinsä menee ennenkuin oireet alkavat?
      - Puhutaan kymmenistä vuosista. Mikäli työksesi purkaisit asbestirakennuksia ilman suojausta, päivittäin, asbestoosin oireet alkaisi ~10-15 vuoden kuluttua ensialtistumisesta. Alle vuoden päivittäinen asbestialtistus: 15-40 vuotta (mikäli ylipäätään tulee). Muutaman kuukauden saatunnainen asbestialtistus: 35-50 vuotta (mikäli ylipäätään tulee).

      Minkälaiseen kuolemaan asbesti johtaa/millaiset kivut?
      - Asbesti aiheuttaa keuhkoja ärsyttämällä niiden arpeutumista. Arpeutunut keuhkokudos ei pysty enää tekemään kaasunvaihtoa, joten hengityksen teho laskee: happea ei saa niin paljon verenkiertoon, eikä hiilidioksidi poistu tehokkaasti. Kipuja ei tunnu alkuvaiheessa, useimmiten oire on hengenahdistys, helppo hengästyminen (ei pysty nousemaan yhden kerroksen portaita haukkomatta henkeä) sekä olo ettei "saa tarpeeksi ilmaa keuhkoihin". Keuhkosyöpä on asia erikseen, mutta tupakointia välttämällä sen riski on pieni huolimatta satunnaisesta asbestialtistuksesta.

      Millä todennäköisyydellä altistunut sairastuu?
      Elimistö kompensoi heikentynyttä hapenottokykyä nostamalla hemoglobiinia. Mikäli arpeutuminen ylipäätään alkaa, se saattaa myös itsekseen pysähtyä.

      Jos lapsi altistuu asbestille, onko mitään mahdollisuutta ja kuinka suuri mahdollisuus nähdä terveitä eläkepäiviä?
      Lapsi tuskin altistuu asbestille samalla tavoin kuin asbestirakennuksia suojaimetta purkava työmies. Kaikki mahdollisuudet on normaaliin elinaikaan.

      Jos asia sinua huolettaa, suositus tapauksessasi on käydä keuhkoröntgenissä 10 vuoden välein. Tällöin voidaan asbestoosi ja muut muutokset havaita hyvissä ajoin. Näin teen itse.

      Terveisin, mm. talojen asbestimineriittijulkisivuja työkseen purkanut ja mineriittilaattoja lekalla sirpaileiksi vuosia murskannut, terve eläkeläinen.

      • Anonyymi

        Entä muutaman tunnin altistus max?


    • Anonyymi

      Tietääkö kukaan, johtaako hetkellinen (noin 10 minuuttia) asbestipölyn hengittäminen sairauksiin?

      • Anonyymi

        Sen verran olen lukenut oman altistumiseni jälkeen ja konsultoinut lääkäreitä, että sinun ei tarvitse huolehtia lainkaan. Asbestoosi noin pienestä on mahdotonta. Syöpien todennäköisyys taas on niin pieni, että voit huoletta ajatella sen käytännössä nollaksi.


    • Anonyymi

      Ehkä tietoa saa myös kun katsoo areenasta MOT ohjelmat .
      Paakkila kuoleva kylä ja toinen asdesti järvessä uimakoulu .
      Jotenkin näin ohjelmat oli kai nimetty . Paakkilassa aloitettiin louhia asdestia 1918. Kaivoksen omisti Partek ja toiminta loppui 1980 luvulla , Sen jälkeen tuli tietoon asdetoosi keuhko sairaudet , joita MOT ohjelmassa käsitellään . Tuusniemen kunnan kuolleisuus luvut muuta maata huimasti suuremmat , syy asdetoosi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      40
      3057
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      80
      2801
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      184
      2428
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      36
      2155
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      18
      1476
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      23
      1403
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1396
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1274
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      13
      1269
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1241
    Aihe