SONATA 2006

Morjens,ongelma on seuraavanlainen:kuskinpuoleisen takaoven lukitus ei aukea eikä lukitu kaukosäätimellä.Jos jollain on ollut sama vika niin mikä oli syynä,kiitos.
5241
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Sulakkeet?

Tapahtuuko oven keskuslukitusmoottorilla ylipäätän jotain?

Oven päädyssä, missä lukitusmekanismi sijaitsee näkyy eräänlaianen ruuvi, josta voi ruuvarilla kääntää manuaaliseti oven auki tai lukkoon. Siitä huomaa parhaiten, jos keskulukitus yrittää tehdä edes pientä liikettä.

Jos moottori ei tee yhtään mitään, voi vika olla johdoissa tai moottorissa. Johtovikaa etsisin saranoiden lähettyviltä? Jos moottori tekee pientä liikettä, luulisi johtojen olevan kunnossa?

Äänestä
  • Kiitos asiallisesta vastauksesta,silloin kun lukitus alkoi temppuilemaan näkyi selvästi että lukitisnappi liikkui vähän.Nyt kun aikkaa on kulunut niin nappi ei liikahdakaan.

    Äänestä

Sama vika, mutta vain kuumalla ilmalla. Aamuisin ja talvet-keväät kesät toimii OK.. Auringonpaisteessa ei pelitä... Eli joku jumittaa kuumetessaan.

Äänestä
  • Ei pienen kuumuuden pitäisi jumittaa, joten kosketushäiriö jossain piuhassa on todennäköisempää.

    Onko Sonatan keskuslukituksessa moottori vai solenoidi? Sisarmerkissä käytössä oleva solenoidi on teholtaan aika heppoinen ja pienen pakkasen jälkeen lukot jumittavat vuoroin kiinni tai auki.

    Äänestä

  • Morjens,mulla alkoi samalla lailla,toissakesänä vain helteellä temppuili,nyt mykkä koko ajan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


olliopen kirjoitti:

Morjens,ongelma on seuraavanlainen:kuskinpuoleisen takaoven lukitus ei aukea eikä lukitu kaukosäätimellä.Jos jollain on ollut sama vika niin mikä oli syynä,kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu