Ikkunoiden leveys

tyhmä rakentaja

Etujulkisivuun olisi tarkoitus laittaa 4 kpl karmien ulkoreunasta mitattuna 1 m leveää ikkunaa. Ikkuna jakautuisi keskeltä kahtia , välikarmin leveys pokineen ehkä hieman alle 10 cm.

Mitä mieltä olette, onko tällainen ikkuna toivottoman kapea? Ikkunan korkeus on n. 1.5 m.

Kuinka leveitä standardimittaiset ikkunat ovat? Siis tyyliin perus makuuhuoneen ym. ikkuna.

3

3572

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6677

      Katso ikkunanvalmistajien sivuilta, tulee mieleen vaikka Piklas, niissä on alasvetovalikot, joista ikkunoiden mitat ja mallit selviää.

    • Tavallisimmillaan aukeava aikkuna elää seuraavantyyppisellä mitoituksella:
      * karmin mulkoseunasta lasiaukon reunaan noiv 8,5 cm
      * välikarmin kohdalla lasiaukkojen välinen etäisyys noin 13,5 cm

      Eli metrinen karmimitta ja yksi pystyjakokarmi tarkottaisi lasiaukkojen leveydeksi (100-2*8,5-13,5)/2 = 35 cm joka mielestäni aika kapea. Takavuosina kapeimmat tuuletusikkunat oli lasiaukosta mitaten 22 cm ja nykyisin aika yleisten leveäkarmisten ikkunoiden tapauksessa 32 cm - eli kuvaamasi ikkuna on toki tehtävissä, mutta itse tutkisin vaihtoehtona kolmea 135 cm leveää.... joilla tehden ei menis ihan noin kapeiksi nuo valoaukot.

      Ikkunan korkeuden valitsemisesta vielä pari sanaa: Ikkunoiden yläreuna asettuu yleensää ovien eläreunan tasoon (useimmiten 210 cm tai 230 cm). Ja ikkunoiden korkeudet pääosin 2 moduulin kerrannaisia eli 120...140...160...180... cm - jolloin esimerkiksi puutarhanovista löytyy vastaavat lasiaukon korkeudet vakiona (mahdollisesti jopa varastosta). Eli tuo 150 cm mielestäni ei kaikkein paras ikkunan korkeus - mieluummin 140 cm tai 160 cm (ettei mene puutarhanovet mittatilaustuotteiksi).

    • Halvalla...

      Kapeathan nuo ikkunat on, mutta millainen on sitten talo, johon ne on tarkoitus asentaa? Tuollaiset ikkunat voi saada hyvinkin käymään julkisivuihin, kun ne oikein sovitetaan julkisivuihin. Siis talon malli ja koko vaikuttaa aika paljon.

      Tuo mitä nimim. rauno_kangas kirjoittaa, on täyttä asiaa, eli kannattaa ottaa huomioon, että miten ikkunat suhtautuu taloon tuleviin oviin. Puutarhaovi/parvekeovi on lasitettu vakioikkunoiden mukaan ja jos sellaisia on talossa, voi tulla hammastusta.

      Erilaisilla "poppakonsteilla" on kyllä mahdollista rakentaa erilaisilla ikkunoilla ja ovilla hyvinkin aistikasta jälkeä, mutta useamman talon kimpussa on silloin jo pitänyt ahertaa tavalla taikka toisella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      121
      7435
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      92
      7210
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7139
    4. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      64
      6285
    5. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      3
      5734
    6. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      97
      5628
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5434
    8. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      65
      5275
    9. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      43
      5158
    10. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4656
    Aihe