Ikkunoiden leveys

tyhmä rakentaja

Etujulkisivuun olisi tarkoitus laittaa 4 kpl karmien ulkoreunasta mitattuna 1 m leveää ikkunaa. Ikkuna jakautuisi keskeltä kahtia , välikarmin leveys pokineen ehkä hieman alle 10 cm.

Mitä mieltä olette, onko tällainen ikkuna toivottoman kapea? Ikkunan korkeus on n. 1.5 m.

Kuinka leveitä standardimittaiset ikkunat ovat? Siis tyyliin perus makuuhuoneen ym. ikkuna.

3

3748

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6677

      Katso ikkunanvalmistajien sivuilta, tulee mieleen vaikka Piklas, niissä on alasvetovalikot, joista ikkunoiden mitat ja mallit selviää.

    • Tavallisimmillaan aukeava aikkuna elää seuraavantyyppisellä mitoituksella:
      * karmin mulkoseunasta lasiaukon reunaan noiv 8,5 cm
      * välikarmin kohdalla lasiaukkojen välinen etäisyys noin 13,5 cm

      Eli metrinen karmimitta ja yksi pystyjakokarmi tarkottaisi lasiaukkojen leveydeksi (100-2*8,5-13,5)/2 = 35 cm joka mielestäni aika kapea. Takavuosina kapeimmat tuuletusikkunat oli lasiaukosta mitaten 22 cm ja nykyisin aika yleisten leveäkarmisten ikkunoiden tapauksessa 32 cm - eli kuvaamasi ikkuna on toki tehtävissä, mutta itse tutkisin vaihtoehtona kolmea 135 cm leveää.... joilla tehden ei menis ihan noin kapeiksi nuo valoaukot.

      Ikkunan korkeuden valitsemisesta vielä pari sanaa: Ikkunoiden yläreuna asettuu yleensää ovien eläreunan tasoon (useimmiten 210 cm tai 230 cm). Ja ikkunoiden korkeudet pääosin 2 moduulin kerrannaisia eli 120...140...160...180... cm - jolloin esimerkiksi puutarhanovista löytyy vastaavat lasiaukon korkeudet vakiona (mahdollisesti jopa varastosta). Eli tuo 150 cm mielestäni ei kaikkein paras ikkunan korkeus - mieluummin 140 cm tai 160 cm (ettei mene puutarhanovet mittatilaustuotteiksi).

    • Halvalla...

      Kapeathan nuo ikkunat on, mutta millainen on sitten talo, johon ne on tarkoitus asentaa? Tuollaiset ikkunat voi saada hyvinkin käymään julkisivuihin, kun ne oikein sovitetaan julkisivuihin. Siis talon malli ja koko vaikuttaa aika paljon.

      Tuo mitä nimim. rauno_kangas kirjoittaa, on täyttä asiaa, eli kannattaa ottaa huomioon, että miten ikkunat suhtautuu taloon tuleviin oviin. Puutarhaovi/parvekeovi on lasitettu vakioikkunoiden mukaan ja jos sellaisia on talossa, voi tulla hammastusta.

      Erilaisilla "poppakonsteilla" on kyllä mahdollista rakentaa erilaisilla ikkunoilla ja ovilla hyvinkin aistikasta jälkeä, mutta useamman talon kimpussa on silloin jo pitänyt ahertaa tavalla taikka toisella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1275
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      891
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      716
    4. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      656
    5. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      632
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      606
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      587
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      535
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      463
    10. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    11. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    12. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      437
    13. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      435
    14. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      113
      434
    15. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      19
      430
    16. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      427
    17. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      82
      417
    18. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    19. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      390
    20. Veikkauksen asiamiehen provikat?

      Minkä verran peliautomaatin pitäjä saa peliautomaatin tuotosta?
      Maailman menoa
      28
      379
    Aihe