mahaan sattuu kun on kakka hätä

apua tarvisee

Hei! Ajattelisin kysyä täältä apua. Kun aina mulla on kakkahätä niin mahaan sattuu ihan perhanasti, että en tiedä mikä tämän aiheuttaa. Olen myös ollut vähän maha ummella. Kun ei tavara kulkenut suolistossa. Niin ajattelisin kysyä täältä apua. Plz mä tarvitsisin apua.

2

2529

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Normaali" ulostusväli lienee 1-3 päivää. Jos uloste on kiinteää mutta pehmeää ja helposti ulostettavissa kaikki on ok. Jos uloste on liian kuivaa, kovaa, papanamaista tai sitä on suolistossa liikaa, se voi tuntua paineena, kipuna ja jopa pahana olona.

      Jos näin on, helpointa on yrittää juoda tarpeeksi, liikkua ja syödä kuitupitoista ruokaa. Jos tulee ulostaminen tarve, sitä ei saa jättää huomiotta. Ruokakaupoissa on kuitupitoisia leseitä.

      Jos nämä ei auta, apteekista (tai luontaistuotekaupasta) saa kuituseosta. Ulostuslääkkeitä ei kannata käyttää jos ei ole pakko.

    • Anonyymi

      Jos on ummetusta niin kannattaa käydä ostamassa aptekiista ummetusjauhetta tai sellaista ummetuslitkua mutta ei kannata jos ei ole pakko ja tosiaan juo paljon ja liiku!😊

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      128
      3781
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      7
      2995
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      31
      2819
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2512
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      132
      2393
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      40
      1796
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      61
      1165
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      82
      1099
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1060
    10. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      76
      1050
    Aihe