Vuoden -82 päällisin puolin siistissä kunnossa olevassa lasikuituveneessä alkaa tuoksua sisätiloissa polttoaine heti kun sulkee luukut. Haju on sen verran voimakas että veneessä yöpyminen ei juuri houkuta. Moottori on perämoottori, tankit muovia. Bensatankissa ei ole huohotinletkua. Ajattelin laittaa ihan ensalkuun tankkiin tuon huohotinletkun ja johtaa sen ulos, mutta kaikki muutkin vinkit hajun poistamiseksi kiinnostavat. Haju tuntuu erityisen voimakkaasti keulapiikkissä, jonne se ilmeisesti kulkeutuu pilssin kautta. Toisaalta keulassa on myös Wallaksen valopetroolilämmitin, jonka huohotinletku on sisätilassa.
Polttoaineen haju sisätiloissa
Pirlo
153290
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Irtotankissa on yleensä ilmaruuvi korkeissa. Ruuvin pitää olla kiinni kun koneella ei ajeta. Purjeveneen kallistuessa avonaisesta ilmaruuvista valuu bensaa veneeseen. Muukin vuoto tankissa on mahdollinen. On hengelle huopaa käyttää tuollaista venettä jossa on kaasuuntunutta bensiiniä. Etsi vika ja korjaa ennen seuraavaa reissua.
No kumpi haisee petroli vai bensa?
Mulla oli muovinen bensatankki joka toimi ihan hyvin kun letku oli kiinni mutta kun letku oli irti ja ilmaruuvi korkistakiinni niin polttoaine paisuessaan tuli tankin liittimestä ulos. Eli liittimen takaiskuventtiili ei pitänyt ja juuri senverran tihkui että haisi. Näitä liittimiä saa tarvikeliikkeistä uusia joten koko tankkia ei tarvinut uusia.
Tuntuuko haju aina vai erityisesti kun tankki on täynnä? Itselläni on jo kahdessa eri veneessä ollut vuoto tankin yläpinnalle asennetussa pa-mittarin asennuslaipassa. Haju ei normaalisti haitannut mutta täydellä tankilla purjehtiessa ja veneen kallistuessa tuli ylivuoto ja hajuhaitta.
Perämoottorien letkut ja letkuliittimet ovat toinen melko yleinen vuotokohta. Pikku halkeama tai vastaava. Kannattaa korjata ajoissa.
Kiitos vastauksista.
Tankkit ja letku eivät mielestäni vuoda ainakaan nestemäistä bensaa (kuivia ja puhtaita). Veneessä siis kaksi Suzuki DF8-15 hv 25l polttoainetankkia.
https://www.marinekauppa.com/product/900/suzuki-df8-15-hv-polttoainetankki-25-litraa?nosto=nosto-productcategory-2.
Letkunlittimenä tankin päässä tuollainen Suzukin pikaliitin.
https://www.marinekauppa.com/product/892/suzuki-polttoaineletkun-liitin
Voisiko olla, että tankin liitin päästää kaasua läpi ilmaruuvin ollessa kiinni.
Jokatapauksessa ajatus on luopua toisesta tankista kokonaan ja laittaa tankista huohotinputki takalaudasta läpi ulkotilaan. Eli ajattelin kiinnittää tankin päälle bensakorkin läheisyyteen letkuliittimen ja tuohon 16mm huohotinputki.
Ajattelin myös lisätä sitlådan ilmastointia asentamala tuuletusritilän sitlådaan tuohon tankien yläpuolelle.
Mitä mieltä olette seuraavista toimenpiteistä?
Jos liitin vuotaa kun letku ei ole paikallaan ja pa laajenee niin se tulee ulos nesteenä koska imuputki on tankin pohjassa nestepinnan alapuolella.
Wallas on paskalämmitin ollut aina, valopetrooli haisee, muttei lämmitä!
Ongelma on tuttu, ja siihen toimii mielestäni ainoastaan sen tilan tuuletus jossa tankki on. Vaikka haju ei ole suoraan bensiini sellaisena, kuin se bensatankin korkin aukaistessa haisee, niin joitakin aromaattisia hiilivetyjä tulvii aina joistain rakosista. Sama saattaa olla jossain määrin valopetroolin suhteen. Ellei varsinaista vuotoa ole, niin tuuletuksen lisäyksellä itse koittaisin selvitä ongelmasta.
Puhdas valopetroli on lähes hajutonta.
On mahdollista, että veneeseen on joskus päässyt bensaa niin, että se on imeytynyt kuituun asti vaikkapa läpiviennistä tai ruuvin reiästä. Silloin hajusta ei pääse eroon, vaikka veisi kaikki kannut veneestä.
Suositelen asuintilan tuuletuksen lisäämistä joka tapauksessa. Jos se haisee, se on myös terveydelle vaarallista.
Samaa ajattelin..jossain voi olla bensan kyllästämää materiaalia puuta tai lasikuitua. Yritä selvittää missä? Sitten vaihda se materiaali tai maalaa jollakin muovimaalilla peittoon eli kapseloit sen. Samaa tavaraa se bensa on kuin lasikuidut ja muovit jne. Jos se pysyy muovipullossa, niin se pysyy myös muovimaalin takanakin. Monesti yksinkertaisin korjaustapa on paras.
Vaan ei pysy kertakäyttöisessä muovimukissa....
Voisiko se tulla kaasarista? Sitten se kyllä ilmenisi varmaan vasta ajon jälkeen. Konetilan läpivientien tiivistys voisi tällöin auttaa. Tai se huohotusletku. Jostainhan sen täytyy nytkin huohottaa.
Niin, ja jos sinne moottoritilaan kertyy kaasuja, pitää ehdottomasti olla moottoritilassa tuuletin, jota käytetään aina ennen starttia.
"Moottori on perämoottori,"
Aha, enpäs huomannut. Sittenhän voisi olla mahdollista eristää tankki sisätiloista täysin. Valopetroolitankki on mulla haissut voimakkaasti kerran, kun oltiin kryssitty 16 m/s tuulessa 24 tuntia pitkään.