Kysyisin tietäviltä, pitkän linjan uskovilta: Jos kerran taivasten valtakunnan avaimet annettiin maan päälle, niin mihin vielä tarvitaan viimeistä tuomiota eli Jeesuksen Kristuksen päätäntävaltaa? Enkö voi luottaa vanhoillisiin, Jumalan valtakunnan omiin ja heidän tuomioonsa tai heidän antamaan synninpäästöön ja huoletta odottaa taivaspaikkaa? Eikö tämä olekaan niin varmaa?
Taivasten valtakunnan avaimet?
vl:äksi haluava
36297
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Voit olla aivan varma taivaaseen pääsystä jos vain pysyt tässä uskossa,
sillä tässä uskossa on pelastusvarmuus.
Muut voivat jatkaa pitemmästi aiheesta.
Kuinka voi olla varma, että lestadiolaisuuden suuressa hajaannuksessa 1900-luvun taitteessa pyhähenki siirtyi vanhoillisille, jotka muodostivat suurimman ryhmän.
Sen jälkeenkin vanhoillislestadiolaisuus on vielä useaan kertaan hajaantunut.
Pyhähenki nimittäin ei noudata enemmistöpäätöksiä.
Entä jos pyhähenki siirtyikin johonkin muuhun lestadiolaisryhmään. Kenties sellaiseen missä ei öisiä hoitokokouksia ja henkistä painostusta ole tarvittu?
Viimeistään sellaisen toiminnan uskoisi karkottaneen seurakunnasta pyhänhengen.
"Voit olla aivan varma taivaaseen pääsystä jos vain pysyt tässä uskossa,
sillä tässä uskossa on pelastusvarmuus."
Saatanallista VALHETTA!
Häpeä vl-ROTTA!
Ovatko myös nämä avaukset sinun helluntailaisen oksentamia?
http://m.suomi24.fi/node/12322599
http://m.suomi24.fi/node/12316442
http://m.suomi24.fi/node/12317985
http://m.suomi24.fi/node/12322599
http://m.suomi24.fi/node/12316442
http://m.suomi24.fi/node/12317985
http://m.suomi24.fi/node/12332924
Hermeettinen perinne muotoilee asian näin: niin suuressa kuin pienessä. Niin taivaassa kuin maanpäällä. Makrokosmos = mikrokosmos.
.."viimeistä tuomiota eli Jeesuksen Kristuksen päätäntävaltaa?"
"Viimeinen tuomio" viittaa yksilön kuolemanjälkeisiin tapahtumiin.
.."kuinka ihmisen sielu voi saavuttaa matkansa päämäärän ja tulla jumalaiseksi, sekä ns. Smaragditaulu (Tabula Smaragdina), jossa on esitetty vastaavuus kahden tason, mikro- ja makrokosmoksen (ihmisen maailman ja maailmankaikkeuden) välillä. Sen mukaan ihminen voi toisen tason tuntemalla vaikuttaa toiseen tasoon.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Hermetismi
.."kuinka ihmisen sielu voi saavuttaa matkansa päämäärän ja tulla jumalaiseksi".
Vl:t eivät ole jumalaisia. Raamattu todistaa sen.
Eihän Leninkään saanut Marsalkka Mannerheimiltä Vapausristiä? saatikka Voittonen?
Vanhoilliset voivat vain antaa arvion, sillä lopullisen tuomion antaa Jeesus Kristus. Parempi olla väleissä Jeesuksen kanssa kuin vanhoillisten kanssa!
### Parempi olla väleissä Jeesuksen kanssa kuin vanhoillisten kanssa! ###
Tuo on totta!
Onneksi Jeesus jätti taivasten valtakunnan oven auki. Jokainen, joka tahtoo, voi käydä siitä sisälle.
Jeesuksella itsellään ovat ne avaimet.
"Joka TAHTOO minun perässäni kulkea...."
Näin on! Voit valita avaatko oven vai suljet sen:
Ilm. 3:20
Katso, minä seison ovella ja kolkutan; jos joku kuulee minun ääneni ja avaa oven, niin minä käyn hänen tykönsä sisälle ja aterioitsen hänen kanssaan, ja hän minun kanssani.
Kukaan ei muuten ole terveisiä tuonut sieltä taivaasta, eikä helvetistäkään.
Ei niin ,mutta Raamattu kuitenkin kertoo asiasta jotain.
22 Niin tapahtui, että kerjääjä kuoli ja vietiin enkeleiltä Abrahamin helmaan: niin kuoli myös rikas ja haudattiin.
23 Ja kuin hän helvetissä vaivassa oli, nosti hän silmänsä ja näki Abrahamin taampana ja Latsaruksen hänen helmassansa.
24 Ja hän huusi, sanoen: isä Abraham, armahda minun päälleni ja lähetä Latsarus kastamaan sormensa pää veteen, että hän jäähdyttäis minun kieleni; sillä minä kovin vaivataan tässä liekissä.
25 Niin sanoi Abraham: poikani, muista, että sinä sait sinun hyvääs elämässä, niin myös Latsarus pahaa. Mutta nyt hän lohdutetaan, ja sinä vaivataan.
26 Ja paitsi kaikkia näitä on meidän ja teidän välillä suuri juopa kiinnitetty, että ne, jotka tahtovat, ei he voi, eikä sieltä tännekään tulla.
Luullussa taivaassa oli sitten kerubejakin.
Jes. 37:16
"Herra Sebaot, Israelin Jumala, jonka valtaistuinta kerubit kannattavat, sinä yksin olet maan kaikkien valtakuntain Jumala; sinä olet tehnyt taivaan ja maan.
Kaikkeinpyhimmän kerubit oli tehty öljypuusta.
1.Kuningasten kirja:
6:23 Ja hän teki kaikkeinpyhimpään kaksi kerubia öljypuusta, kymmenen kyynärän korkuista;
Oma valintahan se on vanhoillislestadiolaisuudessa! Otatko Jumalan valtakunnasta julistetun äänellisen synninpäästön vastaan vai kiellätkö sen? Onko tämä omavanhurskausoppia?
Edelleen jää mietittäväksi menikö lestadiolaisuuden suuressa hajaannuksessa yli 100 vuotta sitten pyhähenki vanhoillisten mukana vai kenties muuhun ryhmään?
PH ei noudata enemmistöpäätöksiä.
Rauhanyhdistys on edelleen hajaantunut lisää, Mm. lähihistoriassa Amerikoissa
enemmistö katkaisi napanuoran SRK:hon.
Todistaako 70-luvun tapaukset PH:n vaikutuksesta?
Entä pf.skandaalin peittely?
Korvaamattomat talousrikokset, jotka on upotettu armonmereen? jne.jne.
Jos se ns. Jumalan valtakunnasta julistettu synninpäästö onkin ilman Pyhänhengen vaikutusta (jos PH ei olekaan asuvaisena vanhoillislestadiolaisuudessa)??
Psst!
Johanneksen opetuslapset kysyivät Jeesukselta, että oletko Messias, vai pitääkö meidän jotain toista odottaman.
Tämä kysymys kuuluu nykyään eri muodossa: "Onko tämä oikea kristillisyys, vai pitääkö meidän jotain mutta etsimän?"
LLL kertoo tästä. Jeesus vastasi. Lukekaapa Raamatusta. Siellä luetellaan kristillisyyden tuntomerkkejä. Saarnataanko vieläkin, (hengellisesti), köyhille evankeliumia? Vaiko hengellisesti hyvinkin rikkaille, joilla ei ole kovin paljon toisille annettavaa.
Uusi Testamentti ei tunne sanaa kristillisyys.Nimen kristitty joka kesittiin kolmesataa vuotta Kristuk,sen jälkeen.
Uusi Testamentti puhuu oikeasta uskomisesta, Uskominen kohdistuu Jeesuksen nimeen.
Uskon perusta on Jeesus Kristus:
Sillä muuta perustusta ei kukaan voi panna, kuin mikä pantu on, JA SE ON JEESUS KRISTUS. 1Kor3:11.
¤¤¤ Jos se ns. Jumalan valtakunnasta julistettu synninpäästö onkin ilman Pyhänhengen vaikutusta (jos PH ei olekaan asuvaisena vanhoillislestadiolaisuudessa)?? ¤¤¤¤
Tämä asia pelotti jo suviseuroissa!
Onko rauhanyhdistysläisessä synninpäästössä pyhähenki mukana ja toisen lestadiolaissuunnan julistamassa synninpäästössä ei olekaan?
Jos se onkin toisinpäin?
Tarkemmin ajatellen monelle varmaan pelottava ajatus.
Humhupuukia molemat . Tue Ranta-Lakeuden alueen vapaakirkon kokuksiin ,niin saat Ruhan sielullenisi
Siunauksella
Kes
Mistä tietää että pyhähenki on siellä eikä esim.pikkuesikosuudessa?
Ei mistään.
"Tuuli puhaltaa missä tahtoo. Sinä kuulet sen huminan mutta et tiedä mistä se tulee tai minne se menee; samoin ON JOKAISEN, JOKA ON HENGESTÄ SYNTYNYT."
Pyhää Henkeä ei voi komentaa, vaan Hän on siellä, missä on nöyrät ja
avoimet sydä'met ottamaan vastaan Jumalan lahjaa.
Kukaan puhuja ei voi komentaa Pyhää Henkeä eikä estää Hänen toimimistaan.
Uskonnollisuus ja uskonnot ovat tuudittaneet ihmiset uskomaan sellaiseen mitä ei ole olemassakaan.
Mitä tuohon lisäisi?
Kumpi se kesii on, helluntailainen, joksi häntä se katto mulkosilmä väittää, vai vapaakirkkolainen.
En tiedä, onko avauksesi kuinka tosi mielessä vastauksia haluaten kirjoitettu vai provosoitko vain.
Miksi haluat asettaa vastakkain uskovaisen saarnaaman evankeliumin ja viimeisen tuomiota taivaassa? Eiväthän ne ole yhteismitalliset. Evankeliumin sanoma kaikuu täällä ajassa, viimeinen tuomio tapahtuu taivaassa.
Sillä: uskovaiset saarnaavat Jeesuksen Kristuksen evankeliumia, Herramme käskyn mukaan Pyhän Hengen valtuutuksella. Saarna kutsuu Jumalan armonvaltakuntaan, jossa pelastusta saa elää todeksi USKON kautta jo tässä ajassa. Armonvaltakunnassa kuitenkin vielä kilvoitellaan päivittäisessä parannuksenteossa, lihan riisumisessa. Tämä tapahtuu sanan ja Hengen ravinnossa, yksin ja yhdessä. Nimittäin täällä maan päällä vaellamme vielä ruumiissamme, monissa kivuissa, vaivoissa, suruissa, huolissa, houkutuksissa, ristiriitaisuuksissa, vajavuuksissa. Elämme vielä uskossa, emme näkemisessä. Uskovaisen lukemaan synninpäästöön voit kyllä luottaa, jos parannusta Jumalan edessä totisella mielellä teet. Kun uskon kautta Jeesukseen synnit ovat anteeksi maan päällä, ne ovat anteeksi myös taivaassa. Kysyt, voiko huoletta odottaa taivaspaikkaa. Jeesus sanoo sinulle: Valvokaa!
Viimeisellä tuomiolla koko maailma joutuu tuomiolle. Tämä nykyinen maailma katoaa, alkaa uusi taivas ja uusi maa. Uskovaiset pääsevat Jeesuksen Kristuksen verisovituksen ansiosta ilon, riemun ja kunnian taivaaseen. Siellä ei ole enää kipua eikä vaivaa, ei surua eikä huolta, ei riitoja eikä ristiriitoja, vajavainen katoaa täydellisen tieltä. Elämme Jeesuksen Kristuksen näkemisessä.
Mikä on se uskovaisten joukko, jossa pyhähenki vaikuttaa?
Missä lestadiolaissuunnassa vaikuttaa pyhähenki ja missä suunnissa vain luullaan, että heidän julistama synninpäästö on pätevä?
Pitäisikö katsoa, miltä uskon hedelmät näyttävät?
Tehdäänkö parannusta vain itsensä vuoksi vai halutaanko sopia lähimmäisen kanssa, jota vastaan on rikottu?
"Kysymyksistäsi" näkee, että sinulla itselläsi on itseäsi miellyttävä, mielestäsi vain yksi ja ainoa oikea vastaus valmiina. Niinpä niihin ei kannata kenenkään vaivautua enempiä vastaamaan. Tietenkin toivon, että tulkitsin väärin.
Tervetuloa seuroihin esim. Hgin rauhanyhdistykselle kuulemaan Jumalan sanaa.
Täytyy muistaa Seppo Lohen sanat: "Puolet tästäkin porukasta vain pelastuu!"
Hyvä ihminen sentään.
Usko Raamatun sanoman.
Raamatussa kirjoitus.
TIM; jae.
" On olemassa vain yksi välimies, se on
Jumalan poika Jeesus Kristus, muita välimiehiä ei
ole olemassa syntien antamiseen, joka minuun uskoo,'pelastuu"
Taivasten valtakunta siis avaimet ei ole "jollakin
satunnaisella ns. uskovaisella joka saattaa ajatukseltaan
olla vaikka ateisti seuroissa käyvä muuten vaan".
vaan usko Jumalaan, Jeesukseen Kristukseen.
Jos siis Raamattuun on uskominen---- miten vaan kääntäen
vedettynä----tai päinvastoin...
-------------------
up, pääkaup vl-miehen hyvien vastausten vuoksi
Jo vl-mies sanoisit että menkää kuulemaan Jumalan Sanaa vaikkapa kaikkiin suomen helluntaiseurakuntiin, ja tänne veeälläänkin voi piipahtaa, silloin uskoisin että veeälmiehessä vaikuttaa (ei korvissa) Jumalan Henki.
Mutta koska hää ajattelee ilmeisen samoin kuin kaikki muutkin ällät että he ovat noita simoneita, (helluntait) niin silloin olen pidättyvällä kannalla siitä Jumalan Hengen osuudesta.
Mitään avaimia ei heillä ole sen enempää kuin jokaisella uudestisyntyneellä Raamatun mukaan on.
Olitko tämän ketjun aloittaja, nimim. vl:äksi haluava? Jos olit, kovin näennäisiä olivat kysymyslauseesi, samoin valitsemasi nimimerkki.
Sinullahan oli kaikki vastaukset jo valmiina itselläsi. Mitä sitä silloin kyselemään muilta. Taisit olla vain ilkkumismielessä liikkeellä.
Luulo että joillakin on oletetun taivaan valtakunnan avaimet, on sairautta.