3kk vaikeutuneet nukkumaanmenot

Vinkkejä kaivataan..

Aikaisemmin hoidettiin iltatankkaukset ja -syötöt olohuoneessa, jonka jälkeen kannoin nuokkuvan vauvan sänkyyn ja illasta riippuen kävin laittamassa tuttia suuhun kerrasta kymmeneen kertaan. Öisin herättiin kolmesti. Ja tämä oli luksusta.

Viikko sitten tapahtui jotain ja nyt kun laitan vauvaa sänkyyn, alkaa armoton huuto, joka saattaa loppua laulamalla ja paijaamalla tai ottamalla syliin ja heijaamalla. Kun vihdoin saan lapsen esim. sylissä hiljenemään ja varmuuden vuoksi vielä vartin heijaan, niin kun sänkyyn lasken huuto alkaa välittömästi. Olen yrittänyt imettää vielä sängyssä, vähentänyt ja lisännyt vaatteita, vaihdellut asentoja jne, mutta mikään ei auta. Tätä on kestänyt nyt viikon verran. Makuuasennossa vauva kyllä muuten viihtyy. Se, että saan väsyneen lapsen illalla jäämään sänkyyn kestää 1,5-2 h ja sitten alkaa tuttirumba. Öisin herätään n. 7-10 kertaa.

Mitä tässä oikein on tapahtunut, kun mielestäni meidän iltatoiminnoissa ei ole tapahtunut mitään muutosta?! Onko kellään vastaavaa? Vinkkejä?

3

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4t2q3

      3kk vauvoilla on tiheän imun kausi, sekin voi vaikuttaa siihen, että öisin herää tiuhempaan.

      Oletko kokeillut nukuttaa oman viltin alle ja siirtää koko pakettia sitten sänkyynsä, joskus nimittäin heräilevät siihen lämpötilan vaihteluun, kun kylmään sänkyyn joutuu.

      • Vinkkejä kaivataan..

        Toivottavasti tämä olisi seurausta tuosta tiheän imun kaudesta, sillä meillä nukkumiset on olleet aina hankalia päivin ja öin, lukuun ottamatta kuvailemaani luksusvaihetta, jota ehti kestää vajaan kolmisen viikkoa.

        En ole yrittänyt tuota omalla viltillä nukuttamista. Sitä ollaan kylläkin kokeiltu, että hoidetaan jo koko iltatankkaus sängyssä, jotta ei tarvitse sen jälkeen liikkua, mutta alkaa huutaa heti kun on tarpeekseen syönyt. Kokeilenpa tuota vilttijuttua huomenna kun aletaan taas nukkumaan. Kiitos vinkistä! :)


    • me tehtiin näin

      me nukutettiin vauva aina viereen meidän sängyssä ja sitten kun oli päässyt siinä tarpeeksi syvään uneen (n. 15-20min päästä), nostettiin omaan sänkyyn. oli tyytyväinen kun sai viereen nukahtaa ja kun tarpeeksi sikeässä unessa oli, niin ei tajunnut yhtään, että siirto tapahtui. ja jos heräsikin siihen, niin simahti heti uudestaan. sylissä heijatessa ei kinä päässyt niin rentoon ja syvään uneen, että olisi siitä onnistuttu siirtämään omaan sänkyyn heräämättä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      29
      5037
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      64
      1904
    3. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      112
      1813
    4. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1680
    5. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      29
      1644
    6. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      230
      946
    7. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      911
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      44
      877
    9. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      54
      823
    10. Mitkä on ne piirteet

      Mitkä kaivatussasi vetoaa tai mihin ihmiset kiinnittävät huomiota
      Ikävä
      53
      792
    Aihe