Olen jo kauan haaveillut että pääsisin ulkomaille opiskelemaan. Minulla on pohjana vaan peruskoulu.. Onko se käytännössä miten vaikeaa lähteä ja järjestellä asioita? Olisi kiva jos jollain muullakin olisi suunnitelmia lähteä pois suomesta opiskelemaan niin ei tarviis yksin suunnitella :)
ulkomaille opiskelemaan?
tytteli19
4677
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ja mitä ajattelit siellä ulkomailla opiskella, sehän se olennaista on. Ja missä maassa? Onko sinulla kielitaitoa? Onko sinulla rahaa? Onko sinulla mitään potentiaalisia mahdollisuuksia pärjätä? Miksei Suomi kelpaa? Mikset ole opiskellut peruskoulun jälkeen?
Ehkäpä kannattaisi kysyä noita itseltäsi.
Jos on säästöjä, voit aloittaa eri yliopistoissa kielikursseista ulkomaalaisille.
Ei se mitään huonoa ideaa!:)
.. olla tosi kannustava.
Moi!
Itse lähdin vuosi sitten Espanjaan opiskelemaan Espanjaa. Valitsin yksityisen kielikoulun, joka todella ylitti odotukseni. Puolessa vuodessa opin espanjan kielen nollatasolta sujuvaksi!Ja itseasiassa, olen yhä täällä ja harkitsen yliopisto-opintoja. Tarkista esim koulu nimeltä Universpain, Salamancassa (keskisuuri yliopistokaupunki luoteis-Espanjassa) www.universpain.com
Tsemppiä!