Alkoholin vaikutus...

saimi

Kuukautiseni ovat kolme viikkoa myöhässä joten luulempa että on käynyt hassusti :) ei ollut tarkoitus mutta aiomme todellakin pitää lapsen jos sellainen nyt tulee. Pitäisi raskaustesti maanantaina tehdä.

Kuitenkin, ennen kuin ajattelin raskauden mahdollisuutta, en rajoittanut mitenkään jumista tai tupakan polttoa. Eli ainakin kolme viikkoa mahd. hedelmöittymisen jälkeen olen polttanut 1-5 tupakkaa päivässä ja kahtena viikonloppuna olen juonut sen verran että olen ollut ainakin jonkinmoisessa kännissä/hiprakassa. Voiko tällä olla jotain vaikutusta? koska äidillä ja sikiöllä on yhteinen verenkierto? tuskimpa heti alusta? Jos nyt testi näyttää plussaa niin mitä sitten pitää tehdä? mennä neuvolaan vai mitä?

2

461

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • molla

      jos testi on niin soita neuvolaan ja he kysyy sun viimeiset menkat ja siitä sitten lasketaan eteenpäin. Jos ihan alussa on "käynyt noin" niin se ei vielä ole vaaraksi sikiölle,mutta nyt jatkossa on jo! Siksi voit olla huoleti menneestä ja suunnata katsetta tulevaan.Onnea ja iloa rutkasti teille!

    • mimmu

      ei ole sikiöllä ja äidillä yhteinen, muutenhan ei lapsella vois olla eri veriryhmäkään kuin äidillä. Mutta äidin verenkierrosta kaikki aineet menee sikiön verenkiertoon istukan kautta. Tämä tapahtuu vasta kun istukka valmistuu ja alkaa toimia, ei vielä ihan noilla viikoilla niinkuin arvelitkin. Alkuviikoilla sikiö saa ravinnon omasta ruskuaispussistaan, ja siksi ei haittaa jos olet juonut ja polttanut. Lopeta ne nyt, ja jos plussaat soita neuvolaan! Onnea!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      67
      4331
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      68
      4261
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      111
      2937
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      60
      2810
    5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      21
      2069
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      55
      1992
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1679
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1513
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      110
      1358
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      182
      1286
    Aihe