Lihakarjan kannattavuus?

Emäntä

Kuinka kannatavaa lihakarjan pitäminen todellisuudessa on?
Jääkö siitä elämiseen rahaa?

Nyt olen sikatilan emäntä ja tiukkaa tekee.
Mies on miettinyt että onko tässä mitään järkeä enää, vuosi vielä katsellaan.
Nyt tilanne on plus miinus nolla.
Työntekijällekkin on vaikea saada palkkaa maksettua ja usein ne ovat menneent meidän leipä rahoista.

Minussa heräsi ajatus että olisko lihakarjan kasvatus meille parempi.
Nyt ollaan tosin satsattu viljapuoleen, se tarkoittaisi käytännössä sitten myös aika radikaalia koneiden uusimista.

Hyppäisimmekö siinä ojasta allikkkoon, jos enää edes mahdollista..

25

4143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • harkita kannattaa

      En osaa sanoa, se kai riippuu vähän siitäkin, kuinka paljon teillä on jo velkaa ja kuinka paljon sitä tulee lisää ????

      Mikäli velkaa ei ole jo liikaa, niin mielestäni naudat on vähemmän riskialttiita kuin sianlihan tuotanto, jossa toki liikevaihdot on varmaan paljon parempia, mutta tila ei elä liikevaihdolla eikä kuoleta velkojaan liikevaihdolla, vaan sillä mitä siitä jää viivan alle.

      • KESÄÄJÄLJELLÄ,,

        KANNATAA VUOKRATA PELLOT JA MENNÄ KORTISTOON, TILI TULEE EIKÄ SELKÄ RASITUS, JÄÄ AIKAA NAUTTIA ELÄMÄSTÄ,,,,


    • Saattaa kannattaa

      "Minussa heräsi ajatus että olisko lihakarjan kasvatus meille parempi."


      Täällä Pohjois-Savossa olen ainakin huomannut, että monet sikatilat ovat lopettaneet, mutta eipä tule mieleen yhtään naudanlihan tuotantoon erikoistunutta suurempaa tilaa, joka olisi lopettanut.

      Onhan siinä naudanlihan tuotannossa sekin etu, ettei tuotantotiloja tarvitse lämmittää. Ja eikös Suomi ole naudanlihan tuotannossa siinä asemassa, että oma tuotanto ei kata kotimaista kysyntää, joten lisää tuottajia kaivataan.

      Koska sikoja kasvatetaan viljalla, joutuvat suomalaiset sianlihan tuottajat jatkuvasti epäedulliseen kilpailuun näiden eteläisempien ja viljankasvatukselle suotuisempien tuotantoalueiden kanssa.

      • HAAVEITA,,,

        :))))))))) HARVAPA LOPETTAA JOS TILA ON KIINNI VAKUUTENA :)


      • harkita kannattaa

        Noinhan se on, nautojen loppukasvatus ei taida pienellä tilalla olla sen kannattavampaa, mutta rahaa ei kulu kyllä yhtä paljon, kun saa pelata noiden omien nurmien kanssa.

        Emolehmillä ehkä on parempi tili kun myy vasikat välitykseen, sekin perustuu siihen että kulut laskee entisestään, homma on enempi tukipainotteista.

        Kuten sanoin, riippuu vähän siitäkin, paljonko on velkaa, mitä voi tehdä.


    • Saattaa kannattaa

      Tuli tuossa mieleen, että kotipaikkakunnallani on (oli) sikatila, joka alkoi ohessa kasvattaa lihanautakarjaa, kun tämä sikojen kasvattamisen kate alkoi heiketä.
      Ei ole tämän hetkistä tietoa, vieläkö he kasvattavat molempia, vai ovatko siirtyneet kokonaan nautakarjaan.

      Saattaa olla rasittavaa kasvattaa molempia, mutta siirtymävaiheessa saattaisi pienentää riskiä ja ei tarvitsisi suoraan luopua siitä mitä osaa, eikä varsinkaan viljan tuotantoon hankitut koneet ja mahdollinen viljankuivaamo jäisi käyttämättömiksi. Lisäksi oljet voisi alkaa syöttää apevaunussa jauhoilla höystämisen jälkeen nautakarjalle. Lihakarjallehan ei välttämättä tarvitse rakentaa lämmöneristeillä varustettua navettaa, vaan tilava varastorakennus riittää tuulen ja sateensuojaksi.

      • niimpäniin

        Ainakin riski pienenee ja jos toinen ei kannata, niin sen voi sitten lopettaa ...


    • ehotan tämmöstä

      Laita hailandeja siihen tilalle, et tarvitse mitään suuria muutoksia, eikä ne elukatkaan paljon maksa, muutamalla pääsee alkuun.
      Voit pitää siat ja saat vähän lisätuloja haikuista.

    • maatilan emäntä

      Olen myös sikatilan emäntä. Meillä oli vastaava tilanne noin 3 vuotta sitten. Rahat eivät riittäneet kustannuksiin. Harkitsimme tuolloin myös tuotantosuunnan vaihtoa mutta saatuamme laskelmat sen kustannuksista peräännyimme. Taloutemme ei olisi vaihdosta kestänyt. Aloimme pohtia teurastamon vaihtoa. Päätimme jättää vanhan teurastamomme ja siirtyä uuden teurastamon asiakkaaksi. Moni sanoi, että tuutta vielä takaasin, mutta ei oo kyllä tarvinnut katua vaihdosta. En tierä onkö tämä teille vaihtoehto, mutta kannattaisi se kyllä selvittää. Tuotantosuunnan vaihdos vaatii aina investointeja ja lisäkoulutusta.

    • kysyn vaan

      Oletko miettinyt luomua.

      • lampola

        Lampoloiden pito on tulevaisuuden toimiala. Sika ja lihakarja ei tule kannattavaksi vissiin koskaan.


      • näin se on
        lampola kirjoitti:

        Lampoloiden pito on tulevaisuuden toimiala. Sika ja lihakarja ei tule kannattavaksi vissiin koskaan.

        Lihakarjassa emolehmillä kyllä pärjää jos myy vasikat välitykseen, kun menee luomuun.

        Lehmä tuottaa yhden vasikan vuodessa, oli sitten luomussa tai ei ja kasan paskaa.

        Tuet vaan on paljon paremmat ja kulut pienemmät.


    • Lampaankasvatus

      On ekologinen tapa köyhtyä.

      • lampola100

        Siat lähtivät noin 2 v sitten, tilalle otimme lampaita. Tilallamme myös pienimuotoinen kauppa, mistä voi ostaa lampaantaljoja, lankoja, yms lampaisiin liittyvää. Hienosti lähtenyt homma käyntiin, ensi keväänä laajennamme lampolaamme. Pitkään mietimme ratkaisuamme, kyllä kannatti.


      • niimpäniiin

        Sian kasvatus on totaalinen tapa köyhtyä.


      • Jagdpanther
        lampola100 kirjoitti:

        Siat lähtivät noin 2 v sitten, tilalle otimme lampaita. Tilallamme myös pienimuotoinen kauppa, mistä voi ostaa lampaantaljoja, lankoja, yms lampaisiin liittyvää. Hienosti lähtenyt homma käyntiin, ensi keväänä laajennamme lampolaamme. Pitkään mietimme ratkaisuamme, kyllä kannatti.

        Mua kiinnostas missä saatte muokkautettua ne taljat?


      • 700709
        Jagdpanther kirjoitti:

        Mua kiinnostas missä saatte muokkautettua ne taljat?

        Täällä pohjanmaalla on alan yritys mitä käytämme muokautuksessa. Hyvin hommansa hoitanut.


      • Jagdpanther
        700709 kirjoitti:

        Täällä pohjanmaalla on alan yritys mitä käytämme muokautuksessa. Hyvin hommansa hoitanut.

        Kokkola?


      • lammasrules
        Jagdpanther kirjoitti:

        Kokkola?

        Juuri näin.


    • !!!!!!?

      Ei tukijussin kuulukkaan eikä saa rikastua.

      • sanon vaan

        Noo ei tässä kyllä kukaan kuvittelekkaan rikastuvansa ....


      • Töissä joka päivä

        älä sie ole kateellinen työtätekevälle..


    • pennejä taivaasta

      Ei työttömänä, tai töissä, rikastu.

      • Jep.

        Pääoman sijoittajat vain voivat rikastua.


    • Taatusti suomesta

      Liha on hyvää!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      59
      788
    2. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      111
      773
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      44
      640
    4. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      213
      578
    5. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      40
      534
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      52
      526
    7. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      76
      523
    8. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      22
      506
    9. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      82
      483
    10. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      37
      480
    Aihe