Poika kuvasi muistisairaan vanhuksen ruoka-annoksen,
joka ei kenenkään ruokahalua herätä.
Kiireessä lätkäisty jotain lautaselle
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288708525026.html?pos=ok-nln
joka ei kenenkään ruokahalua herätä.
Kiireessä lätkäisty jotain lautaselle
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288708525026.html?pos=ok-nln
Vastaukset 26
Vanhimmat
Järkyttävää,
pelottaa omakohtalo, sydänvikanen varmaan muistiki jossainvaiheessa alkaa heittämään pahasti,
hirveetä jos kotelu on tommosta tulevaisuudessa,
Jotain tosiaan senverran, että tosi on.
Jutussa sanotaan,että siihen kuuluu salaatti, kastike, kahdenlaista leipää ja levite. Kalamureke näyttää hyvältä ja on itse tehty, ei eines. perunatkin ihan ok. Kun vielä kotiinkuljetus sisältyy tähän, hinta on on. Hampurilaisateriakin maksaa jo melkein 6 euroa. Olisihan se poika voinut jotain parempaa laittaa tai tuoda valmiin annoksen tullessaan
Ikävää jatkuva valitus, aina on parantamisen varaa.
Mutta minä en ainakaan uskaltaisi muuttaa Suomesta yhtään minnekään.
Täällä jokainen saa hoitoa, ei ensimmäisenä kysytä, onko vakuutus voimassa.
Aloituksen kuva, on kuin puheesta irtiotettu sana.
Yksityisestä firmastahan kerrottiin, että on keskusteltu asiakkaiden kanssa, minkä määrän ruokaa kukin tahtoo.
Ja kuten yllä, eihän tuo ollut koko annos.
Näitä sensaatioita oikein tehdään ja haetaan määrätyissä kansankerroksissa, että päästään valittamaan.
Niinpä, media janoaa juuri tällaista. Eihän muuten lehdet myisi.
Olisivat ottamet murekkeenkin pois kuvasta, olisi noussut vielä enemmän haloota.
Iltapäivälehtien antia tuollainen, kuka niitä uskoo, ilmeisesti aina joku kun tänne tuo niitä.
Ei ne huonossa jamassa olevat vanhukset täällä kirjoittele.
Eiköhän täällä suurimmaa osalla huoli siitä ettei liho liikaa.
Jos saisin tietää mitä muuta ruokaa päivänmittaan saa . Voisinkin sanoaa --jotain mutta kun ei koko päivän ruokailusta ole tietoa -- olen sanaton .
Ja kun vielä olen nainen ja pikkuruokainen ollut koko ikäni , --mutta kuitenkin syön vähän mutta hyvinlaitettua ( Itse teen ,eikä puolivalmisteita) Voi ollaakkin että kuvan lohivalmiste oli maukasta , ja perunoitakin oli juuri minulle sopivasti . Oliko koko päivän ruuan hinta myös tiedossa , ja jos oli miksi ei mainita kokopäivän ruokailua. Se on puute tällaisessakin ,jos halutaan tosissaan moittia jotain -
Mutta minä luulisin, että nykyään vanhus ei kuole nälkään jos on jokinlaista kotipalvelua
Ja vielä ihankun myönnytyksesksi ja vanhuksien puolesta .
Minkääslaiset sapuskat vangit saa ilmaseksi valtiolta .-- olis sekin kiva tietää.
Nyt kuitenkin vielä siedettävää siihen verrattuna mikä laitoseläkeläisten elämänlaatu on vaikkapa v. 2034. Nimittäin.
Rippeetkin ns. elintasosuomesta on hiljalleen rapautumassa. Tästä tummanmustasta tulevaisuudesta puhuttiin ja ja kirjoitettiin jo 15v sitten.
Että mitenkä? No tulevaisuustoimikunnan nimissä tietenkin.
Tulevasssahan pyritään kaikilla aloilla pois laitoksista.
Ihminen hoidetaan kotiin, tai ainakin kodinomaisiin pienasuntoihin.
Eihän se ole kuin tahdon asia, ja minä uskon, että järki voittaa.
Mutta silloin pitää olla tarpeeksi paljon hoitohenkilöstöä.
Tuottamaton aines eliminoitava, siinä se perusajatus on. Siis eliitille yhä enemmän omaisuutta tuottamaton aines.
Nuo kotihoidot ja kodinomaiset pienasunnot tarkoittaa sitä, että kalliit laitokset pois ja asiakkaat pärjätkööt miten pärjäävät. Parempi kun kuolisivat pois mahdollisimman äkkiä. Jäisi eläkkeet ja vanhusten vielä jäljellä oleva omaisuus niihin taskuihin minne ne kuuluu. Muistisairaat ja muut vastaavat hortoilkoot ulos ja sinne eksykööt ja kuolkoot. Säästyy rahaa.
Uuteen siionistiseen maailmanjärjesykseen ei kuulu muita kuin se pieni eliitti jolla on kaikkea ja joka elää ikuisesti ja sitten se toistaiseksi välttämätön pieni orjajoukko, joka ahkerasti tekee kaiken heille määrätyn ja ikäännyttyään kuolee nopeasti pois.
Liittykäämme kaikki Persuihin.
täältä tähän
Kuinkahan paljon vanhuksia on 2034, kun väestö vähenee? Minä en ainakaan ole elossa. Ajattelin tuota laitosten vähentämistä, että ne varmasti mahtuu niihin jäljelle jääviin, ehkä?
Katselin itsekkin tuota "sensaatio" annosta ja kun luin lisä selostuksen, niin ihmettelen, etteikö sapuska riitä?
Olin sairaalassa joitakin viikkoja sitten. Ruoka joka potilaalle oli tuon näköinen. Jonkun kerran jätin syömättä, kun en tiennyt ollenkaan, mitä murekkeen olisi pitänyt olla. Maku ei sitä kertonut.
Lisukkeina oli jotain salaattia , oli leipää ja levite, viili, maito tai piimä. Jälkiruuaksi ehkä marjasoppaa tms. Ei siinä nälkäiseksi jäänyt, mutta sanottava on, että maukkaampaakin on syöty.
Mitäs Makriina maksoi sairaalan ateriastaan ? Se sisältyi hoitomaksuun, jonka makaa lähes kokonaan yheiskunta . Ketkäs täällä eniten veroja maksaa , ne vihatut kokoomukselaiset.
Moni ei noin monipuolista ateriaa kotonaan laita, onko muka joka päivä salaatit ja kiisselit. Gourmet ruokako pitäisi arvon mummoille yhteiskunnan sairaalassa kustantaaa ?
Ymmärsit väärin. Halusin sanoa, että ei muistisairaan annos suinkaan ollut sen ikävämpi kuin laitosruoka yleensäkään. Joka puolella on pakko tehdä satoja samanlaisia annoksia, eivätkä ne ole gurmeeruokaa. Artikkelissa sitä paitsi sanottiin, että hoivakodin ruoka oli jonkun pienen yksikön tekemää, joten ruoka voi olla ihan maukasta.
Sairaaloiden ruoka sisältyy hoitomaksuun, niin kuin sisältyy sairaalan vuode, hoidot, leikkaukset, lääkkeet jne. Suomessa on terveydenhoito hyvissä käsissä.
Vaikka purnaammekin veroistamme aikanaan, niin ikäihmisenä on turvallinen hoito pienelläkin eläkkeellä saatavissa.
Kaiken aikaa hoivakodin asiakkaana elävälle soisi kyllä maukkaan aterian kerran päivässä, koska ruokailu on päivän kohokohta. Sen huomaa sairaalankin potilas, joka ei kuitenkaan kovin pitkään siellä ole.
sulle " hyi häpeisit "
ppiiiiiiiiiiiiiiiikkkkkkkkää miinus .-------------------------------
sinä saat hävetä viestiäsi ,
kehtaatki sanoa että vain kokoomus maksaa veroja hah hah salli mun nauraa,
kyllä se on työntekijät työttömät ja eläkeläiset
jotka OIKEESTI maksaa tämän maan nyky politiikan tekemät TÖPPÄILYT,
kokoomus maksaa VÄHITEN veroaja suhteessa muihin kansalaisiin,
joka muuta väittää valehtelee,
Ystävä nainen ja mies, saivat ruan kotiin kehuivat kuinka monipuolista oli aina-
Itse kokenut aivan kuin Makriina jäi muutama päivä syömättä.
Tulipa myöhemmin nälkä jopa kelpasi..
Olen minäkin ollut sairaalassa, ei mitään erikoista moitetta, hyvät oli hoitajat hoidot ja ruoka.
Ruoka suoraan suoneen, siinä varmaan oli salaatit kastikkeet kalat ja perunat mausta en tuntenut mistä jälkiruoka oli, ehkä se oli sitä marjasoppaa.
Viikon päästä nesteravinto vaihdettiin kiinteään, lääkkeidenkö ansiosta vai nesteytyksen kaikki ruoka maistui hyvin voimakkaalta (ilman suolaa).
Hyvin parannuin ja nyt istun terhakkana kirjoittamassa.
Kaikille ei käy kaikki, kaikki eivät ole tyytyväisiä edes juomaveteen, joko se on liian lämmintä tai liian kylmää?
Joillekin on hyvin tärkeää saada analysoida ja arvostella, onhan sekin tietty joku mitta.
Totuus on sekin ettei se ruoka kotonakaan onnistu viimisen päälle, unohtuu mausteet tai tulee liikaa, palaa pohjaan jne...
Sairaana sairaalassa on tärkeää saada ruokaa, suurtalouskeittiöissä ei käytetä mausteita ja suolaa kuin sen verran mitä on suositus.
Sairastaessakin ruualla on suuri merkitys,
Minun vanhin sisareni oli hyväkuntoisena kotona, kunnes selkä alkoi 9-kymppisenä rajoittaa liikkumista ja pitkää kauppamatkaa, jalkakäytävän kallistuskin lisäsi kipua.
Silloin hän pyysi lopulta ateriapalvelun.
Kun sai ruskeaa kastiketta, jossa lojui keitettyjä perunoita, lopetti sen siihen.
Rollaattorin kanssa haki kunnon ruokaa kaupasta.
Sehän olis sitten hyvä, kun sai jalat alleen. Kaikki eivät saa.
Eikö kunta maksanut hänelle taksiseteleitä?
Kaupat myöskin tuovat ostoksia kotiin. Keskittämällä ostokset, ei kotiinkuljetus tule kalliiksi.
Ateriapalvelun ruuissa ei tosiaankaan ole kehumista. Veljeni lopetti sen, kun ei tiennyt mitä söi.
Kyllä meidän elämä on hallituksen käsissä,noin aviisi kertoo.
http://uutisvirta.fi/uutiset/7085115-ajantasa-mita-sote-uudistus-tuo-tullessaan?show=1
lukekaa kannattaa tietoa.
Min mummoin ei tietojeni mukaan käynyt lääkärissä ennen 70v. Kesät hän puuhasi vielä kumaraisenakin ja pari sormea sojottaneena puutarhassa.
Hoitamaton jännetuppitulehdus ne sormet vikuutti. Rasittava hän meistä penskoista oli kun aina jaksoi siitä Jumalasta puhua. Oppi hän nimensä kirjoittamaan.
Minun mummoni kävi koko ikänsä lääkärissä. Lääkäristä lääkäriin.
Huono oli lääkäri, jos määräsi pikkuruisia pillereitä.
Ei muuta kuin seuraavalle.
Pikkutyttönä oli mukavaa kaivella vanhaa piironkiaan. Yksi laatikko oli puolillaan lääkkeitä.
Söi ikänsä sydänlääkkeitä. Varmasti omin päin ihan liikaa.
Vihdoin kun meidät jätti, lääkäri sanoi, että mummolla oli niin hyvä sydän, että jaksoi.