Yksityistie

apua tarvitseva

Olisko kellään tietoa tai vinkkiä sivustosta, mistä löytyisi selkokielistä tekstiä yksityistielaista.

Kysymyksessä on n.1km tieosuudesta johon minulla on käyttöoikeus, josta kuitenkin tarvitsen n. 100 metrin matkaa päästäkseni yleiselle tielle.

Kysyisinkin, onko olemassa lakia kuinka kustannukset jaetaan kun joudutaan hommaamaan esim hietaa tai siltarumpuja uusitaan.

Tämän kilometrin matkalla on viisi taloutta, jotka käyttävät tietä henkilöautolla ajamiseen, neljä maanviljelijää jotka eivät asu k.o tien varrella, mutta omistavat peltomaata jota viljelevät ja on käyttöoikeus tiehen.

Pankista otettiin lainaa 2000€ kun tie oli niin huonossa kunnossa että hiekkaa ajettiin monta kuormaa. Maksuosuudet menivät näin: Talous, missä on kaksi henkilöautoa 14%, missä yksi auto 11% ja näiden maanviljelijöiden osuudeksi, jokaista kohden tuli vain n. 2%

Selitys, miksi nämä maanviljelijät joutuivat noin vähän maksamaan, sanottiin kun eivät asu k.o tien varrella.

Mielestäni, heidän käyttämät isot koneet ja laitteet tien saavatkin surkeaan kuntoon.

Me, jotka asutaan joudutaan sen takia suurempiin kustannuksiin, huoltoajon takia, jäteauto 2 kert./kk kesällä, talvella kerran/kk, posti tuodaan henk. autolla.

Olisin kiitollinen jos löytyisi apua ja tietoa.

7

1973

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Reiska

      Tienpitoon liittyviä lakeja sen paremmin tuntematta haluan neuvoa sinua sen perusteella, mitä näin tv:stä viime viikolla. Suomessa on ihan hiljattain alettu järjestää ns. tiemestarikoulutusta. Tiemestari vastaa tienpidosta esim. juuri sellaisessa tapauksessa kuin teillä on eli yksityistiestä tai muusta yhteisessä hoitovastuussa olevasta tiestä. Koulutus ei mielestäni ole ollenkaan liian vaativa tai kallis, ja sen käynyt saa helposti otettua ohjat käsiinsä omalla tieosuudella. Hakeudu tiemestarikurssille, suorita tiemestarin "pätevyys" ja sen jälkeen mitä todennäköisimmin pääset itse päättämään tienne hoidosta ja organisoimaan tien hoitoa sekä siihen käytettäviä varoja!

    • Maanmittari

      Kuka määritteli maksuosuudet ja millä perusteella?
      Onko yksityistiellä tiekunta ja onko sille määrätty yksiköinti?

      Yleisestikin jos tiellä ei ole tiekuntaa eikä tietä ole yksiköity niin isompien hannkeiden rahoittaminen on vaikeaa sillä käytännössä jos joku ei halua osallistua parannuskustannuksiin niin häntä ei voida pakottaakaan. (toisaalta tietä ei tarvitse parantaa hänen tarvitsemalta pätkältään mutta yleensä tämä ei ole mahdollista)

      Vaadi kunnan tielautakunnalta yksityistien osakskunnan perustamista ja yksiköintilaskelmien tekemistä. Yksiköintilaskelmat perustuvat vuosittaiseen liikennemäärään ja suuruuteen ja niitä voi tilata esim maanmittauslaitokselta (myöskin kuntien kiinteistöinsöörit voivat hoitaa tälläisiä juttuja).

      Jos taasen tiekunta on jo olemassa ja yksiköinti tehty niin todennäköisesti kulujen jakolaskelma on aika oikein. Yksiköintilaskelman idea on se että lasketaan (tai arvioidaan) kuinka monta tonnikilometriä (1 tonnikilometri = 1 tonnin painosta liikennettä 1 kilometrin matkalla) liikennettä vuosittain kukin osakaskiinteistö käyttää.

      Esimerkiksi omakotitalon asukas yleensä päivittäin käyttää autoa ja lisäksi omakotitalon huoltoajo kuten juuri nuo roskatkin tapahtuu yleensä viikoittain. Vuodessa tulee paljon tonnikilometrejä. Sensijaan jos maanviljelijä
      ei asu tien varrella vaan hän hoitaa vain peltoja niin vaikka koneet ovatkin painavia niin vuostaisten käyntikertojen määrä on niin tonnikilometreissäkin on hyvin pieni suhteessa omakotitaloon. Metsänomistajien kohdalla vuosittainen tonnikilometrimäärä on sitäkin pienempi, lähes olematon.

      Jos haluat tarkemmin tutkia miten nuo tieyksiköt on todennäköisesti määritelty niin tutustuminen Maanmitauslaitoksen tekemään oppaaseen: Käsikirja yksityisteiden tienpidon osittelusta, julkaisu n:o 92, 2001

      Voipi löytyä jostain kirjastostakin. Siinä on aika rautalangasta väännetty yksiköinnin perusteen, siihen vaikuttavat tekijät ja ennenkaikkea taulukoitu erityyppisten kiinteistöjen tutkitut keskimääräiset tonnikilometrit vuosittain sekä perusteltu miten nuo tonnikilometrit on saatu.

      • apua tarvitseva

        kun annoit ohjeita


      • Löytyy kun etsii
        apua tarvitseva kirjoitti:

        kun annoit ohjeita

        Kirjastosta löytyy kirja Tiekunta ja tieosakas : yksityistien kunnossapidon ja hallinnon perusteet, kirj. Esko Hämäläinen. Kirjasen on julkaissut Suomen Tieyhdistys ry vuonna 1993.


      • Anonyymi
        Löytyy kun etsii kirjoitti:

        Kirjastosta löytyy kirja Tiekunta ja tieosakas : yksityistien kunnossapidon ja hallinnon perusteet, kirj. Esko Hämäläinen. Kirjasen on julkaissut Suomen Tieyhdistys ry vuonna 1993.

        Ei yksityistien yksiköintiin oteta mukaan mitään jäte ja loka-autojen ym käyntejä ne ovat ihan normaalia pakonomaista liikennettä jonka jo laki taas määrää.
        Mekään ei voida laskuttaa sähköyhtiötä kun käyvät täällä hoitamassa linjojaan koska ME siitä sähköstäkin hyödytään,aivan sama oli entisaikaan puhelinyhtiöiden kanssa kun vielä linjat oli


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei yksityistien yksiköintiin oteta mukaan mitään jäte ja loka-autojen ym käyntejä ne ovat ihan normaalia pakonomaista liikennettä jonka jo laki taas määrää.
        Mekään ei voida laskuttaa sähköyhtiötä kun käyvät täällä hoitamassa linjojaan koska ME siitä sähköstäkin hyödytään,aivan sama oli entisaikaan puhelinyhtiöiden kanssa kun vielä linjat oli

        Ei kaikilla kiinteistöillä synny lokaa eikä jätettä. Miksi laki määräisi niitäkin maksamaan tietä rikkovan loka-auton tienkäyttöä? Lukaiseppa yksityistielaki niin tiedät paremmin.
        Mehtlruuppikin ajelee isoja kuormia eikä paranna tietä. Huonoa sen meno on muutenkin
        https://nakoislehti.media.fi/keskisuomalainen/2f48b74d-ec6e-40cd-9912-8bb1f1e6fea7/1


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kaikilla kiinteistöillä synny lokaa eikä jätettä. Miksi laki määräisi niitäkin maksamaan tietä rikkovan loka-auton tienkäyttöä? Lukaiseppa yksityistielaki niin tiedät paremmin.
        Mehtlruuppikin ajelee isoja kuormia eikä paranna tietä. Huonoa sen meno on muutenkin
        https://nakoislehti.media.fi/keskisuomalainen/2f48b74d-ec6e-40cd-9912-8bb1f1e6fea7/1

        Perustuslaki pelaa, tai sitten ei.
        https://keskustelu.suomi24.fi/t/18862646/onko--suomen--perustuslaki--laadittu--oikein--suomea--ja--suomalaisia--turvaavaksi-#comment-134912629


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      195
      6828
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2016
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1668
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1370
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1218
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1088
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      99
      1055
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      967
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      934
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      919
    Aihe