Mistä vuorokauden hoitopaikka heinäkuussa?

2+11

Meidät on kutsuttu lapsilta kiellettyihin häihin heinäkuussa, mutta meiltä puuttuu tukiverkostot lähes kokonaan, eikä ole hoitopaikkaa lapsille 3v. ja 1v. Häät on toisella paikkakunnalla ja joutuisimme yöpymään siellä. Mistä löytyisi edullisimmin lapsille hoitaja? voiko vuoropäiväkodit ottaa yhdeksi yöksi? Pääsemme hakemaan vasta puolenpäivän aikaan ja viedäkin pitäisi puoliltapäivin viimeistään. Paljonkohan suunnilleen maksaa? Lahdessa asumme.

4

274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mummukka2014

      Meillä tilapäinen hoito on mahdollista, mutta vain päiväaikaan. Eri tilanne sitten, jos sattuu vakilapsia olemaan ilta- ja yöhoidossa, silloin siihen voidaan ottaa tilapäishoidettavia. Ei ole kuitenkaan kovin hyvä ratkaisu, kun teillä on noin pienet lapset. 1 vuotias tarvitsee tutun hoitajan noin pitkäksi ajaksi.

      Olisi paljon parempi lasten kannalta, jos saat kotiin hoitajan. Kysy paikallisesta MLL:stä, onko heillä lastenhoitajia. Tai sitten päivähoitotoimistosta, olisiko heillä tiedossa jotain nuorta, joka olisi esimerkiksi kesätöissä ja kaipaisi lisätienestiä viikonlopulle.

      Saattaisinpa itse jättää menemättä tuollaisiin häihin, mihin ei voi viedä pieniä lapsia. Tsemppiä teille!

    • supern

      Ota yhteys Mll:n lastenhoitaja palveluun. Mielekkäämpää varmaan lapsillekkin kun saavat olla omassa kodissa. Joskus vuosia sitten oli mahdollista ottaa ulkopuolisia lapsia vuoropäiväkotiin yhden päivän sopimuksella, mutta en usko että tämä on enää käytössä.

    • apulukka

      On olemassa firmoja joista saa palkattua oikean lastenhoitajan tilapäiseen tarpeeseen, mutta ovatko yötä...ja mitä maksaa, yötunnit on kalliita!
      Googlaa sanoilla sairaan lapsen hoito tai lapsen kotihoio niin ainakin kaksi firman nimeä tulee, mutta tosiaan juu, kallista lystiä

    • Ei vuorohoitoon

      Vuorohoito on tarkoitettu ainoastaan työskentelyn ja opiskelun ajan hoidoksi, ei vanhempien "rilluttelua" varten.
      Ostakaa hoitaja kotiin tai jääkää itse kotiin noista häistä. Eikö lapsilla oikeasti ole isovanhempia tai kummeja ollenkaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      63
      6783
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      68
      6772
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      146
      5434
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      50
      4473
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4089
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3640
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3218
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      28
      3143
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      71
      2758
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      40
      2259
    Aihe