Kokemuksia Etelä-Pohjanmaan opistosta

joskus oikikseen

Oon menossa Etelä-Pohjanmaan opistoon oikeustieteen linjalle ja haluaisin kuulla kokemuksia opistosta yleisesti ja jos joku on ollu tolla oikeustieteen linjalla niin ois kiva kuulla kokemuksia siitäkin! Onko opetus ollu hyvää, onko porukka päässy oikikseen opiston jälkeen, millanen ilmapiiri opistolla on ja elämä opistolla yleensä? Näihin kaipaisin vastauksia :) Kertokaahan ihmeessä!

1

1463

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -LAR-

      Opiskelin noin kymmenen vuotta sitten avoimen yliopiston opintojen linjalla E-P:n Opistossa, lukuvuoden aikana tutustuin muidenkin linjojen opiskelijoihin. Suurin osa opiston opiskelijoista oli kotoisin Pohjanmaan alueelta. Oman linjani opetus poikkesi aika paljon muiden linjojen opiskelutavoista, mutta kuulin pelkkää hyvää näistä valmennuslinjoista. :) Kuulemma vaativaa, mutta tehokasta. Yhteistä opetusta oli paljon. Ainakin minun aikanani Opisto tarjosi myös runsaasti kaikille avoimia valinnaiskursseja (ei-yliopistollisia), ja tykkäsin myös niistä (opiskelin kaikenlaista psykologiasta viron kieleen). Harmillisesti kirjastopalvelut opistolla ovat näköjään heikentyneet.

      Jos asui Opiston asuntolassa, yleensä huone täytyi jakaa toisen asukkaan kanssa. Lisämaksusta saattoi asua yksin, jos tilaa oli (minä asuin suurimman osan vuodesta yhden hengen huoneessa). Osa asuntoloista oli tosi hienoja (H ja K), osa aikamoisia murjuja. Viikonloppuisin suurin osa lähti pois opistolta. Ruoan taso vaihteli; aamiainen oli loistava, mutta ainakaan kasvislounaat eivät olleet kovin maistuvia. En itse käyttänyt opiston liikuntatiloja, mutta kuulemma ne olivat hyvät, ja kioskissa oli jonkinlainen valikoima myös peruselintarvikkeita, hygieniatuotteita ym. Opistoltahan on kuutisen kilometriä matkaa Ilmajoen keskustaan, ja busseja kulkee vain muutama päivässä.

      Minä en viihtynyt maaseudulla enkä asuntolassa, mutta näin jälkikäteen ajatellen vuosi E-P:n Opistolla oli ihan hyvä. :) Minulle ei jäänyt sieltä pidempiaikaisia tuttavuuksia, mutta olen kuullut, että moni on saanut sieltä ystäviäkin. Opettajat ja muu henkilökunta olivat pääosin ystävällisiä, tosin nyt siellä näyttää olevan paljon uusiakin. Toivottavasti erilaiset opiskelu- ja asumiskäytännöt ovat tulleet siellä sujuvammiksi! Hyvää opiskeluvuotta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      109
      1310
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      674
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    12. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      448
    14. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    15. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    16. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      437
    18. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      83
      434
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe