Uudehkon unkarisyreeniaidan leikkaaminen

Hei!

Milloin voisin leikata 2011 syksyllä istutetun unkarisyreeniaidan, jotta aidasta tuli tiheämpi maasta lähtien? Aita olisi ilmeisesti pitänyt leikata heti seuraavan keväänä, mutta voiko asian vielä korjata ja milloin - vieläkö tänä kesänä?
2195
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kyllä voi - leikkaa se vaikka ensi viikonloppuna haluamallesi korkeudelle.

Pensasaitojen leikkaamisesta - hyvin usein näkee, että aita leikataan suoraan tai jopa yläosa leveämmäksi kuin alaosa kun pitäisi olla juuri toisinpäin - ensin leikataan aita tavoitekorkeuteen ja sitten muokataan aita hieman ylöspäin kapenevaksi, siis hieman keilamaiseksi - näin myös aidan alaosan lehvästö saa auringon valoa ja kasvaa tuuheaksi.

Jos kuitenkin aita on päässyt alta harvaksi, sen voi leikata "alas" eli noin viiden sentin korkeudelle maasta ja antaa versojen kasvaa. Näitä kannattaa leikata parin ensimmäisen vuoden ajan, jotta ne haaroittuvat ja myöhemmin edellä kuvailemallani tavalla.

Vanha kansanviisaus on, että pensasaita kannattaa leikata vasta juhannuksen jälkeen - näin se ei rehota enää kesällä - toki se kannattaa leikata mittoisiinsa joko keväällä ennen lehtien tuloa tai edellisenä syksynä.

Tärkein asia on oikeastaan pensaan leikkaaminen kapenevaksi ylöspäin - näin myös alaoksat saavat valoa ja pysyvät tuuheina.

Äänestä

Leikkasin juuri pihalla yksittäis"puuna" kasvavan unkarinsyreenin.Tuli kauhian näkönen.Hirmuiset lehdet oli,rehevä ja mahdottoman runsas kasvu.Miten tuollaista edes sivistyneesti leikataan?
Piti napsia leveydestä pois,koska söi alleen kaikki vatut.
Toivottavasti alkaa nyt kasvamaan sitä korkeutta,eikä leveyttä.

Minulla (ist.2009) rajapensaana on sekaisin mustaviinimarjaa ja unkarinsyreeniä.Syreeni meillä on tuuhea heti juuresta (savimaa) ja mustaviinimarja kasvaa leveyttä syreenin lomassa.Molempia ei ole tarvinnut leikata vielä.En olisi uskonut että tulee niin nätti ja hyödyllinen raja-aita.Saan nyt kevätkesällä leikkokukkia ja syksyllä marjoja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huoleton "puutarhuri kirjoitti:

Hei!

Milloin voisin leikata 2011 syksyllä istutetun unkarisyreeniaidan, jotta aidasta tuli tiheämpi maasta lähtien? Aita olisi ilmeisesti pitänyt leikata heti seuraavan keväänä, mutta voiko asian vielä korjata ja milloin - vieläkö tänä kesänä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu