Vaellusreitti häämatkaksi?

huhuuuu

Hei!
Olemme puntaroineet yhdeksi häämatkavaihtoehdoksi (kesällä) vaellusta Suomen lapissa. Olisiko täällä lukijoilla hyviä reittisuosituksia useamman yön vaellukselle? Toiveena olisi rauhaa ja kauniita maisemia. Hetta-Pallas väli on jo nähty.

4

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Retkipelle

      Olisi ennen suosituksen heittämistä tietää jotain tarkempaa toivomuksistanne. Merkitty reitti vai itse suunnistaen? Onko useamman yön vaellus tyyliin kolme vai kymmenen yötä? Kaipaatteko tuntureita vai ennemmin vaikka vanhoja metsiä? Vaihtoehtoja on nimittäin Lapissa aika mieletön määrä.

    • Vaeltajatyttö

      Kuljimme vuosi sitten heinäkuussa ystäväni kanssa Kevon reitin (reilu 60 km, 4 päivää). Reitti oli hyvin merkitty mutta toisinaan vaikeakulkuinen (jyrkkiä nousuja ja laskuja, muutama joen ylitys). Maisemallisesti Kevo oli aivan u s k o m a t o n. Kevon kanjoni aukeni eteemme aivan yhtäkkiä, upeaa tunturimaisemaa ja se Fiellun putous... Putoukselle saapuessamme aurinko sattui juuri paistamaan lähes pilvettömältä taivaalta ja vajaa 20 astetta lämmintä, joten pakkohan meidän oli pulahtaa tuohon jäiseen putoukseen. Aivan mieletöntä. Lisäksi onnekkaasti matkamme varrelle osui vain muutamia muita ihmisiä, joten omasta rauhasta sai todellakin nauttia. Lähtisin uudestaan milloin tahansa, uusi vaellus ruska-aikaan on haaveissa. Matkalla oli sopivasti leirintäalueita, 2 yötä nukuimme kodassa, yhden teltassa. Suurimman osan reitti kulkee luonnonpuiston alueella, joten merkityltä reitiltä ei ole lupa poiketa. Suosittelen ehdottomasti, yksi tähän astisen elämäni parhaista kokemuksista!

    • huhuuuu

      Kevo kuulostaa kyllä hyvälle. Kiitos vinkistä.
      Lisäinfoa toiveista:
      Mieluiten merkitty reitti, mutta suunnistus käy jos käytettävissä on suht hyviä polkuja kulkemiseen. Kestoltaan vaellus saisi olla 3-5 yötä n. 15 km:n päivämatkoilla. Yöpyminen tapahtuisi teltassa, mutta olisi suotavaa, että reitiltä löytyisi muutama laavu, kota tai autiotupa huonojen säiden varalle (esim varusteiden kuivattelua varten). Matkalle kaivataan tunturia/tuntureita, mutta välillä saa olla myös metsää. Tärkeää on myös oma rauha eli ettei joka mutkassa ole vastaantulijoita. Muutamat kulkijat eivät ole haitaksi. Esim. Karhunkierros on käsittääkseni melko käytetty reitti.

    • Retkipelle

      Kevon kanjonireitti on varmasti hieno kohde. Heitetään toisena vaihtoehtona vaellus Kiilopäältä Luirojärvelle ja takaisin. Reittinä esimerkiksi Kiilopää - Suomunruoktu - Tuiskukuru - Luirojärvi - Lankojärvi - Rautulampi - Kiilopää. Tai vaikkapa Kiilopää - Rautulampi - Kotaköngäs - Luirojärvi - Tuiskukuru - Suomunruoktu - Kiilopää. Tai joku vastaava variaatio. Autiotupia on runsaasti. Reitit eivät ole merkittyjä, mutta tuvalta tuvalle kulkevien polkujen seuraaminen ei vaadi kummoistakaan suunnistustaitoa. Tuvilla toki lienee muitakin yöpyjiä, mutta maastossa saa varmasti olla varsin rauhassa. Suurimman osa vaelluksesta maastossa telttailu on siis kielletty, mutta autiotupien pihapiirien lisäksi yöpymiskohteita ovat laavut ja tulipaikat, joista jälkimmäisille harvemmin muita yöpyjiä osuu yhtä aikaa. Tunturien huiputusmahdollisuuksia matkan varrella on runsaasti, ja esimerkiksi ajan ja energian riittäessä Luirojärveltä Sokostin huiputtaminen onnistunee kätevästi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      201
      4347
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      441
      3253
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2138
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1790
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1178
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1023
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1015
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      24
      941
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      75
      908
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      906
    Aihe