Tukikeskustelut-huone chatissa kaipaa valvontaa

Hei!

Käyttäjältä tuli palautetta, että Tukikeskustelut-huoneen pitäisi olla enemmän sellainen jossa masentunut saa olla rauhassa ilman häiriköintiä ja haukkumista.

Löytyisikö luotseista halukkaita vierailemaan Tukikeskusteluissa aina silloin tällöin ja siistimään tunnelmaa, jotta kaikki apua hakevat voivat saada mielenrauhaa ja vertaistukea?


Terveisin,

Suomi24 Ylläpito // Martta

9

151

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä voin siellä käväistä ensi viikosta lähtien, kun pääsen oman koneeni äären. Voin kyllä ihan asettua sinne, kun eräs uusi Luotsi, joka on siellä yleensä aina siviilinikillään ei sitten taida puuttuakaan epäkohtiin ...omituista...

    • Mietin, olisiko minulla sinne jotain annettavaa, kun olen kuitenkin koulutettu tukihenkilö...? Voin käydä vilkuilemassa silloin tällöin.

    • Voisin myöskin tuolla visiteerata

    • Olen tästä aiheesta halunnut kirjoittaa jo pari viikkoa sitten. Teinkin aloituksen, mutta sen jälkeen huomasin, että aiheesta on juuri keskusteltu. Tuon ajatukseni tähän viestiketjuun. Ja jos siellä alkaa vierailla luotseja, tilanne paranee. Tässä alkuperäinen viestini:

      Nyt tulee kokemuksia Suomi24 tukikeskusteluhuoneesta. Kävin itse siellä yhtenä päivänä tutustuakseni paikkaan - en luotsin nikillä. Kirjoitan tätä oikestaan siksi kun muutama päivä sitten yksi toinen chättäilijä otti yhteyttä minuun kertoakseen samaisesta huoneesta. Meillä oli pitkälle samankaltaiset kokemukset huoneesta.

      Tukikeskustelu on käsittääkseni tarkoitettu avun tarpeessa oleville nuorille. Keskusteluhuoneessa oli kuitenkin natsityylinen nuorimies, jolle tapot ja raiskaukset ovat arkipäivää. Kielenkäyttö sen mukaista. Voi vain kuvitella, mitä tapahtuu, jos (ja kun?) nuori herkkä nainen avautuu elämästään huoneessa.

      Minusta huoneelle tulisi tehdä jotain. Joko valvontaa tai sitten huone kiinni aina kun siellä ei ole valvontaa. Nykyisellään se on tarkoituksensa irvikuva.

    • Nyt näkyi olevan pilvenpolttopuheet päällimmäisinä. Hohhoijaa näitä veijareita.

    • Hei!

      Tukikeskustelut-huoneesta on tullut lisää palautetta ja sinne tarvittaisi silmäpareja edelleen.


      Terveisin,

      S24 Saga

    • Huonetta taitaa piinata pää asiassa yksi tai kaksi käyttäjää, jotka tietäävät että heidän käyttäytymisensä ei ole soveliasta.

      ei ehdi edes aloittaa opastusta paremmista tavoista kirjoittaa luotsina olessa,
      riittää että "jaahans" osoittaa kyseiselle käyttäjälle niin poistuu kiireellä paikalta eikä tule takaisin niin kauan kun luotsina on paikalla...

      Muutenkin silloin siitinä näkyy pysyvän keskustelut

    • Samoja kokemuksia kuin makella. Myöskin minun tullessani paikalle ollaan aika nätisti ja yleensä pelkkä huomautus on riittänyt jos puheet ovat lipsuneet asiattomiksi.

      Kun luotsi (minä tai joku muu) lähtee, alkaa taas häiriköinti. Nämä olen siis kuullut yhdeltä käyttäjältä joka on ollut häiriköinnin kohteena.

      Tällä hetkellä minä (ja king.leonidas) olen aika lailla joka yö tuolla tukikeskustelussa ja olen saanut palautetta että siltä osin tilanne on ilmeisesti rauhoittunut.

    • Mielestäni tukikeskustelussa täytyisi olla luotsi jatkuvasti, varsinkin iltaisin. Myöskin luotsin täytyisi olla sellainen, joka uskaltaa toimia tarvittaessa luotseille annetuilla välineillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      39
      13918
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      154
      5481
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      200
      5089
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      86
      4278
    5. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      87
      3561
    6. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      109
      3058
    7. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      6
      3049
    8. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      14
      2939
    9. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      12
      2801
    10. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      39
      2517
    Aihe