Mitä tapahtuu vainajan omaisuudelle silloin, kun on kyseessä nuori lapseton pariskunta ja leski menee uudelleen naimisiin ja hänellä ei paljokaan muuta omaisuutta kuin vainajan omaisuus, joka saattaa olla esim 150000e. Kenelle omaisuus jää, jos leski kuolee vasta uuden avioliiton aikana.
Uusi avioliitto
5
595
Vastaukset
- nixuliina
Uusperheet järjestävät asiansa yleensä testamentein ja avioehdoin.
Jos mittän ei ole sovittu, omaisuus menee uudelle aviomiehelle ja mm. siskolta menee perintö ohi suun.- Nimimerkki
Ei nyt sentään ihan näin.
Jos vaimon I miehen toissijaisia perillisiä on elossa vaimon kuollessa, he ovat vaimon kuolinpesän osakkaita ja saavat tämän pesästä perintönä I miehen osuuden, joka (ellei vaimon ja I miehen avioehdosta tai I miehen testamentista muuta johdu) on pääsääntöisesti puolet vaimon kuolinpesän säästöstä. Toinen puoli vasta menee perintönä vaimon II miehelle (eli vaimon leskelle). Vain tästä jälkimmäisestä puoliskosta vaimo on voinut määrätä omalla testamentillaan. - Kiinnostunut
Nimimerkki kirjoitti:
Ei nyt sentään ihan näin.
Jos vaimon I miehen toissijaisia perillisiä on elossa vaimon kuollessa, he ovat vaimon kuolinpesän osakkaita ja saavat tämän pesästä perintönä I miehen osuuden, joka (ellei vaimon ja I miehen avioehdosta tai I miehen testamentista muuta johdu) on pääsääntöisesti puolet vaimon kuolinpesän säästöstä. Toinen puoli vasta menee perintönä vaimon II miehelle (eli vaimon leskelle). Vain tästä jälkimmäisestä puoliskosta vaimo on voinut määrätä omalla testamentillaan.Miten määräytyisi tässä tapauksessa vaimon II miehen asumisoikeus siinä tapuksessa, että puolisot asuisivat vaimon I mieheltään perintönä saamssa asunnossa? Voivatko I miehen toisijaiset perilliset vaatia asuntoa myytäväksi vai oliko vaimon II miehellä leskeksi jäätyään PK:n mukainen hallintaoikeus tähän asuntoon.
- Nimimerkki
Kiinnostunut kirjoitti:
Miten määräytyisi tässä tapauksessa vaimon II miehen asumisoikeus siinä tapuksessa, että puolisot asuisivat vaimon I mieheltään perintönä saamssa asunnossa? Voivatko I miehen toisijaiset perilliset vaatia asuntoa myytäväksi vai oliko vaimon II miehellä leskeksi jäätyään PK:n mukainen hallintaoikeus tähän asuntoon.
Lesken hallintaoikeus liittyy vainajan JÄÄMISTÖÖN kuuluvaan asuntoon. Vaimon I mieheltä perimä omaisuus ei hänen kuoltuaan kuulu hänen jäämistöönsä. Vaimon PESÄSTÄ nimittäin tulee erottaa I miehen toissijaisille perillisille kuuluva omaisuus, ja vasta loppuosa pesän omaisuudesta otetaan huomioon vaimon ja II miehen välisessä osituksessa, missä määräytyy vaimon jäämistöomaisuus.
Vaimon I mieheltä perimä osuus asuntoon siis ei kuulu vaimon jäämistöön, joten vaimon leskellä (II miehellä) ei ole oikeutta hallita asuntoa jakamattomana siltä osin kuin on kysymys asunnosta I miehen toissijaisille perillisille kuuluvasta osuudesta. Jos leski tämän osuuden lunastaa itselleen, hänellä on asunnonkin osalta hallinnan suoja vaimon rintaperillisiin (II avioliitosta syntyneet lapset) nähden.
PK 6 § 1 mom.
"Milloin eloonjäänyt puoliso on mennyt uuteen avioliittoon, on hänen kuoltuaan hänen avio-oikeuden alaisen omaisuutensa säästö ja yksityinen omaisuutensa tämän luvun mukaisesti jaettava ennen ositusta." - Kiinnostunut
Nimimerkki kirjoitti:
Lesken hallintaoikeus liittyy vainajan JÄÄMISTÖÖN kuuluvaan asuntoon. Vaimon I mieheltä perimä omaisuus ei hänen kuoltuaan kuulu hänen jäämistöönsä. Vaimon PESÄSTÄ nimittäin tulee erottaa I miehen toissijaisille perillisille kuuluva omaisuus, ja vasta loppuosa pesän omaisuudesta otetaan huomioon vaimon ja II miehen välisessä osituksessa, missä määräytyy vaimon jäämistöomaisuus.
Vaimon I mieheltä perimä osuus asuntoon siis ei kuulu vaimon jäämistöön, joten vaimon leskellä (II miehellä) ei ole oikeutta hallita asuntoa jakamattomana siltä osin kuin on kysymys asunnosta I miehen toissijaisille perillisille kuuluvasta osuudesta. Jos leski tämän osuuden lunastaa itselleen, hänellä on asunnonkin osalta hallinnan suoja vaimon rintaperillisiin (II avioliitosta syntyneet lapset) nähden.
PK 6 § 1 mom.
"Milloin eloonjäänyt puoliso on mennyt uuteen avioliittoon, on hänen kuoltuaan hänen avio-oikeuden alaisen omaisuutensa säästö ja yksityinen omaisuutensa tämän luvun mukaisesti jaettava ennen ositusta."Kiitos selkeästä vastauksesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455170Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1241653Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella151559Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "501456- 141225
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v4113081-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171047No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol221020Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771008Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah60837