Aloitan nyt syksyllä kielten opiskelun yliopistossa ja kiinnostaisikin tietää, kuinka paljon opintopisteitä vuodessa on mahdollista opiskella? Sivuaineena ajattelin valtio-oppia, eli voiko sen kursseja suorittaa pääasiasiassa kirjatenttimällä ilman luennoilla istumista? Tavoitteena kun olisi suorittaa yli se 60op vuodessa ja opiskella ainakin aluksi täysillä.
Kuinka paljon voi opiskella
5
671
Vastaukset
- humanisti112
Voit opiskella niin paljon ku itellä kantti kestää. Ei ole mitään "rajoituksia". Useimmilla kantti kestää sen 45-50 op vuodessa. Kielissä on eniten pakollista istumista, eli läsnäolopakkoja, ja helvetin paljon tehtäviä kokoajan pitää tehdä ja palauttaa. Ensimmäisenä vuonna on helpoin tehdä jotain 70 op, kun kurssit on toki aluksi helpompia.
Valtiotieteen tentit = 500-1000 sivua luettavaa, yleensä englanniksi. Kannattaa ehdottomast käydä luennoillakin. - jotain kokemusta
Kielten opiskelu yliopistossa tuppaa olemaan hitaanpuoleista, sillä opintoihin kuuluu paljon läsnäolopakollisia kursseja ja myös oleskelua/ opiskelua ulkomailla.
Valtiotieteellisessä opiskelu sen sijaan voi sujua hyvin nopeasti. Viikonlopun aikana luet 3-4 op:n tentin.
60 op lukuvuodessa on kova, mutta täysin mahdollinen tavoite. Vielä nopeamminkin opiskelevia on, mutta he ovat poikkeuksia. Heitä yleensä jälkeenpäin harmittaa, kun opiskelu oli pelkkää suorittamista eikä ehtinyt oppia juuri mitään. - JosMotivaatiotaOn
Itse olen opiskellut aikoinani 45 opintoviikkoa vuodessa eli 90 opintopistettä. oli pakko opiskella, koska koulu ei sisällyttänyt avoimen yliopiston kokonaisuutta tutkintooni. Sain jatko-opiskeluoikeuden avoimen yliopiston aineessa, eli suoritin opinnot niin hyvin, että sain hakea myöhemmin aineopintoihin (38 op). Halusin pitää tukikuukauteni, joten piti pusertaa. Tuo 60 op:tahan on vain 15 op:tä eli kolme kurssia enemmän kuin Kelan vaatima 45 op:tä vuodessa.
- ithicaya
Meillä Turun humanisteilla oli perusopinnoissa enimmäkseen kolmen pisteen kursseja, eli tuo 15 op voi olla myös 5 kurssia enemmän kuin Kelan vaatima minimi. Koska joka kurssiin kuuluu suoritus, on tällöin ero lähinnä siinä, pitääkö kolmea laajempaa suoritusta helpompana vai hankalampana kuin viittä pienempää - ja tietysti suoritustapojen erot ja niistä sopiminen lisää variaatioita.
Tein itse kuluneena lukuvuonna 83 op. Enempäänkin olisi pystynyt, jos olisi viitsinyt, mutta tässä iässä ei ole kiire valmistua...ja toisaalta elämääkin pitää jo olla, ei pelkkää opiskelua. - pois yliopistosta
Meillä oli kielten kurssit pääosin 2 op kursseja, eli suoritustahti on todella hidas. Enimmillään tein tokana keväänä ~60 op, ja siihen sisältyi paljon muidenkin alojen kursseja, omilla ei olisi millään tuota saanut kasaan.
Tekemällä valtsikan kirjatentin sai äkkiä kasaan kerralla 6-8 op, vertaa sitä 100 % läsnäolopakkokursseihin, joista saa vain 2 op.... ja työtä ja tehtäviä riittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1042301
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231430- 1291428
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau311424- 681243
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3401094- 89995
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?56944- 122821
- 82806