Surviseurat olivat mielettömän hyvin järjestetty.

Kiitos kaikille järjestämisessä mukana olleille talkoolaisille. Lohikeitto oli vaan keitetty ilman lohta ( melkein ). Tiivisteen tekijän kate parani, mutta olisi kiva, jos keitossa olisi lohta mukana.
6167
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Lohikeitto oli kuitenkin todella hyvää, vaikka siinä oli lohta vähän, olisikohan siinä ollut kermaa.

Äänestä

Siinä oli kermaa ( kysyin ) ja lohelle se maistui.

Äänestä

Pudasjärven suviseuroissa lohikeitto oli taivaallisen hyvää.

Äänestä

Suviseuraorganisaatio on hyvin hioutunut ja hioutuu yhä, koska seuraavien suviseurojen pystyttäjillä on aina mahdollisuus toteuttaa omia ideoitaan ja tehdä parannuksia eri asioihin. Pyhännällä esimerkiksi seuramyymälä oli erittäin hyvin järjestetty: myymäläteltan päätystä mentiin sisään, oli riittävän leveät käytävät ja pitkällä sivulla kassat, joita taisi olla yli 20. Valikoima oli ehkä suppeampi mutta riittävä. Vessatkaan eivät haisseet kuten joskus. Ulkopuolelle eivät haisseet ollenkaan.

Torstain ja perjantain kylmien päivien jälkeen sääkin lämpeni. Oli vaihdellen aurinkoista ja pilvistä, mutta ei satanut. Kentät kestivät suurtenkin asuntovaunujen ja -autojen alla. Hyvää oli ikäihmisten kannalta myös se, että päiväkävijöiden sallittiin ajaa autoillaan keskuskentän lähelle asuntovaunujen alueelle ja pysäköidä ryhmiin. Aika iso vanhusten lepopaikka oli myös niin ahkerassa käytössä, että paikat olivat melkein aina täynnä.

Maanantaiaamuna iso teltta oli melko lailla vaalean ruskean pölyn peitossa, mutta sitten - kuin tilauksesta - roimasi reippaan sadekuuron puolenpäivän jälkeen. Pölyiset autotkin puhdistuivat eikä vain iso teltta, joka kuivuttuaan oli varmaan paljon mukavampi pakata puhtaana kuin pölyisenä säilöön odottamaan opistoseuroja.

Paradoksaalista mutta totta: Suviseuroja valmistellaan kuusi vuotta, joista kolme viimeistä vuotta aktiivisesti, rakennetaan kaksi kolme kuukautta, kaikki yhteensä yli 100 miestyövuotta. Suviseurakaupungissa ollaaan viisi päivää tai korkeintaan viikko, ja se puretaan kolmessa päivässä. Ja sama prosessi jokaisen kesän suviseurojen kohdalla. Voisiko sanoa kuten Väinö Linna Tuntemattoman viimeisinä sanoina: Aika velikultia!

Äänestä
  • Jos yksikin ihminen opastui Jumalan valtakuntaan ja sai parannuksen armon, niin voi sanoa että homma kannatti, ei mennyt uurastus hukkaan

    Äänestä

  • VL iskä Oulusta kirjoitti:

    Jos yksikin ihminen opastui Jumalan valtakuntaan ja sai parannuksen armon, niin voi sanoa että homma kannatti, ei mennyt uurastus hukkaan

    Ja jos yksikään SRK:n kellokkaista tapautui tunnolle ja sai parannuksen armon niin silloin tosiaan kaikki tämä kannatti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lohta mukaan keittoo kirjoitti:

Kiitos kaikille järjestämisessä mukana olleille talkoolaisille. Lohikeitto oli vaan keitetty ilman lohta ( melkein ). Tiivisteen tekijän kate parani, mutta olisi kiva, jos keitossa olisi lohta mukana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu