Miten helposti korjaamot vataa tarjouspyyntöön?

Nihkeitä ovat!

Millaisia kokemuksia teillä on korjaamoille tehdyistä tarjouspyynnöistä.
Vastaavatko ne ja onko tarjoukset kuinka selkeitä?

Hintoja tulee milestäni aina vertailla.

3

317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mieti vähän!

      Korjaamoille on tärkeintä palvella maksavia asiakkaita, ei sähköpostilla tinkaajia.

      • Sitoutunut

        Oikeassa olet, tarjousten teko ei ole korjaamon ydintoiminto van autojen korjaaminen ja huolto.

        Tarjouspyyntö ei ole kuitenkaan tinkimistä. Tarjouksia verrataan kyllä. Tarjouspyynössä kysytään millä hinnalla ja aikataululla yritys B on valmis tekemään työt zxy ja ert osilla asiakkaalle A. Jonka pohjalta yritys antaa tarjouksen.

        On tietysti hankalaa jos yritys ei hallitse tarjouksen tekemistä.
        Tai ei pysty antamaan siitä hintaa. Silloin kerrotaan tuntiveloitus €/h ja tietysti alveineen. Joskus työ voi olla sellaisia joita yritys ei tee esim (hitsaustyöt).


        On olemassa erinomaisia korjausyrittäjiä ikkäitä sellaisia ja yhden miehen pajoja jotka eivät sähköpostia käytä lainkaan, hintasopimukset silti tehdään ja työt myös.


    • sähköpostillatarjous

      Harvalla korjaamolla ja huoltoyrityksellä on tilauskirja aivan täynnä useiksi kuukausiksiksi. Tarjouksen pyytäjä saattaa olla jo vanha asiakas.
      Olen pyytöänyt erilaisia asennuspalveluita ja osista tarjousta.

      Aiemmin (hiukan erilainen tarjouspyyntö) tein autonrenkaista, ne on helppo verrata kun pyytää tarjouksen samoista renkaista vanteille asennettuna jne.

      Joskus tarjousta ei aina voida tai haluta absoluutisen tarkasti antaa.

      Olen saanut aina pyytämäni tarjouksen viimevuosina, joskus oikeinkin nopeasti. Tarjousten laadulla ja ymmärrettävyydessä on eroja.
      Pienistä pajoistakin saman vuorokauden aikana. Yrittäjän kannattaa ottaa koppi tällaisista asiakkaista ja tilauksista usein on vielä tilaa ensi tai seuravalla viikolla 1-2 tunnin hommille. Sähköiset tilaukset lisääntyy tännekkin.
      Sähköpostilla tehty tarjouspyyntö ja tarjous on molempien oikeusturvan vuoksi parempi kuin puh. sovittu vaikka sitova sekin on.

      Pysyvät asiakkaat on tietysti tärkeitä.
      Jokaisen tarjouspyynnön takana voi olla pysyvä asiakas joka kertoo yrityksetä hyvää kavereilleenkin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2540
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1072
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      829
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      700
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe