Digipokkari n. 300 €

mikäostaa

Moikka!
Nyt olisi hiljalleen rahatilanteen vihdoin salliessa aika vaihtaa kamera uuteen, vanha on kivikautinen Canon EOS 400D kittiobjektiivillä. Se alkaa hiljalleen olla jo niin aikoja nähnyt ja romuluinen, että vaihdos tekee varmasti hyvää.

Hakusessa olisi pienempi kamera, jossa mielellään videokuvausmahdollisuus, parempi zoomi kuin aikaisemmassa ja edes jonkinlainen mahdollisuus manuaalisäätöihin. Saako tällaisilla kameroilla otettua kuvia, joissa tarkennuksen taustalla olevat asiat ovat todella sumeita, vai saako sellaisen aikaan vain kunnon järkkäreillä? Kannattaako kuluttaa rahoja kameraan, jossa voi vaihtaa objektiiveja, vai riittääkö vain yyksi perusobjektiivi? Jos riittää, millainen olisi hyvä? Vai kannattaisiko ostaa kamera, jonka objektiiviä ei voi vaihtaa?

Mielipiteet, neuvot ja suositukset ovat todella tervetulleita!

7

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pimeä kuvaaja

      Minulla on kuvaustaustaa viime vuosituhannen filmiajoilta ja m/v-pimiötyöskentelystä lähtien.

      Nyt digikaudella olen tullut siihen tulokseen, etteivät pokkari ja järkkäri korvaa mitenkään toisiaan mutta täydentävät toisiaan minua tyydyttävällä tavalla. Olen hankkinut molemmat.

      Pokkarini (Canon S100) valitsin pari vuotta sitten mm. suhteellisen valovoimaisen objektiivin takia. Laajakulmapää yltää riittävän ”alas”, kun taas telepään pituus ei minulle ole pokkarissa tärkeä. Zoom-kerroin on maltillinen 5 (”kinovastaavuus” 24–120 mm. ”Pidempää zoomia” haluava joutuu tinkimään objektiivin muista ominaisuuksista ja käsivarakuvaus pitkillä polttoväleillä tahtoo olla onnen kauppaa.

      Minun pokkaritarpeeni mainiosti täyttävä S100 lienee käytännössä jo poistunut markkinoilta, mutta sisarmallia S110 saanee yhä noin 250 euron hintaan. Uudempi S120 antaa tuskin satasen lisähintansa edestä lisäarvoa.

      Jos haluaa nimenomaan kuvia, joissa tarkennettu pääkohde erottuu sumeasta taustasta, ei pokkari ole oikea väline.

      Järkkärin idea on objektiivien vaihdettavuus. Mielestäni järkkäriä ei kannata hankkia, ellei ole valmis sijoittamaan useampaan objektiiviin. 300 euroa ei riitä budjetiksi alkua pidemmälle, ei oikein siihenkään.

      Zoomit ovat käteviä hyvissä valaistusolosuhteissa, kunhan ei odota huippua piirtokyvyltä. Minun tarkoituksiini zoomien kuvanlaatu yleensä riittää; niinpä olen hankkinut Nikon D7000 -runkooni zoomeja kattamaan aukottomasti välin 10–300 mm. Repustani löytyy myös pari valovoimaisempaa ja skarpimpaa primea sopiville polttoväleille.

      • ...

        Enimmät kaupat myyvät "ei oota" tuon S110 suhteen. Tilaamalla ulkomailta sitä kenties vielä saa.


    • jdgh

      Pokkarissa ei ole vaihdettavaa objektiivia.

      300 euroa on hieman vähän "paremman pään" "isompikennoisiin" pokkareihin, ellet löydä sopivaa vanhenevaa mallia hyvästä tarjouksesta. Puhumattakaan sitten pikkujärkkäreistä, joista voit saada rungon ja pikkuzoomin kohtuuhintaan, mutta lisäzoom maksaa maltaita ... eikä se ole sen jälkeen enää pieni. Eikä se ole pokkari.

      Paljonko sitä zoomia pitäisi olla?

      Pikkukennoisella pitkäzoomisella kameralla saa kyllä taustasumeuden aikaan siten, että ottaa pitkällä zoomilla lähikuvan kohteesta, ja tausta on riittävän kaukana. Laadusta ei tässä kohtaa kauheasti kannata puhua...

    • Lyhyesti: taustaa et saa epäterväksi pokkarilla kuin poikkeustapauksissa. Yleisesti äärettömästi olevan taustan epäterväksi tarkennustasossa on polttoväli jaettuna aukkoluvulla. Siis esim. kittizoomilla n. 10 mm. Pokkareiden pisin polttoväli on n. 25 mm ja aukko jotain 5,9 eli tulee sellaista 4 mm luokkaa eikä kittizoomkaan edes ole tuossa hyvä.

      • Siis piti sanoa "epäterävyys tarkennustasossa"


    • olevan taustan

      ”Yleisesti äärettömästi olevan … ja aukko jotain 5,9? … Siis piti sanoa "epäterävyys tarkennustasossa" ”
      —oletko koskaan nähnyt valovoimaista pokkaria?

      • Telepäässä tyypillinen valovoima on n. 1/5,9. Tabletin automaattinen korjaus tekee joskus tepposia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe