Miten saan hermeliini tytöltä leukapussin pois? Se on 1v. Leukapussi oli sillä jo kun sain sen... mietin lopettaa pelletin syötön kokonaan vaikka saakin päivässä kaks teelusikka vähärasvaista pellettiä siinä on 2% rasvaa :) lihottakaa luonnosta kerätyt tuoreet? Eli voiko kani olla ulkoaitauksessasyömässä ruohoa? Se syö ulkona tosi paljon... ahmatti xD mutta pärjääkö kani pelkällä hyvällä heinällä??? Jonkin aikaa?
leukapussi vex
leelaaakuja
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Naarailla taitaa olla leukapussi luonnostaan, jolloin se ei lähde pois, mutta kyllä kani pärjää pelkällä hyvälaatuisella heinällä ja vedellä, kunhan on kokoajan saatavilla
Jep, luultavasti leukapussi on tullut jäädäkseen. Huolehdi perusterveellisestä ruokavaliosta :) Ulkona kannattaa pitää niin paljon kuin suinkin, se on parasta virikettä kanille ja luonnollista, hyvää ruokaa.
^^
Kani ulos isoon piha-aitaukseen, ja jyvät vähemmälle.Tuoreruoka ja liikunta , voivat auttaa leukapussin pienennykseen.Mutta pääasiahan on, että kani on terve ja iloinen :)