OCD ja alkoholi???

muilla_kokemuksia???

Käytän alkoholia harvoin, mutta huomaan sillä suuria vaikutuksia pieninäkin annoksina itseeni ja nyt ei puhuta vain normaalista humaltumisesta vaan enemmänkin neurologisista vaikutuksista, minulla on OCD ja omasta mielestäni myös jonkinlainen asperger (ei siis diagnoosia), monet asperger-piirteet kuitenkin täyttyvät kohdallani. Alkoholi ensinnäkin lieventää huomattavasti ocd-oireita, tämä jo pienenkin humaltumisen seurauksena (ei todellakaan tarvitse vetää mitään kännejä) mutta tämä vaikutus jatkuu myös vielä vähintään seuraavana päivänä, vaikkei olisi enää promilleja lainkaan, samoin fokus ja keskittymiskyky on selvästi normaalia parempi ns. krapulapäivänä, vaikka krapulaisena olotila muuten olisikin epämiellyttävä. Käytän siis alkoholia harvoin, joskus olen miettinyt että pitäisikö käyttää alkoholia useammin pelkästään sen vuoksi, että se tuntuu antavan neurologisesti niin paljon potkua vaikkei joisi paljonkaan? Onko kellään muulla vastaavia kokemuksia? Olen käyttänyt normaalisti myös lääkkeitä, escitalopram, xanor, lyrica , ne kyllä rauhoittavat ja vähentävät ahdistusta, mutta eivät laisinkaan samalla tavalla selkeästi vähennä näitä ocd asperger - oireita. Jotenkin kertakaikkiaan tuntuu että ns. krapulapäivänä aivot toimivat kuin ylikellotettu prosessori, kaikki asiat tajuaa nopeammin, kaikki luettu teksti menee jakeluun nopeammin, kaikki jumittuminen yhteen asiaan vähenee jne. Kaikki tuntuu paljon "normaalimmalta", mikä on toisaalta ihan hullua, koska on krapula!!! Olen lukenut joltain amerikkalaiselta nettisivustolta tästä aiheesta ja siellä oli mainittu että joillakin on juuri tämän tyyppisiä kokemuksia, olin itse aiemmin ihmetellyt vain asiaa, mutta kun luin tästä aiheesta muualta, niin sitten asia rupesti todella kiinnostamaan.

3

5137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • seppo kalmari

      Krapula johtuu suurimmaksi osaksi hermoston yliärtymyksestä. Alkoholi lamaannuttaa hermosoluja muun muassa voimistamalla GABA:n estokykyä. Elimistöllä on luonnollinen pyrkimys tasapainoon ja aivot kehittävätkin toleranssin kumotakseen normaalitoimintaa järisyttävän aineen vaikutukset. Toleranssin kasvaessa hermosolut pystyvät toimimaan nopeammin ja alkoholin eli "jarrun" poistuessa elimistöstä aivot käyvät ylikierroksilla.

      • neuroosia paossa

        Alkoholi auttoi ainakin pakko-oireissani. Pikkuhutikassa oireet hävisivät, vai pitäisköhän sanoa unohtuivat niin, että en enää tehnyt pakkotoimintojani. Joutunee siitä, että ahdistus ja sen purkaminen johonkin jäi pois ajatusmaailmastani. Krapulassakaan pakko-oireet eivät toimineet, kun ajatukset pyörivät päänsäryn ja pahoinvoinnin ympärillä!
        Harmi vaan, ettei voi olla jatkuvassa pikkuhutikassa!


    • Anonyymi

      Tunnen ihan samoin. Itellä sama oireytymä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      265
      9985
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      192
      5704
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      167
      5274
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      75
      4901
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      7
      3183
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      0
      2550
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2479
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2289
    9. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      355
      2049
    10. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      22
      1828
    Aihe