Y-kromosomi tekee miehen

Jos sinulla on y-kromosomi, olet mies. Jos sinulla ei ole y-kromosomia, olet nainen. Yksinkertaista.
18378
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Kuulostaapa tosi helpolta. Vaan entäpä jos on Y-kromosomi, mutta syntymästään saakka kärsinyt 5-alfa reduktaasin puutteesta? Tai oikeastaan jo ennen syntymäänsä kärsinyt tästä. Tällaisessa tapauksessa lapsi on syntyessään lähes täysin naisen ulkoisin sukupuolitunnusmerkein varustettu ja juridiseksi sukupuoleksi päädytään yleensä valitsemaan nainen. Ja se y-kromosomi löydetään ehkä vasta siinä vaiheessa kun huomataan, ettei murrosiän tuomaa fyysistä naisellistumista ala tapahtua ja asiaa aletaan tutkia.

Äänestä
  • Jos sinulla on y-kromosomi, olet mies. Jos sinulla on sukupuolielimistön poikkeavuutta, olet mies jolla on kehityshäiriö. Jos sinulle on liian kova pala identifioitua kehitysvammaisiin, sinun on tarkistettava asenteitasi siltä osin. Kehitysvammaiset ovat aivan yhtä arvokkaita ihmisiä kuin me muutkin.

    Äänestä

  • .................. kirjoitti:

    Jos sinulla on y-kromosomi, olet mies. Jos sinulla on sukupuolielimistön poikkeavuutta, olet mies jolla on kehityshäiriö. Jos sinulle on liian kova pala identifioitua kehitysvammaisiin, sinun on tarkistettava asenteitasi siltä osin. Kehitysvammaiset ovat aivan yhtä arvokkaita ihmisiä kuin me muutkin.

    Keksit taas erilaisia hyviä konsteja, millä Kela-lääkärin saisi kirjoittamaan eläkepaperit. Toi "vammaisuus" on aika hyvä. Vielä siihen päälle kun saa henkilökohtaisen avustajan siivoamaan ja käymään kaupassa.
    En ymmärrä tuota intoa luokitella ihmisiä miehiksi. Toiste päin samanlaista intoa ei tunnu olevan. Kuten keskustelusta on jo käynyt ilmi, suurin osa ei edes tiedä kromosomejaan. Oli varmaan vaikeaa elää silloin, kuin koko kromosomeja ei oltu edes keksitty.

    Äänestä

Olet väärässä. Sukupuoli on aivoissa.

Äänestä

Loistava tiivistys. Vähän, mutta asiaa.

Äänestä

Onko teillä suvussa joku perinnöllinen sairaus kun teidän kromosomit on tutkittu? En tunne ketään jolta ne olisi tutkittu.

Äänestä
  • Aiemmin kaikilta transsukupuolisilta tutkittiin kromosomit, koska kromosomihäiriö vaikutti mahdollisesti hoitoihin. Tutkimuksen kalleuden vuoksi näistä on nykyisin luovuttu.

    Äänestä

  • Y-kromosominen kirjoitti:

    Aiemmin kaikilta transsukupuolisilta tutkittiin kromosomit, koska kromosomihäiriö vaikutti mahdollisesti hoitoihin. Tutkimuksen kalleuden vuoksi näistä on nykyisin luovuttu.

    Milloin oli aiemmin? 70- vai 80-luvullako? Tutkittiinko sinut jo silloin? 90-luvulla ei ainakaan tutkittu kaikkia.

    Äänestä

  • 19+1 kirjoitti:

    Milloin oli aiemmin? 70- vai 80-luvullako? Tutkittiinko sinut jo silloin? 90-luvulla ei ainakaan tutkittu kaikkia.

    Ohoh tämä olikin jäänyt huomaamatta. Tämä "aiemmin" tarkoitti ensimmäisiä vuosia translain tultua voimaan.

    Äänestä

  • Y-kromosominen kirjoitti:

    Aiemmin kaikilta transsukupuolisilta tutkittiin kromosomit, koska kromosomihäiriö vaikutti mahdollisesti hoitoihin. Tutkimuksen kalleuden vuoksi näistä on nykyisin luovuttu.

    tutkitaan vieläkin, ainakin nuorten tutkimuksissa.

    Äänestä

  • läpikäynyt kirjoitti:

    tutkitaan vieläkin, ainakin nuorten tutkimuksissa.

    Jos todellakin tutkitaan, kysessä voisi olla "ohitusraide". Mikäli tutkittavalta alaikäiseltä nuorelta löydetään poikkeava kromosomisto, hoidot voitaisiinkin antaa heti jos kyseessä on intersukupuolisuus. "Normaalikoromosomisella" transsukupuolisella ikäräja on 18 vuotta.

    Äänestä

Täytyykin sitten siirtyä takaisin naisten puolelle maisemia katselemaan. Kiitos tiedosta!

Äänestä

Naisiltakin löytyy pieni määrä Y-kromosomeja, tosin se ei ole vallitseva kromosomi ;)

Äänestä
  • Y-kromosomi on tai ei, ei niitä voi olla "pientä määrää". Olisitko sekoittanut kromosomit sukupuolihormooneihin sillä naisillakin on pieni määrä testosteronia eikä se ole vallitseva.

    Äänestä

  • Hupia todellakin kirjoitti:

    Y-kromosomi on tai ei, ei niitä voi olla "pientä määrää". Olisitko sekoittanut kromosomit sukupuolihormooneihin sillä naisillakin on pieni määrä testosteronia eikä se ole vallitseva.

    Kyllä niitä voi olla pieni määrä, silloin puhutaan mosaikismista. En tiedä kyllä lainkaan mosaikismin yleisyyttä, sillä se on kuin etsisi neulaa heinäsuovasta ja lääkäreillä on tähdellisempääkin tekemistä.

    Äänestä

  • old_profile_91522 kirjoitti:

    Kyllä niitä voi olla pieni määrä, silloin puhutaan mosaikismista. En tiedä kyllä lainkaan mosaikismin yleisyyttä, sillä se on kuin etsisi neulaa heinäsuovasta ja lääkäreillä on tähdellisempääkin tekemistä.

    Mosaikismi luetaan yleensä intersukupuolisuuteen.

    Äänestä

Sanoi biologia mitä sanoi, niin musta on jotenkin huvittavaa että joku ihminen todella määrittää identiteettinsä kromosomin tai sukupuolielinten perusteella. Eiköhän meistä jokainen ole hiukan enemmän kuin vain biologinen kone. Voihan sitä asian järkeillä reduktionistisesti, mutta usein silloin muodostaa ihminen itselleen pienen ja ahtaan identiteetin joka mahdollistaa vain tietynlaisen elämän vailla vaihtoehtoja. Surullista jos joku joutuu elämään niin. Itse en anna minkään kromosomin määrätä elämääni.

Ja on todella ihmisiä jotka kokevat olevansa muuta mitä heidän fyysiset kehonsa ja kromosominsa kertovat. Ja jos kaikki tosiaan olisi vain kiinni biologiasta, niin miksi sitten aina on ollut ihmisiä joiden ajatukset ja mieli ovat sotineet syntymässä määriteltyä sukupuolta vastaan?

Ja aina on ollut ihmisiä joiden kromosomit ovat ristiriidassa fyysisen olemuksen kanssa. Kromosomeiltaan nainen voi olla fyysisesti täysin miehekäs. Tätä kutsutaan intersukupuolisuudeksi ja se on tieteen tunnistama ilmiö.

Biologia ja fysiikka on biologiaa ja fysiikkaa, mutta ihminen on enemmän kuin se. Miksi näin on, sitä ei tiede ole pystynyt vielä tyhjentävästi selittämään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


totuus on näin kirjoitti:

Jos sinulla on y-kromosomi, olet mies. Jos sinulla ei ole y-kromosomia, olet nainen. Yksinkertaista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu