Itsellänikin ollut/on Gameboy, Gamecube ja Wii, mutta tuohon Wii U en ole lähtenyt , kun on myös muita konsoleita PS 2,3:n , ehkä nelonen seuraavaksi, vaikka kolmosella pärjää hyvin. Niin tosiaan Nindendon wiistä vielä tykkäsin kun siinä oli nämä urheilupelit näillä kapuloillaan tais olla silloin jotain uutta:)ja taitaa siihen vieläkin jotain peläjä saada, mutta millainen konsuli on tuo Wii U, onko se vähän jäänyt PS ja XBOX jalkoihin?
Kuinka Nindendo menee kaupaksi?
2
155
Vastaukset
- Tyytyväinen olen
Wii-U on aika taattua nintendoa. Sanoisin että se on Wii, mutta paremmilla ohjainmahdollisuuksilla. Wii-U mahdollisti minulle monipuolisemman pelaamisen, koska rooli- ja seikkailupelejä oli ihan painajaista pelata Wiillä. Marioissa ohjaus oli onnistunut, mutta ei juuri muissa peleissä. Mulla ois sellanen mielikuva, että Wii kärsi eniten juuri tästä ohjainten yksipuolisuudesta. Se ei ollut räiskintä/seikkailupelaajien ykkösvalinta, vaikka pelejä sille toki saikin. Lasten konsolina sitten ollut kai sitäkin suositumpi?
Entisiä Wiin omistajia kiinnostanee tieto, että Wii-U on yhteensopiva lähes kaikkien Wiin pelilevyjen ja ohjainten kanssa. Myös pelitallennukset ja pelaajaprofiilit voi kätevästi siirtää Wiistä Wii-U:hun. Voit siis edelleen jatkaa pelaamista kapuloilla, jos haluat :)
Mutta asiaan. Oma lempikonsolini on edelleenkin xbox 360, mutta Wii-U:ssa on kieltämättä muutama ehdoton vahvuus siihen verrattuna. 1. Et tartte välttämättä telkkaria pelaamiseen. Ohjaimen näyttö on tarkka ja ainakin omaan käyttööni tarpeeksi iso, Muu perhe voi siis rauhassa katsella telkkaria, ilman että oma pelaamisesi tarvitsee keskeyttää sen takia. Tai koko töllö voi olla kiinni, jos sitä ei jaksa avata. 2. Kaksinpelit käyttävät toisinaan jaettua näyttöä. Ainakin Legopeleissä tämä onnistuu nyt siten, että toinen pelaaja katsoo telkkarin kuvaa ja toinen pelaa ohjaimen näytöltä omaa peliään. Ei tarvitse kärsiä jaetusta kuvasta! 3. Wii-U:hun saa ostettua pro-controllerin. Sillä sujuu pelaaminen kun boxilla konsanaan (kun vaan peli on yhteensopiva ohjaimeen!). Ohjain on muotoilultaan aika identtinen boxin ohjaimen kanssa. Tämä mahdollistaa nyt sen, että Wii-U saattaa jatkossa olla ainakin mulla aika tasaväkinen pelikone boxin kanssa. Wii-U on kuitenkin vakaampi ja vähäbugisempi konsoli. Sekä muutenkin käyttöjärjestelmältään boxia miellyttävämpi. Ainakin omasta mielestäni. Ps3 on kanssa ihan jees pelikone, mutta sen ohjain ei taas istu käteeni oikein mukavasti.
Yhtä peliä enempää en ole tuota Wii-U:ta vielä ehtinyt kokeilla, mutta tähän mennessä ollut ihan positiivinen yllätys :) Tulen kyllä jatkossakin hankkimaan sille enemmän (monipuolisemmin) pelejä kun Wiille aikanaan ja pidän sitä tässä vaiheessa sangen pätevänä pelikoneena. Pidän jopa mahdollisena, että se jatkossa syrjäyttää boxin suosikkiasemastaan. Ainoa pieni miinus on se, että ohjain vaatii näköyhteyden konsoliin. Ei siis onnistu sängyssä Netflixleffojen kattominen ohjaimesta, kun kone on olkkarissa... Myöskään gamepadin akun kesto ei ole ihan huippuluokkaa (4-5h kun pro ohjaimelle luvataan jopa 80h). Asia on kuitenkin Nintendolla ratkaistu huomattavasti paremmin, kun Pleikkarin leirissä. Latausjohdoilla on nimittäin mittaa sen verran reilusti, että ei tartte istua lattialla nenä kii telkkarissa, jos virta loppuu ohjaimesta!
Voin kyllä suositella Wii-U:ta kaikille Wiin ystäville. Pro controllerin ansiosta tämä on nyt myös muiden pelikoneiden ystäville ihan hyvä vaihtoehto. Enää ei kädet väsy seikkailupelimaratooneissa kapuloiden kanssa huitoessa. Nyt voi keskittyä pelistä nauttimiseen!- meiköpiulo
Aikoinaan gamecube kauppias sanoi siinä olevan paras ohjain;) no joitan pelejä olen cuben ohjaimella pelannu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko852410- 431990
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!851788- 821610
- 491300
Pitsaa selliiä
Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon261274Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai471235- 771221
Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I481142- 591121