Luovutusikä on yksilöllinen

kissanomistaja94

Tiedän että kissanpentujen suositeltu luovutusikä on 12 viikkoa ja siitä olen valmis muistuttamaan yhtä sun toista pennunmyyjää, mutta olen päättänyt ottaa omakseni hieman alle 11-viikkoisen kissanpennun.

Kävin tietenkin tutustumassa pentuihin ensin. Emo ja pennut olivat terveitä ja söivät hyvin, pennut olivat vilkkaita ja itsenäisiä. Selkeästi valmiita uusiin seikkailuihin. Pennulla on luonani aikuinen kissakaveri joka voi opettaa isojen kissojen tavoille, jos jotain elämän ja kuoleman tasolla oleellista jäi oppimatta tuon n. viikon liian aikaisen luovutuksen vuoksi.

Pelkään kuitenkin tunnustaa tämän asian muille kissanomistajille koska luovutusikä on sellainen aihe jonka maininta saa aina järjettömän paskamyrskyn aikaiseksi.

6

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • riiviö"

      Minäkin otin pennun 10-viikkoisena ja ihan kelpo yksilö kasvoi.

    • Teoria

      Tietenkin kehityksessä on merkittäviä eroja, kun jokainen kissanpoika on yksilöllinen, eli et tee oikeasti mitään laitonta jos joudut ottamaan pennun pari viikkoa ennen kuin se olisi sopivaa. Sinuna kyllä vielä tarkkailisin miten miettimäsi pentu osaa toimia sosiaalisissa tilanteissa muiden sen sisarusten ja emon kanssa, että se sitten osaa tulkita nykyistä kissaasi oikein ja toimia vähän laumassa.

      Tuli meillekkin joskus ihan parin viikon ikäinen kissanpoika (äiti pelasti sen juopolta joka oli vienyt pennun pyöräreissulle ulos huonolla ilmalla, eikä sitten enää muistanutkaan mistä oli sen napannut, että olisi voitu viedä emonsa luo). Kissasta tuli aikuistuttuaan meillä ehdottomasti sellainen millainen kissan kuuluu olla, osasi käyttäytyä kaikinpuolin, ei ollut väkivaltainen ihmisiä kohtaan ja oli hyvin ihmisrakas. Vaikka siitä ruikutetaan loputtomiin, että luovutusikä on 100% noudatettava, niin se miten uusi omistaja itse kasvattaa ja hoitaa kissaa myös vaikuttaa valtavasti siihen että tuleeko niitä kuuluisia ongelmia kuten merkkailua ja muuten huonoa käyttäytymistä.

    • P. A. Atero

      Jos kissanpentu luovutetaan liian aikaisin se on verrattavissa eläirääkkäykseen, joka ON laitonta. Eläinsuojelulaki kieltää eläimen fyysien ja henkisen vahingoittamisen.

    • TutkijaProfezori

      uusimman tutkimuksen mukaan ei pitäs luouttaa lta 14-15 viikkosta

    • mykittens

      Aiheesta kissan luovutusikä on tälläkin palstalla väännetty monen monta kertaa väsymykseen asti, joten itse en aio enää alkaa tuulimyllyjä vastaan taistelemaan eli riitelemään. Haluan kuitenkin mainita omasta kokemuksestani sen, että omista kissoistamme on 4 meille pentuikäisenä tullut.

      Näistä pennuista kaksi oli alamittaisia eli alle luovutusiän 12 viikkoa, ja ainoastaan näillä kahdella kissalla on ollut erilaisia käytösohäiriöitä esimerkiksi aggressiivisuus, eroahdistus, epäsosiaalisuus muita kissoja kohtaan ja sisäsiisteysongemat. En tiedä että johtuuko liian varhaisesta vieroituksesta, mutta molemmilla on ollut myös ongelmia syömisen kanssa mm. oksentelua ja hurjaa nirsoilua.

      Luovutusikäisinä meille kotiutuneista toinen oli 12-13 viikkoinen ja toinen muutaman kuukauden ikäinen. Näistä kissoista ensin mainittu oli asialliselta kasvattajalta saatu ja toinen maaseudulta löydetty ulkokissan pentu. Molemmat olivat jo pennusta saakka sosiaalisia, helppoja käsitellä ja kokolailla ongelmattomia tapauksia vanhuuteen saakka.

      Oma kantani siis jo omakohtaisen kokemuksen takia on, että kannattaa ottaa mieluummin vähän vanhempi kuin liian nuori pentu.

    • JosEiKestäRevetköön

      nyt ei tarvitse vedota mutu:uun kun asia on tutkittu ja oikea luovutusiän alaraja löydetty. Näille intto väittelyille siis voidaan laittaa piste

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe