Harkitsen sosiaalityön opintoja.
Kaikki kommentit tervetulleita eli millaista työ on, onko se henkisesti niin raskasta kuin väitetään?
Millainen työllisyystilanne on?
sosiaalityöntekijäksi?
15
2905
Vastaukset
- sos
Sosiaalityön opiskelu on melko rentoa, ainakin itse pärjännyt hyvin enkä ahkerimmasta päästä ole (joskin päässäkin on järkeä :)
Vaikka olen nuori, olen päässyt hyvin töihin ja sijaisuuksia riittää! - Jampe
Raskaus riippuu kyllä paljon siitä, millaisissa tehtävissä työskentelee. Lastensuojelu on usein varsin kuormittavaa, mutta esim. koulut ja sairaalat ovat ihan mukavia paikkoja työskennellä. Työtilannehan sosiaalityössä nyt kohtuullisen hyvä. Tulossa oleva sote-uudistus tosin tuo tähän varmasti muutoksen...
- Entäs palkka?
Paljonko sosiaalityöntekijä tienaa bruttona Helsingissä? Entä epäpätevä opiskelija?
- xxcxcxcxcxcxc
3000-3500 ilman ikälisiä Helsingissä.
- Yht. kandi
Henkisesti todella kuormittavaa. Itse olen gradua vaille maisteri ja jo vaihtanut muiden alan hommiin kokeiltuani sosiaalialan työtä käytännössä. Mutta jos pää kestää, niin töitä riittää. Palkalla elää hyvin, ei tosin ehkä pääkaupunkiseudulla, mutta muualla kyllä.
- Oleeol
En ole siis itse ollut koskaan sosiaalialan töissä. Jotenkin ymmärrän silti, että lastensuojelu on
Kuormittavaa. Mutta entä muut s-alan työt, mikä tekee niistä niin kuormittavia,että täytyy alaa vaihtaa?
Voisiko joku vähän valaista tämän alan raskautta? - sabrin1
Minkä alan hommiin olet vaihtanut? Itsekin olen gradua vaille maisteri ja teen nyt sosiaalityötä, mutta työ raskauden takia olen miettinyt myös hakeutumista johonkin muualle lähelle liippaavalle alalle, josta omasta tutkinnostani olisi hyötyä.
- yht.kandi
sabrin1 kirjoitti:
Minkä alan hommiin olet vaihtanut? Itsekin olen gradua vaille maisteri ja teen nyt sosiaalityötä, mutta työ raskauden takia olen miettinyt myös hakeutumista johonkin muualle lähelle liippaavalle alalle, josta omasta tutkinnostani olisi hyötyä.
Palasin samoih hommiin, mitä tein aiemminkin, koulutusvaatimuksia ei juuri vaadita.
- Yht. kandi
Se, että asiakkaatt päivittäin huutavat ja syyttävät sinua, että olet pilannut heidän elämänsä, jos et anna heille, mitä haluavat nyt ja heti.
- kilpo43
Esim. erilaiset ennaltaehkäisevää työtä tekevät järjestöt palkkaavat sosiaalityöntekijöitä asiantuntijatehtäviin.
- sospo
Sosiaalipolitiikka on hyvä pääaine.
- torspo
jos haluaa työttömäksi
- hyrrä
Itse olen valmistunut HY:sta VTM:ksi ja nykyään työskentelenkin jo johtavana sostt:na.
Aikuissosiaalityön sosiaalityöntekijöiden palkat ovat pk-seudulla 2800-3000 euroa kuntatasolla. Eivät kovin suuria huomioiden työn raskaus ja pitkä koulutus. Lastensuojelussa sosiaalityöntekijöiden palkat pk-seudulla 3000-3200 euroa. Jos tarkempi palkkataso kiinnostaa niin esim avoimia työpaikkoja selaamalla selviää nuokin asiat. Työllisyystilanne on hyvä, pätevistä sosiaalityöntekijöistä on pulaa. Mikä on tilanne sitten tulevaisuudessa kun kunnat alkavat panostamaan yhä enemmän sosiaaliohjaukseen (sosionomi AMK) ja jopa erityissosiaaliohjaajien vakanssit (sosionomi ylempi amk) alkavat kilpailla sosiaalityöntekijöiden kanssa samoista paikoista niin siinä voi tulla tilanne, että sosiaalityöntekijöiden vakanssit laskevat määrällisesti ja työtilanne heikentyy. Ei yhtään auta, että sosiaalityöntekijät eivät itse nosta omaa alaansa ja tutkintoaa ylemmäs muihin tutkintoihin nähden ja sallivat hiljaisesti esim. ylemmän amk:n suorittaneet samoihin töihin.
Työ on raskasta, oli se sitten lastensuojelussa tai aikuspuolella (toki muitakin erityisaloja on, kuten vammaispalvelut, vanhussosiaalityö, sairaalasosiaalityö, maahanmuuttajat jne).
Aikuispuolella asiakkaiden elämä pyörii toimeentulotuen ympärillä. Ei ole päivääkään kun asiakkaat eivät huutaisi puhelimessa, yrittäisi keksiä kaikenlaisia verukkeita miksi heidän pitäisi saada lisää rahaa, uhkaillaan valituksilla, kiristetään, uhkaillaan, kirotaan, tulee tappouhkauksia, itsemurhauhkauksia, itkemistä...Kiitosta ei koskaan kuule. Hyvä itsetunto täytyy olla tässäkin hommassa (arvostelua tulee koko ajan asiakkaiden puolesta, myös ikään, sukupuoleen ja etniseen taustaan liittuen) ja hyvät kuuntelutaidot, koska välillä tuntuu siltä että ollaan asiakkaille ainoa ihminen, joka kuuntelee ja tapaaminen voi helposti venyä useamman tunnin pituiseksi tai puhelu tunnin pituiseksi. Täytyy aina muistaa varsinkin aikuispuolella, että ollaan tekemisissä köyhien ihmisten kanssa, joiden syyt mm. syrjätymiseen tai köyhyyteen ovat monialaiset eivätkä heillä välttämättä ole sellaisia toimintakykyä, joilla voisi päästä taas omille jaloilleen tai sellaista roolimallia elämässään, johon voisi tukeutua. Monet asiakkaat ovat jo ylipolven syrjäytyneitä. Vastaanotolla käy nuoria aikuisia, joiden vanhemmat ja jopa isovanhemmat ovat olleet sosiaalitoimen asiakkaita.
Itselleni nämä vuodet sosiaalityössä ovat riittäneet ja suunnittelen alan vaihtoa, jonkin toisen tutkinnon lukemista tähän rinnalle. En usko, että jaksan eläkeikään asti suoraa asiakastyötä, joka on erittäin haastavaa ja kuormittavaa henkisesti.- lääkärillä
"tapaaminen voi helposti venyä useamman tunnin pituiseksi". Eipä kuulosta kovin rasittavalta.
Lääkärin pitää ottaa 4 potilasta tunnissa vastaan. 15 minuutin aikana pitää kysyä potilaalta keskeiset oireet. Tehdä keskeiset statustutkimukset ja kirjoittaa tärkeimmät asiat tietokoneelle. Lähetteitä ja lausuntoja voi sitten pakertaa illalla työajan jälkeen.
Vanhuksen riisuuntumiseen ja pukeutumiseen voi jo kulua useampi minuutti.
Vanhemmat voisivat riisuttaa pikkulapset jo valmiiksi odotusaulassa. Todella aikaa vievää, kun lapsi tulee vastaanotolle sikeässä unessa toppapuku päällä. Kaikki riisuuntumiseen kuluva aika on pois potilaan hoidosta.
Ei tarvitse sitten ihmetellä, miksi hoitovirheitä ja vääriä diagnooseja tulee.
- Django4
Kiva kun joku viitsii kertoa asiallisesti tuon työn arjesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605173Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163457Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370