Olemme valinneet pojallemme nimen Erik Joonatan. Kumpikin nimi on peräisin kirjallisuudesta, ja Erik-nimi tuli mieleeni jo lähes kymmenen vuotta sitten.
Minua kiinnostaisi lukea mielipiteitänne. Emme tosin aio muuttaa päätettyä nimeä, etenkään, koska olimme siitä alusta lähtien yksimielisiä. Kumpaakaan nimeä ei ole ennen ollut suvuissamme.
Poikavauva
10
314
Vastaukset
- ...
Ihana nimi Erik. Vanha kansainvälinen nimi ja tuo mielleyhtymän vahvasta johtajasta.
- Lasse Sievinen
Puppelipojan nimi, ilmiselvästi!
- Täti
Hyvät ja asialliset nimet!
Itse kirjoittaisin Erikin kahdella eellä (Eerik), mutta hyvä nimi se on lyhyenäkin :) - en tunne
varmaan joku ulkomaalainen
- Brooke Stephanie
Kiva, perinteinen nimi.
- jokiseutu
Oikein hyvä nimi. Sopii kaikenikäisenä.
- NimiTäti
Samaa mieltä.
- ANtiH0m0
Sopii munan lutkuttajalle.
- kirjaihminen ---
Miten niin "peräisin kirjallisuudesta"? Eiköhän nimet ole olleet olemassa ennen kuin kirjalijat ovat niitä käyttäneet teoksissaan.
Mutta ihan hyvät nimet mielestäni. Erikistä tykkään paljon. Joonatan on ehkä vähän lässy nimi, jotenkin epämiehekäs, vaikka Veljeni Leijonamielessä toki oli sankari.
Mistä kirjoista olet nimet napannut? Tosi monessa kirjassa on kummatkin nimet.Nimenomaan meidän lapsemme sai nimensä kahden romaanin päähenkilöiden mukaan. Erik on Gaston Leroux'n kauhuklassikosta Oopperan kummitus, Joonatan taas juuri Veljeni, Leijonamielen nimihenkilöltä. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää2255250Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy465080Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas2062797Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171382391- 652012
- 671814
- 2081694
Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1841333Martina tienaa itse rahansa
Ei tarvitse anella elättäjältään rahaa, ruokaa ja laukkuja.3151162Talokauppoja
Mikä tuo huutokaupassa Ahventiellä olevan talon historia on kun ei näytä tarjouksia tulevan ? Jo toisen kerran tarjollaj8946