Olemme valinneet pojallemme nimen Erik Joonatan. Kumpikin nimi on peräisin kirjallisuudesta, ja Erik-nimi tuli mieleeni jo lähes kymmenen vuotta sitten.
Minua kiinnostaisi lukea mielipiteitänne. Emme tosin aio muuttaa päätettyä nimeä, etenkään, koska olimme siitä alusta lähtien yksimielisiä. Kumpaakaan nimeä ei ole ennen ollut suvuissamme.
Poikavauva
10
320
Vastaukset
- ...
Ihana nimi Erik. Vanha kansainvälinen nimi ja tuo mielleyhtymän vahvasta johtajasta.
- Lasse Sievinen
Puppelipojan nimi, ilmiselvästi!
- Täti
Hyvät ja asialliset nimet!
Itse kirjoittaisin Erikin kahdella eellä (Eerik), mutta hyvä nimi se on lyhyenäkin :) - en tunne
varmaan joku ulkomaalainen
- Brooke Stephanie
Kiva, perinteinen nimi.
- jokiseutu
Oikein hyvä nimi. Sopii kaikenikäisenä.
- NimiTäti
Samaa mieltä.
- ANtiH0m0
Sopii munan lutkuttajalle.
- kirjaihminen ---
Miten niin "peräisin kirjallisuudesta"? Eiköhän nimet ole olleet olemassa ennen kuin kirjalijat ovat niitä käyttäneet teoksissaan.
Mutta ihan hyvät nimet mielestäni. Erikistä tykkään paljon. Joonatan on ehkä vähän lässy nimi, jotenkin epämiehekäs, vaikka Veljeni Leijonamielessä toki oli sankari.
Mistä kirjoista olet nimet napannut? Tosi monessa kirjassa on kummatkin nimet.Nimenomaan meidän lapsemme sai nimensä kahden romaanin päähenkilöiden mukaan. Erik on Gaston Leroux'n kauhuklassikosta Oopperan kummitus, Joonatan taas juuri Veljeni, Leijonamielen nimihenkilöltä. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2493760- 583563
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I992952Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk552699Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve1252509Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352102Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012031Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441901Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1161857Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli711219