Olemme valinneet pojallemme nimen Erik Joonatan. Kumpikin nimi on peräisin kirjallisuudesta, ja Erik-nimi tuli mieleeni jo lähes kymmenen vuotta sitten.
Minua kiinnostaisi lukea mielipiteitänne. Emme tosin aio muuttaa päätettyä nimeä, etenkään, koska olimme siitä alusta lähtien yksimielisiä. Kumpaakaan nimeä ei ole ennen ollut suvuissamme.
Poikavauva
10
304
Vastaukset
- ...
Ihana nimi Erik. Vanha kansainvälinen nimi ja tuo mielleyhtymän vahvasta johtajasta.
- Lasse Sievinen
Puppelipojan nimi, ilmiselvästi!
- Täti
Hyvät ja asialliset nimet!
Itse kirjoittaisin Erikin kahdella eellä (Eerik), mutta hyvä nimi se on lyhyenäkin :) - en tunne
varmaan joku ulkomaalainen
- Brooke Stephanie
Kiva, perinteinen nimi.
- jokiseutu
Oikein hyvä nimi. Sopii kaikenikäisenä.
- NimiTäti
Samaa mieltä.
- ANtiH0m0
Sopii munan lutkuttajalle.
- kirjaihminen ---
Miten niin "peräisin kirjallisuudesta"? Eiköhän nimet ole olleet olemassa ennen kuin kirjalijat ovat niitä käyttäneet teoksissaan.
Mutta ihan hyvät nimet mielestäni. Erikistä tykkään paljon. Joonatan on ehkä vähän lässy nimi, jotenkin epämiehekäs, vaikka Veljeni Leijonamielessä toki oli sankari.
Mistä kirjoista olet nimet napannut? Tosi monessa kirjassa on kummatkin nimet.Nimenomaan meidän lapsemme sai nimensä kahden romaanin päähenkilöiden mukaan. Erik on Gaston Leroux'n kauhuklassikosta Oopperan kummitus, Joonatan taas juuri Veljeni, Leijonamielen nimihenkilöltä. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2609760K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1785503Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1565129PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *694790- 2122359
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.122209Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell3021838- 901547
- 211481
- 411113