Testaan ideaa

Vanilja2014

Hei, meillä on maalla iso puutarhatontti. Kymmenisen vuotta sitten istutetut maanpeitekasvit alkavat olla 'ongelma'. Niitä pitäisi jakaa, kavereille annettu pahvilaatikoittain taimia. Olisiko pöllömpi idea perustaa toiminimi tms. Ja alkaa myymään taimia keväisin? Meillä lapset etsivät kesätöitä ja ajattelin palkata heidät apulaisiksi. Miltä kuulostaa? Mitä riskejä?

4

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1566

      toiminimellä varmaankin pitäisi olla tarkastetut ja terveeksi havaitut taimet ettei taudit ja tuholaiset leviä..

    • Nokkoset kukkivat

      Suomessa on niin paljon sääntöjä ja lakeja, nin ettei mikään pikku bisnes noin vain laillisesti onnistu. Kirpputoreilla olen nähnyt taimia myynnissä.

      • Vanilja2014

        Kiitos vastauksista! Osaisiko joku puutarha-alan yrittäjä antaa vinkkejä mistä voisi aloittaa? Minulla on taimien lisäksi myös muita ideoita, jotka täydentäisivät toisiaan.


      • pikku neuvo
        Vanilja2014 kirjoitti:

        Kiitos vastauksista! Osaisiko joku puutarha-alan yrittäjä antaa vinkkejä mistä voisi aloittaa? Minulla on taimien lisäksi myös muita ideoita, jotka täydentäisivät toisiaan.

        Kokeile huutonetin kautta.
        Säästyt veroilta.
        Lähetät taimet pienissä kuplasuojatuissa pusseissa ykkösluokassa paljasjuurisina ja täyteen juotettuina.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      86
      1494
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      113
      1387
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      50
      1199
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      28
      1094
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      118
      942
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      908
    7. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      19
      862
    8. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      65
      797
    9. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      76
      715
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      44
      715
    Aihe