kertokaa te nyt joilla on oikeasti kokemusta daciasta ja paljonko autolla on ajettu.
ennen kaikkea miten takuu on toiminut ja varaosien saatavuus.
taksiin ajattelin lodgyn hankkia.
ennen kaikkea miten takuu on toiminut ja varaosien saatavuus.
taksiin ajattelin lodgyn hankkia.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kohtalaisen hyvin toiminut pieniä vikoja hiukan liikaa ei vakavia ajettu 23000 km
Ei Lodgyn mittariin ole kerennyt puolessa vuodessa 7000 kilsaa enempää tulla mutta ei ole ollut yhtäkään takuukäyntiä joten tyytyväisiähän tässä ollaan niinkuin uuden auton suhteen olettaisikin. Ja on siis Lodgy oikeasti pihassa, foorumilta voi saman nimimerkin takaa löytää enempi kokemuksia.
Minulla Dacia. Mittarissa kohta 20.000 km. Helmikuussa sain uutena.
Ei ongelmia.
Dusterilla takana kohta 50 Tkm ilman ongelmia. Karu auto tuo Gen 1 Duster on, mutta koska se on kulkuväline, se täyttää sen tarpeen hyvin ja nelivedolla on etunsa talvella. Maastoauto se ei ole, vaikka onkin maastokelpoisin luokassaan.
Ei pahaa sanottavaa merkistä.
Pihassa vajaa 5000 km ajettu ja puolivuotias diesel-Lodgy. Varaosista tai huollon toimivuudesta ei voi vielä sanoa mitään, koska ensimmäistäkään vikaa tai toimintahäiriöö ei ole toistaiseksi ilmaantunut, kuten ei noin uudessa pidäkkään olla. Eikä yllättävää kyllä mitään kitinöitä ja natinoitakaan, joten hyvin kootulta peliltä hintaisekseen vaikuttaa. Tilaa on rutosti ja hyviä ominaisuuksia, auto myös varsin hiljainen. Tuli istuttua taxi-Caddyn kyydissä ja auto tuntui melkoiselta mölypesältä Lodgyyn verrattuna. Myös alusta on Volkkarissa paljon äänekkäämpi.
Moitteet kohdistuvat lähinnä muutamiin pikku yksityiskohtiin, jotka voisivat olla vähän paremmin hiottuja, sekä muutamaan nuukailuun varusteissa. Sinäänsä auto on kyllä perhekäyttöön ihan riittävästi varusteltu, kunhan ottaa sen Laureaten ja ruksaa siihen vielä muutaman tärkeän lisävarusteen, kuten vakkarin ja säädettävän kyynärnojan. Myös käytettävyydeltään mainio ja tyylikäs medianav on hintansa arvoinen.
Kaikkiaan jämäkän oloinen ja erittäin hyvin tarkoitukseensa sopiva perhekuljetin jonka parasta antia tilojen lisäksi on kokoisekseen erittäin herkästi reagoiva ja terhakka 107 heppanen turbodiesel. Koeajon perusteella voi suositella myös pirteän oloista bensaturboa jos diesel ei kiinnosta.
Lodgy on etenkin hintaansa nähden todella hyvän vastineen antava auto.
Erittäin tyytyväisiä ollaan oltu tähän asti, toivotaan, että samaa voi sanoa parinkin vuoden päästä.:)
Ja kuten yllä toinen käyttäjä mainisti, RTF:llähän on jo aika kattavasti käyttäjäkokemuksia bensa ja diesel-moottorisesta eri vuoden aikoina, kannattaa tutustua jos auto kiinnostaa.