Toinen gerbiileistä kuoli vanhuuteen, joten toinen on vähän tylsissään. Laitan noin jokapäivä vessapaperirullia/muropaketteja/munakennoja jyrsittäväksi. Mitä muuta virikkeitä voisi laittaa?
Olen aina laittanut gerbiileille purua terraarioon noin 5-10cm koska pahvista tulee lisää "täytettä" terraan. Olen miettinyt että kannattaisiko kokeilla laittaa sitä purua ihan reilusti (15-30cm) niin saisi kunnolla kaivautua puruihin. Mietin että mihin sitten laittaa vessahiekka kulhol kun se on niin painava? (Meidän tytöt tekee jätteensä vessaan, ei puruihin)
Virikkeitä gerbiilille? Kuinka paljon purua kannattaa laittaa?
3
495
Vastaukset
- Moikkelismoiii
Ja vielä semmoista kysyn että oletteko koskaan laittanut kylpyhiekkaa koko terraarioon purun sijaan? Olen nähnyt kuvan missä terraariossa oli vain sitä hiekkaa joku 15cm..
Voisin kokeilla välillä sitä, en tietenkään aina laittaisi - EHHHEEEIII
Ei missään nimessä hiekkaa terraarioon purun sijasta! SE ON KYLPYHIEKKAA etkai halua että lemmikkisi kylpee sonnassa, koska sinnehän se asiansa voi tehdä! ENKAI MYÖHÄSTYNY D: Ole kiltti ja hommaa sinne ne purut!
Kylpyhiekka voi kyllä olla aika huono kuivike, ja tuskin onnistuisi edes tunnelit siinä. Hinnsta puhumattakaan :D Turve on kyllä ihan mahdollinen variantti. Mut joo, ehdottomasti reilu purukerros, joku 20cm :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1328426Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur5047687SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2245733Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en1024850Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1474684Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su1784574Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1114508Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p254385Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr144246Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03860