Philipsin tallentava dvd (R610/02) ei nauhoita digiboxin ohjelmia. Kaikki muut kanavat onnistuu, mutta digiboxin kautta ei, mutta digikanavat kuitenkin näkyvät. Mikä neuvoksi? Kun valitsee videokanavan ja yrittää tallentaa, niin tulee "No signal". Kun laittaa digiboxin päälle, niin dvd:n toiminnot ei onnistu.
Miten liitännät tehdään tv digiboxi dvd scart-liittimellä?
Miten liitännät tehdään tv digiboxi dvd scart-liittimellä?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tässä pari neuovoa jota olet saattanutkin kokeilla.
Kytke Scartjohto digiboxista dvd:n ylempään scart liittimeen. Toinen scart piuha dvd: alemmasta scartista telkkariin. Valitse kanava kaukosäätimellä (esim nuolimäppäimillä) joko ext1 tai ext2. Mulla toimii ainakin tällä systeemillä. Jos ei kuitenkaan toimi niin kannattaa vielä päivittää dvd:n ohjelmaversio.Viimisin Zipattu versio löytyy www.philips.fi ja siltä löytyy kohta tuki.
Olen ihmetellyt omassa laitteessani tuulettimen toimintaa kun se käy koko ajan vaikka on standby tilassa kierrokset kyllä putoaa normaalikäyttöön verrattuna mutta ei pysähdy kokonaan. Mitenhän sun koneella.
samaa olen ihmetellyt ,vaikkei DVD ole päällä mut kun telkun avaa niin tuuletin lähtee käyntiin muttei sammu silloin kun telkunkin sammuttaa vaan DVD pitää käynnistää ja sammuttaa niin silloin tuuletinkin pysähtyy
Ilmeisesti sitten kaikissa. www.philips.fi/tuki löysin kuitenkin uuden ohjelmapäivityksen jossa asia korjattu. Päivitin ja vika poistui.
Kiitos etukäteen !!
ps. kyllä toi munkin tuultin pitää ääntä välillä !
Kokeilin laittaa piuhat kuten kerroit, DVD
2 liittimeen, mutta sillä ei toiminut.
Palasin takaisin vanhaan ja siinä toimii
tallennus, kanavien katselu ihan ok.
Mutta välillä n. 2 h laite yrittää laittaa
TV:n videokanavaa Ex 1 päälle jolloin ruutu
pimenee, kun DVD ei ole edes päällä !
VOISIKO JOKU NEUVOA MITEN SAA OIKEAT LIITOKSET
Kun on Philips DVD, TV ja digiboxi (Galaxix
... )
Antenni johto. ANTENNISTA DIGIBOXIIN, DIGIBOXISTA DVD:lle, DVD:ltä TELKKUUN.
Scartti johto. DIGIBOXISTA DVD610 YLEMPÄÄN SCARTTIIN ja DVD ALEMMASTA SCARTISTA TELKUN SCARTTIIN. DIGI LÄHETYKSET NÄKYY DVD:N KAUTTA KUN HAET DVDLTÄ EXT1 TAI EXT2 KANAVAT. TÄMÄ LÖYTYY AINAKIN SILLEEN ETTÄ KELAA KANAVIA DVD:N KAUKOSÄÄTIMEN NUOLINÄPPÄIMILLÄ. DVD:N NÄYTTÖRUUDUSSA TULEE LUKEA EXT1 TAI EXT2. JA TELKUSTA TIETENKIN SCART KANAVA PÄÄLLE. TÄMÄ PITÄIS KYLLÄ OLLA OIKEA KYTKENTÄ MULLA AINAKIN TÄMÄ KYTKENTÄ TOIMII. YLEMPI DVD:N SCARTTI:HAN ON TARKOITETTU LISÄ LAITTEILLE ESIM DIGIBOX. RUUTU VARMAANKIN PIMENEE JOS SCARTIN KAUTTA EI SIGNAALIA(DVD SAMMUTETTU). MUTTA JOS SE ALKAA ESIM TV KANAVIA KATSOTTAESSA KESKEN KAIKEN YRITTÄMÄÄN SCART KANAVIA PÄÄLLE SATTAA TÄMÄ SCARTTI YHTEYS PÄTKIÄ TAI SITTEN SCARTTI PIRKII SYÖTTÄMÄÄN JOTAIN SIGNAALIA VAIKKA DVD ON OFFILLA (LAITEVIKA).