Minulla on todennäkösesti adhd ja olen aatellu ny mennä tutkimuksiin. Niin onko mahdollista sitten päästä eläkkeelle mikäli adhd todetaan? Opiskelemaan en kykene. Yritetty on, mutta ei mitään tullut. Niin en nää muuta vaihtoehtoa, kun yrittää päästä eläkkeelle.
adhd ja eläke
poika-96
63605
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei ole. Valmennus, kognitiivinen terapia ja lääkitys kokeillaan ensin.
Ei.
ADHD hoidetaan:
ravinnolla
terapialla
elintavoilla
lääkkeillä
Eli kouluun vaan tai opisopimukseen ja siiten vaan töitä tekemään lopun ikää.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/laakkeet.htm#ADHD_ja_ADD_sairauksien_ravitsemushoito
Minä selvittäisin minkä takia tuntuu siltä, että et pysty opiskelemaan, mikä opiskelusta tekee vaikeaa. Harjoittaisin vaikeita asioita ja hankkisin sellaisen opiskelu- tai työpaikan, joka sopii sinun kiinnostuksen kohteisiisin, luonteellesi ja taitoihisi. Onneksi adhd:lla ei eläkkeelle pääse. Muutoin meillä olisi pian puolet kansasta hakeamssa eläkettä.
Mikä opiskelusta tekee vaikeaa? No se, että en pysty ollenkaan keskittyy tunneilla opetukseen ja en vain jaksa istua 8tuntia päivässä koulussa.
Olet ehkä väärällä alalla.Varsinkin ADHD:n pitää pyrkiä sellaisiin juttuihin, jotka häntä kiinnostavat oikeasti. Sitä vastuuntunnolla puurtamista ei voi opetella, kun aivot toimivat niin, että ne hakevat nostetta, iloa, ristiriitaa.
Kokeile sitä lääkitystä kuitenkin. Ja lue esim "ADHD-aikuisen opas", niin ymmärrät, miten aivosi toimivat. Etsiydy ammatinvalinnanohjaukseen ja etsi ala, joka oikeasti antaa sulle jotain. Ja vertaistuen piiriin, sun pitää tavata muita addeja.
Jos jäät vihannekseksi kotiin, et kunnioita itteäs ja esim. päihdeongelmien riski on tosi suuri, suurempi kuin neurologisesti normaaleilla.
IDO = Interest Deficiency Order = 'ADHD'
http://www.youtube.com/watch?v=Tv7kjTHiETA