Kuukausi Roa-kuuria takana ja naama menee vain pahemmaksi..

ittuprklroa

Aloitin vajaa kuukausi sitten Roan tai siis Isotretinoin ratiopharmin ja naaman kunto on vain pahentunut. Naamani on punaisten, todella kipeiden finnien peitossa ja nyt se leviää kaulaan!

Päätä jomottaa, silmiä ei kykene pitämään kunnolla auki ovat todella valoherkät, mieli on synkkä ja itken jatkuvasti..Mietin vain onko tämä todellakin tämän arvoista?

Olen 26-vuotias nainen, painan 65kg ja päivässä otan 2x20mg annoksen. Ihoni kuivaa sekunneissa kun tulen suihkusta ja kasvot on pakko rasvata heti. Samalla naama puskee talia pintaan ja tuntuu että laittamani rasva vain tukkii sen. Onko kenellekkään annettu esim. antibiootteja rauhoittamaan ihoa roan aikan?


Haluan kasvoni, mielenterveyteni ja elämäni takaisin!!!

2

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koita kestää

      Kärsivällisyyttä! Olet vasta kuurin alussa ja varmaan lukenut pahenemisvaiheesta? Itselle ei sitä tosin tullut, mutta hyvinkin mahdollista että roa puskee kaiken pskan ulos ja naama menee järkyttävään kuntoon..

    • Toinenaknenuhri

      Tsemppiä!

      Itse olen syönyt kohta kaksi viikkoa ja nyt iski sellainen pahenemisvaihe että joka päivä tuntuu hankalalta ja mieli on täysin maassa. Olen iältäni ja painoltani samoilla linjoilla ja annostus minulla on sama! Olen yrittänyt ajatella, että ainakin luulisi lääkkeen vaikuttavan kun iho muuttunut tässä lyhyessä ajassa "superakneksi". Mutta kesä on inhottavaa aikaa synkistellä ja pakkeloida aknenaamaa piiloon, varsinkin kun on asiakaspalvelutyössä!!

      Jos seuraat vielä ketjua niin minua kiinnostaisi tietää onko tilanne lähtenyt paranemaan ollenkaan? Entä onko sinulla tiedossa annostuksen nostoa. Minulle lääkäri lupasi kahden viikon jälkeen oman voinnin mukaan nostaa maksimiin eli vielä sen 10mg lisää (yht 50mg mikä on painolleni maksimi).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1477
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      59
      1411
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1018
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      811
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      794
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      755
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      617
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      84
      593
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      587
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      556
    Aihe