6-pack

mul on 1 tyypin diabeettes ja monipistoshoito. Nytte ois tavotteena sixpäkki. Mutta sitte ku se on ihan kunnolla näkyvissä niin mihin sitte voi pistää tai voiks siihen vatsaan enää pistää?
756
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Insuliini pitää pistää rasvakudokseen. Ellei vatsasta enää löydy riittävän paksua rasvakerrosta (edes vinoon pistäen), rasvaa löytynee muualta vartalosta, reisi taitaa olla seuraava yleinen pistospaikka. Hoitaja voi antaa neuvoja pistospaikan etsimiseen.

Äänestä

Vinkki:

ryhdy LCHF rasvadieetille niin ei ole pelkoa että vatsalihakset erottautuisivat vaan "reppu" säilyy keskivartalolla.

Terv Veijo

Äänestä

Ei mitään LCHF-rasvadiettejä, Veijon höpinöitä ei kannata ottaa todesta.

Aloittaja hei keskustele diabeteshoitaja kanssa. Pistoksen voi pistää vatsan lisäksi reisiin ja pakaroihin.

Äänestä

6-packin saa helpoiten lähikaupasta, rehkimättä. Veijon horinat voi unohtaa.

Äänestä
  • Aloittaja tarkoittaa 6-packilla, 6 insuliinipistosta päivässä, ei mitään kaupan 6-packeja.
    Diabetes ja alkoholi on huono yhdistelmä, jos ei ole muistanut huolehtia asianmukaisella tavalla verensokeri, insuliinipistokset ja syömiset. Myös nuo kaupan 6-packit voi unohtaa.

    Äänestä

  • Ei kaupan packeja kirjoitti:

    Aloittaja tarkoittaa 6-packilla, 6 insuliinipistosta päivässä, ei mitään kaupan 6-packeja.
    Diabetes ja alkoholi on huono yhdistelmä, jos ei ole muistanut huolehtia asianmukaisella tavalla verensokeri, insuliinipistokset ja syömiset. Myös nuo kaupan 6-packit voi unohtaa.

    "Aloittaja tarkoittaa 6-packilla, 6 insuliinipistosta päivässä, ei mitään kaupan 6-packeja"

    No ei muuten tarkoita, tahvo.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


(-treeniä-) kirjoitti:

mul on 1 tyypin diabeettes ja monipistoshoito. Nytte ois tavotteena sixpäkki. Mutta sitte ku se on ihan kunnolla näkyvissä niin mihin sitte voi pistää tai voiks siihen vatsaan enää pistää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu