Neljä nuorta kuoli henkilöauton ulosajossa Toholammilla
Henkilöitä, jotka ovat nähneet valkoisen BMW-merkkisen henkilöauton aamuyöllä Toholammin Sykäräisillä, pyydetään ottamaan poliisiin yhteyttä puhelinnumeroon 0295 415 883.
Henkilöitä, jotka ovat nähneet valkoisen BMW-merkkisen henkilöauton aamuyöllä Toholammin Sykäräisillä, pyydetään ottamaan poliisiin yhteyttä puhelinnumeroon 0295 415 883.
Vastaukset 102
Vanhimmat
Joo luin saman ihan automerkkiuteliaisuudestani ja epäilyni osuikin oikeaan. Mikäs muu se olisi ollut kun BMW!!! Oppisivat ajamaan.
olisiko bmw 525 vm.90 ajettu 330tkm,madallussarja ja lippalakki,syvällä istutaan.
Se on hiukan eri ajaako yksin, vai onko auto täynnä porukkaa. Kun voima loppuu autoa on erittäin vaikea hallita yli 60 vauhdissa.v
Luultavaa on, että viimeistään tämän tapauksen tiimoilta, aika monessa taloudessa isähahmo ottaa poikansa puhutteluun. Ja muistuttaa jälkikasvuaan, että maantiet eivät ole kilparatoja.
Kokonaan toinen asia on tietty se, menevätkö käskyt ja ohjeet ns. jakeluun, sinne F1 / Bmw motorsports-lippalakin alla, paksun pääluun alla oleviin muutamiin aivosoluihin.
waste of lifes,,, valitettavasti niillä kossien kotiväelläkään aina ole järki "tallella" antavat nuorison virittää ensin mopot liki sataa kulkeviksi, ja aikanaan autot. jos vanhemilla ois nuorison ajokultuurista tietoa/otetta, niin moni "turha" kolari jäis tapahtumatta. En nyt ota mitään kantaa viimeismpään valitettavaan......
http://www.iltalehti.fi/autotestit/2014070418462655_at.shtml
wroooooooom.................
.
http://www.youtube.com/watch?v=qvHDBaqn73c
.
Nimim. lisää potkua antoi mainion linkin. Autolehdet ja toimittajat hehkuttavat näitä ohjuksia, joita sitten nuoret pitävät omassa elämässään tavoiteltavina asioina.
Ihastellaan kulkuneuvon murisevaa ääntä, joka on itse asiassa meteliä.
Kotirauha, tonttirauha on mennyttä, kun näitä pärinäkoneita alkaa ilmestyä seudulle.Ei niillä mihinkään lähdetä, kunhan päristellään ihmisten asuntojen ikkunoiden alla ja metelöidään.
Typeryydellä ei tunnu olevan mitään rajaa, kun maailman tyhmin eläin eli nuori mies istuu Bemarin rattiin. Käytännön järki tuntuu silloin olevan täysin hukassa.
Mm. nämä tunnusmerkit täyttyvät turhan usein:
- järjetön ylinopeus
- kuski humalassa tai huumeissa
- kuski ajotaidoton
- asennevamma
- juuri kortin saanut kuski
- väsynyt kuski
- auto täynnä sekopäisiä teinejä yllyttämässä kuskia
- kuski kuvittelee itsensä maailman parhaaksi kuljettajaksi, vaikka on täysi pelle
Tyhmät kakarat pilaavat BMW:n maineen täysin. Mikä ihme siinä on, ettei maailman parhaasta autosta voi nauttia ajamalla sääntöjen mukaan? Onneksi tällä kertaa kukaan vastaantulija ei joutunut ottamaan koppia.
Joo itellä on BMW e30 m3 ja oon just saanu kortin eli ilmeisesti kuulun näihin kusipäisiin bemarikuskeihin. En voi ajaa siis kunnolla autolla liikennesääntöjen mukaan ja nauttia autosta laillisesti ilman ylinopeuksia tai muita liikenteenvaarantamiseen liittyen. Aattelin lähtee helsinkiin päin ajamaan kohta mut pitää vissii käyä ostaa kilo koksua ja kontti biniä että täytän nää tarvittavat bemaristin kriteerit. Vituttaa et jos joku hölmöilee jollain tietyllä automerkillä nii sit aletaan yleistää heti että kaikki saman automerkin omaavat ovat samanlaisia.
Kaiveleppa nettiä, niin huomaat löytäväsi tutkimuksen, jossa todetaan rattijuoppojen suosikkiautoksi toyota.
Se, että tiedotusvälineet muistavat aina mainita automerkin, silloin kun se on BMW, johtuu siitä, että media tietää tuon yksityiskohdan myyvän, suomi on niin kateellisten junttien kansoittama maa, ko. ihmisten (juuri kuten sinun) on jotenkin pakko päästä pönkittämään itsetuntoaan ja päästä mollaamaan (perusteetta) autoa, jonka uutena hankkiminen on saamattomuudesta johtuen mahdotonta. Kyseessä on nimenomaan saamattomuus, aivan jokaisella on mahdollisuus ostaa vaikka uusi x6, se vaati vain tekoja.
onsuomiköyhä:
Mikset anna suoraa linkkiä tuohon tutkimukseen, jos sellaisen olet löytänyt? Google ei tunne mitään sellaista. Mahtaakohan olla edes olemassakaan? Ja jos Toyota olisi rattijuoppojen suosikkiauto, se olisi sitä vain siksi, että kyseinen autokanta on suurin merkiltään Suomessa.
Sensijaan BMW on täysin yliedustettu nuorten miesten eli maailman tyhmimpien eläinten kohellusauto.
Toiseksi:
Kun menet henkilökohtaisuuksiin, olet jo hävinnyt pelin. Sillä se koira älähtää, johon kalikka kalahtaa. Sinulla ei ole mitään tietoa edes minun varallisuudestani, joten ulinasi jostakin X6:sta herättää lähinnä sääliä. Mutta vastataan nyt kuitenkin.
Minun on pakko päästä pönkittämään itsetuntoa? Mitä ihmettä oikein horiset, onsuomiköyhä? Vaikka itselläni on vitossarjan BMW, kuten myös pojallani, ei meillä kumallakaan ole mitään tarvetta ajaa kännissä, suistua tieltä tai törmätä esteisiin. Ajokortti on ollut jo yli 35 vuotta ilman syyllisyyttä kolariin.
Uusi X6 näyttää maksavan 97 863,04. Tällä hetkellä pankkitileilläni näyttäisi olevan käteistä kahteen X6:een. Eli mitä olikaan itkusi jostakin saamattomuudesta? Kenelle olen kateellinen? Jollekin köyhällekö?
Itsehän itsesi yleistit tuohon mainitsemaani ryhmään, en minä. Oma valintasi. Ja kun totta puhutaan, niin lähtökohdat kunnon kolariin ovat todella hyvät.
Tuosta voi ottaa esimerkkiä: Suoralla kadulla toukokuussa 2012 jalkakäytävän yli valotolppaan.
http://www.ksml.fi/uutiset/kotimaa/bemarin-matka-paattyi-valotolppaan/1192545
Persaukinenhan näyttää olevan juttutuulella, mongerrappa vähän lisää, köyhyyttäsi se ei tietenkään auta yhtään....
Maistuuko tarjousmaksalaatikko nyt paremmalle, kun sait avautua?
Kappas, köyhä teinipelle myönsi heti häviönsä. Ei tulekaan enää juttua bemarista vaan maksalaatikosta.
Jos sinulle turhanpäiväisellä rahoillasi leuhkijalla on F10, niin kerro, että miten aukeaa keskikonsoli?
Köyhällä on näemmä ollut kiire päivä, pitänyt etsiä kirjaston ilmaisnetin lisäksi kaksi muutakin liittymää, jotta on saanut plussata omia jorinoita, jatkappa harjoitusta, edelleenkään et auta kroonista rahapulaasi yhtään.
Lippis päähän ja lippa taakse, sekä Lacosten kengät jalkaan ja eikun menox. Tällä reseptillä moni muukin jannu tyypittää velkavaunuaan.
BMW nuky lada.. BMW jätä aivoit narikkaa tietokone hoitaa loput,eli kaikki vajakit katoo kartala
BMW romu raudan kemiallinen merkki niin se o,, on on on ja on,,
ihime ku oli bmw kuski,ei tuu ikävä.
kyseessä lähes aina bmw kun nuorsio kyydis ehkä aloholimyöhäinen kesäilta ja ylinopeus. eikun vakuutusmaksujen nosto taas tuolle merkin mallille-. audin jälkeen toisisks pahin merkki joka kaahailee isoilla teilläkin.
Kyllä se vaan tuntuu aina yhtä hienolta ajaa bemarilla kesäisin moottoritiellä rajua ylinopeutta. Tukka hulmuaa kun ilmastointilaite työntää ilmaa kasvoille ja penkki on matalalla kuin formuloissa. Ajaessa voi ihailla ratissa olevaa BMW:n logoa ja katsoa ohitettavien ilmeitä, joista näkee että eivät edes viitsi yrittää taistella vastaan kun bemari tulee ohi kun tietävät etteivät pärjäisi. BMW forever
olen bemari-kuski )) mut kyl sä sun bemarilla jäisit mun jälkeen vaikka opelilla ajaisin, osaatko edes muuta kun painaa hanaa...ja ajaa moottoritietä suoraan... noita itsensä täynnä olevia näkee usein takapeilissä ku ohi ei edes osaa mennä jos ei oo 2 kaista yhten suuntaan
BMW= Biltema Motor Works
Merkitkö siellä kaahaileekin? Ketkä äällä jorisee ei ainakaan BMW:n omistajat niillähän on parempaakin tekemistä kuin lukea ruikuttajien jorinoita. Kyllähän kakarat pääsevät hengestään liikenteessä automerkistä riippumatta.
Ihmisiä on joka lähtöön niitä joila ei ole omaa elämää ja onnettomia toisten kadehtijoita, mutta pahimpia ovat lusumut jotka eivät uskalla itse edes päättää automerkkiään. Täällä BMW:silvuilla ressukat yrittävät mollata kaikkia autojen iästä ja kunnosta riippumatta.
Olisi mielenkiintoista saada tutkimus noista itsesukkerointiin vaipuneista luusereista jotka räksyttävät BMW sivuilla.
Nautin autoilusta ja siksi omistan BMW:n
Nimim."BMW Power" on selvästikin seuraava kuolonuhri typerine luuloineen. Onkos hautakivi jo ostettu, jossa on iso BMW logo?
Nyt on BMW-mulkkujen turha enää puolustella!
Tänään BMW :llä ajo akka farkku mallilla moottoripyöriämme vastaan suonenjoelta pieksämäelle päin.Ohitti autoja ajoi vaataan meidän kaistaa väistettiin pientareelle.
"Fakta on fakta" BMW on vain auto ja mulkku on sukupuolielin.
Kannattaa kysyä hoitajalta mikä ero on autolla ja mulkula.
Voooi etkö tykännytkään kun tosiasia kerrankin ilmeni tällä palstalla?
nyt sitä "urheilullista" ajoa?
Prässi tuomio jokaiselle bmw:lle ja kuskeille tuntuvasti turpaan!!
Jep, BMW:t paaliin ja kuskit uuniin!
luuletko että ne tyhmät eivät siirry muihin merkkeihin vai, taidat itse se tyhmä olla ))) mitäs jos kaikkiin autoihin vaan tylysti 80km/h rajoitin kun auto saapuu Suomen puolelle :P
eikös se ole ihan samaa millä ajaa, jos ei sitä homma osa.. vaik fiat puntolla
olis muuten kiva nosta joku ikäraja tiettyihin automerkkeihin :) olis niitä ääliöitä tiellä vähemmän vaikka 30v ikäraja mersut bemut audit volvot
Jos ajaa esim.Fiat puntolla,niin ei ole mitään näyttämisen
tarvetta kun on jalat tukevasti maassa,toisin kuin näillä
BMW-kuskeilla jotka muista piittaamatta sotkevat hullun
kiilto silmissä tallaa pohjaan ja kuvittelevat olevansa ylivertaisia
ratakuskeja vaikka ajavat omaa ja toisten henkeä uhmaten
liikenteen seassa. Me muut kaikki maksamme korotettuina
vakuutusmaksuina näiden BMW-mulke-roitten törmäilyt
vika ei edelleenkään ole autossa, vaan ihmisessä, sama se millä sä sitä ajat, kyllä mä saan fiat puntollakin tuhoa jos pelleilemään lähden.
Ihmiset jotka sattuvat pitämän bmw autoista myös kärsivät noista samoista tolloista, johtuen siitä että autossa on sama bmw-logo. Ja maksavat suuremmat vakuutukset kuin muiden merkkisten autojen kuskit....johtuen siitä että 18v tollo on liian suuri riski sille autolle :) joten se ikäraja tietyn merkkiselle autolle ei olisi pahempi ajatus.
Useat bimmukuskit on persoonallishäiriöisiä.
Usein kaltaisesi provoilijat ovat persoonallisuushäiriöisiä.
Alkaa lähes kaikki perheautot nykyisin kulkea yli 200
Ihmetystä herättääkin, että miksi juurikin BMW karkaa useimmiten "lapasesta"
Tekeekö takaveto jotain odottamatonta, vai mistä nämä ulosajot johtuu ?
Voisiko joku vielä minuakin viisaampi valottaa asiaa.
Yleensä nuorisolla ei ole varaa ostaa sitä uutta auto, vaan joutuvat tyytymään 10 vuotta vanhaan ritsaan.
Sen ikäsiistä kun valitaan se tehokkain mahdollinen ja lähdetään olemattomalla ajokokemuksella ajamaan talla pohjassa niin arvaahan sen miten käy.
Edelleenkään vika ei ole autossa, vaan siinä penkin ja ratin välissä. Asemmeongelma jonka veikkaan vaivaavan myös useita tälle palstalle provoviestejä kirjoittavia.
Olisiko muuten merkkiä mainittu, ellei olisi ollut BMW?
bmv kuskeilla on asennevamma liikenteessä ainut syy tuhohin niinse vaan on
Huolehti taas että typeryyden määrä ei lisäänny liikaa.
arvoisa bmv pover ohitettavat kuskit ällistelelee sun tyhmyyttäs ei bmv:tä toivottovasti saat opetuksen tyhmyydestä ennenkuin tapat jonkun tai useamman.Idiootti
Joka tunti kuolee ihmisiä. Turhaa vouhkaamista.
Autoissa ja moottoripyörissä voisi aivan hyvin olla nopeudenrajoitin 125 km/h, koska kukaan laillisesti liikkuva ei enempää tarvitse. Nopeudenrajoitin on ollut arkipäivää kuorma- ja linja-autoissa jo pitkään.
Hälytysajoneuvoille voitaisiin antaa vapaus olla ilman rajoitinta.
Lakialoitteeksi eduskuntaan?
Tai toinen mahdollisuus: Merkittävä alennus liikennevakuutusmaksuun jos on nopeudenrajoitin.
Ja vastaus vastustajille: Vain hyvin harva suomalainen ajaa Saksan moottoriteillä, joten nekään eivät ole mikään peruste vapaille autojen ja moottoripyörien nopeuksille.
bemareissa ihmisiä kuolee
Mikäli osaisit etsiä, niin löytäsit tilastot jotka osoittavat aivan muuta.
Et kuitenkaan osaa muuta kuin lukea iltalehtiä, joten sivistys- ja ymmärrystasosi on mitä on.
Rajoita jo vähän! Suomessa on rajoituksia ja sääntöjä riittävästi.
Miksi roikut BMW sivuilla ehdotuksinesi vai ehdotatko automerkkikohtaisi rajoituksia. Naapurimaassa vastaavat älyttömyydet kaatuivat sosialismin mukana.
Euron voisin maksaa jos otat lääkesi ennen palstoille tuloasi.
Voi kiitos noin tärkeästä tiedosta, mutta valitettavasti kuolema ei katso automerrkkiä. Muun merkisisä autoissa ei kuolema ylitä uutiskynnystäkään, mutta tilastoista löytyy kyllä tietoa, että ihmisiä kuolee muutenkin.
poistuma pitää bemu-kuskien määrän suht.koht. vakiona.
Ei voi käsittää miten syviä kaunoja voi auto merkki auheuttaa niin että neljän nuoren ihmisen kuolemakin kelpaa keppi hevoseksi sille kaunan huutamiselle. Karmeeta luettavaa !
aiheuta mitään syviä kaunoja vaan ne pikkumulukut niiden kuskeina ja samanlaiset matkustajina.
Onnettomuuksia sattuu ,vaikka ajaisi kuinka varovasti kenelle tahansa.
Se on monasti tuurista kiinni.Näillä pojilla oli sitä huonoo tuuria.Ja saattoivat
väistää jotain elukkaa tai autoakin.
ajetaan kovaa ylinopeutta ilman turvavöitä ja alkoholillakin saattoi olla osuutta, että sellaista tuuria. Se autokaan ei oikeassa elämässä käyttäydy niinkuin Pleikkaripelissä.
painakaa bimmeripaartilaiset vaa oikeen sata lasissa sladissa jorma tanassa niin siistiytyy aikanaan tuo tieliikenne.noutaja hoitaa...
Suomeen pitää saada määräys että BMW:n osto edellyttää psykiatrin lausunnon esittämistä ja autovero kolminkertaisena kansalaisille vaarallisen välineen hallussapidosta.
JA WIDUT! Itse Paavi Fransiscus VATIKAANISTA (!!!) pyytää anteeksi julkisesti kaikkia pubbejuttuja.mut jatketaan me pojat BEEÄMWEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEllä ahnaasti ja lujaa!!!
.
Rikosvälineet eli bemarit on kaikki takavarikoitava ja liiskattava lätyksi
.
kehnot on kyydit kun noin äkkiä päästävä perille.
Nuori "rattimies" kun saa bimmerin alleen, niin jossain vaiheessa kokeilee miten se kulkee. Toholammella kävi taas niin, valitettavasti meni pari kaveria mukana. Kyl se on satavarmaa että bimmeri provosoi kuskia. Vanhoihin saksassa loppuunajettuihin pommeihin on nuorella autoilijallakin varaa. Vanhempien pitäis yrittää vaikuttaa asiaan, ja kun se ei toimi, niin viranomaisen on tehtävä jotain!!! Ite leikin aikanaan c Kadetilla, ei vauhtia paljon ollut.
Teinit kokeilee auton kulkua oli alla merkki mitä tahansa. Kyllä sitä itsekin tuli urheiltua mutta järki pitää olla aina mukana. Kaikelle on aikansa ja paikkansa.
Näille tapauksille on yhteistä isompi porukka autossa mistä voi päätellä yllytys-näyttämistarpeen olleen syynä koko tapahtumaan.
Kyl sporttinen bimmeri vaikuttaa asiaan , aivan turha mussuttaa vastaan. Nuori, kokematon, asennevamma, kaverit kyydissä ja BMW alla, se on siinä. Nuori ajaa bemarilla näyttääkseen muille, jo se kertoo asenteesta autoilua kohtaan. Bemarit on hienoja autoja, mutta ei sovi kaikille!!
Idiootit täällä kirjoittelee ja haukkuu näitä surmansa saaneita lähimmäisiämme.
Niin juuri, siellä sinä.
Bemareitten kolariherkyys johtuu onnettomista ajo-ominaisuuksista. Riski joutua onnettomuuteen on 10x verrattuna esim. Toyotaan. BMW lähtee lapasesta täysin hallitsemattomasti ja kun tuo nopeus millä irtoaminen tapahtuu on paljon alhaisempi kuin esim. tavallisilla pikkuautoilla on onnettomuusriski luonnollinen jatkumo tälle onnettomalle autolle, jota mielikuvilla pidetään hyvänä ajaa.
Ruotsalaisessa nk. hirviväistökokeessa Bemarin urheilumallit ovat luokassa Auris ja esim. 520 sitä huonompi. Sitten meillä ihaillaan auton ominaisuuksia jota siinä ei kertakaikkiaan ole, siitä mistä Bemari selvityy ajohallintansa ja sladinsa kanssa joku tavallinen pikkuauto menee eleettömästi ja ilman pidonmenetystä.
Nyt pitäisi Trafin ryhtyä nopeasti toimiin tämän hengenvaarallisen kapineen maahantuonnissa ja kaikkiin Bemareihin vakiona nopeudenrajoitin 120km/h siihen nippa nappa nuo ominaisuudet riittää.
Lisäksi samalla loppuisi nuo hurjat takaa-ajot, jossa poliisimiehiäkin on menetetty.
Nyt koko suomen autoileva kansa maksaa tämän törppömerkin onnettomuuksista kaliina vakuutusmaksuina ja koko ajan tiestöllä tippuvina nopeusrajoituksina, että nopeudet saadaan rajoitettua tasolle missä Bemarikin pysyy tiellä.
Ei se merkki ole törppö vaan se törppö on vain ja ainoastaan
ratin ja istuimen selkänojan välissä. Tässä tapauksessa kaikki
autossa olijat kun eivät käyttäneet edes turvavöitä. Ei heitä auta
enää kukaan,mutta toivottavasti tapahtuma antoi edes hiukan
miettimisen aihetta näille aivottomille "huippukuskeille," joilla
bemarin nopeus ohittaa aivotoiminnan nopeuden. Ei voi muuta
enää kuin ottaa osaa suruun.
BMW-kuskin ovat kaikista suurimpia kusipäitä. Hyvänä kakkosena tulee AUDI-kuskit.
Nimimerkille "Armoton totuus":
Puhuit kateellisella rintaäänellä. Mene töihin ja ala säästää. Niin sitä tässä toisetkin ovat joutuneet tekemään.
Yleisesti ottaen nuoret kuljettajat ovat niitä suurimman riskin ottajia niin kuin on monesti nähty. Merkistä riippumatta.
Onnettomat talviominaisuudet
Bemarien ongelma on siinä, että autolla on tolkuttoman hyvä brändi, mutta todellisuudessa auton ajo-ominaisuudet ovat ongelmalliset jopa kesällä (äkkinäninen pidonmenetetys ääritilanteissa kuivalla asfaltilla), ja talvikeleillähän Bemari on tunnetusti aivan kauhea ajettava. Kun tällaisen auton rattiin istutetaan kokematon nuori ja tyhmä kuljettaja, niin hautausurakoitsijoille riittää hommia.
Kun kokenut automies (heitä tapaa Essolla) lausuu tämän asian ääneen, niin heti syytetään kateellisuudesta. Bemarin brändi ei näköjään kärsi, vaikka nuoria ihmisiä kaatuu kuin heinää onnettomien ajo-ominaisuuksien vuoksi.
bemua ei saa talvikeleillä edes liukumaan...jos ei ihan täysi tollo ajaa 120km/h käännökseen.... et ole edes istunut bemun kyydis kun tollaista kirjoitat. Täste se naurattakin....aivottomat teoreetikot :)
JOS EI TEILLÄ OLE AJOTAITOJA EI SE AUTO OLE SIIHEN SYYLLINEN. tai on se tietenkin helpompi syytää autoa kuin oma tyhmyyttä
Keskipakovoimaa ei voi kumota
" tuulia5 9.7.2014 00:03 "
" bemua ei saa talvikeleillä edes liukumaan...jos ei ihan täysi tollo ajaa 120km/h käännökseen.... et ole edes istunut bemun kyydis kun tollaista kirjoitat. Täste se naurattakin....aivottomat teoreetikot :) "
Mihin ihmeeseen perustuu väitteesi, ettei Bemaria saa talvikelillä liukumaan? Kokemukseni mukaan jokainen auto menee metsään, jos kaarteeseen tullaan liian suurella nopeudella. Mikään ajonvakautusjärjestelmä ei pysty kumoamaan keskipakovoiman vaikutusta.
Minun maantieautossanikin on ajonvakautusjärjestelmä ja luistonesto, joten sitäkään ei saa talvikelillä liukuun, vaikka kuinka yrittää painaa kaasua tiukassa kaarreajossa isolla pysäköintialueella. Tästäkin huolimatta maantieautoni menee varmasti metsään, jos kaarteeseen tullaan liiallisella nopeudella. Eihän ajonvakautusjärjestelmä millään voi tietää, miten tiukka kaarre edessä on, vaan kuljettajan on tehtävä arvio siitä ja hidastettava nopeus ajoissa niin pieneksi, ettei keskiakovoima heitä autoa metsään. Näin se Bemarikin käyttäytyy.
Yleismies on ajastaan jäljessä parikymmentä vuotta vähintään.
Kyseessä ei ollut talvikeli eikä auton vika surullisessa ongelmassa.
Voisitteko jättää kaunanne ja harhaluulonne tuossa onnettomassa poikien kaahailussa.
bemari-kuskit kyllä nyt taitavat olla ne taidokkaimmat mestarit, noiden kaikkien viestien jälkeen.....eli ne kädettömät ja aivottomat kolaroivat ja poistuvat ... ja ne taidokkaat jäävät, koska bemarihan on niin hemmetin vaarallinen kapine jonka hallitseminen vaatii niin erikoisia taitoja....ei voi kuin ihailla bemari-kuskeja! ne muut saa ihan rauhassa jatkossakin väistellä, kun omat taidot eivät bmw-auton ajamiseen riittä. tästähän se katellisuus ja vittuilu johtuukin :) ku ei osa ajaa niin hanki turva-volvo, ja anna muiden nauttia autolla ajamisesti.
Siinä sitä tuli bemarikuskilta kaikki ulos mitä kuvitella saattaa.
Jos ja kun ajatusmaailman taso on tällainen niin on ymmärrettävissä
että osa näistä järjen jättiläisistä poistuu tapaturmaisesti ikään kuin
oman käden avustamana. Näyttämisen tarve on suurempi kuin
todennäköinen hengissä säilymisen tarve niin lopputuleman voi lukea
lehdistä ja kuulla jopa telkkarista. Kaikesta liikkuvasta pitää
päästä ohi. Joskus siinä voi mennä oma henki,se ainoa.
Koska bemarikuski alkaa sen tajuamaan?
.
Sepäs vasta huono on jos muiden parempien pitää väistellä
.
haudassa.
niin, siinä se noiden järkevien keskuskelujen ydin - bmw on hemmetin vaarallinen auto, joten ne jotka sitä ajaa todellakin osaavat sitä käsitellä, te muut saatte ajaa sillä turva-volvolla ja jatkaa toisten kuskien mollaamiset, ku ei muuhun taitoja riitä :) ja niin kuin sanoit, luonto itse hoitaa ne tollot pois....olipa se automerkki mikä tahansa.
Tähän aikaan aamuyöstä saattaa tuo avautuminen olla jo noinkin
sekavaa.
Eiköhän se onnettomuuden aiheuttaja ole siinä ratin ja selkänojan välissä. Tietääkseni ei BMV tai mikään muukaan merkki noita onnettomuuksia aiheuta itsekseen. Lähtee se henki Ladallakin.
Jos ja kun itsetunto on kohdallaan niin voi ajella vaikka ladalla,eikä
ole mitään näyttämisen tarvetta kun on pätevä muutenkin.
Automerkki kun ei tee ihmisestä yhtään parempaa vaikka jotkut
bimmerikuskit tyhmyyttään niin saattavat kuvitella ja pätemisen tarve
ohittaa kirkkaasti auton hallinnan taidot niin lopputulos on
katastrofi.
Bemarikuskit uskomattomia ääliöitä. Tein lyhyen kauppareissun ja sen aikana tapasin kolme kusipäätä bemarikuskia. Yksi vatipää tuli sladissa risteyksestä ja spinnasi kaistan yli tienluiskaan, huonolla tuurilla tuossakin olisi joku kansalainen saanut surmansa. No heti seuraavassa kaupanpihassa uudehko farkkubemari parkkeerasi autonsa invapaikalle lähes poikittain, sisällä homon näköinen juippi, repäsin oven auki ja annoin 5 s siirtää romu sinne minne kuuluu, renkaat ulvoen poistui hintti parkkipaikalta sanomatta sanaakaan.
Seuraavan kaupanpihassa sama juttu, erivärinen, mutta saman mallinen farkkubemari jälleen invapaikalla vallaten kaksi leveää invaruutua, en ihan ehtinyt puistelemaan tätäkin hintiltä näyttävää hyypiötä, ennenkuin ehti paeta paikalta.
Mikä vittu näitä tyyppejä vaivaa, onko ihan pakko olla aivoton idiotti jos ratin keskiössä on BMW:n tarra.
Mutta jos on aivoton idiootti, niin se auttaa asiaa BMW:n hankkimisessa.
sä oot vaan niin ahdasmielinen ettet edes näe muita kuin niitä bemuja jotka ahdistelevat sua joka paikassa ja haluavat sua hengiltä, taita olla heillä ihan salaliitto sua vastaan :))))))) varo ettei audit ja mersut alkais noiden lisäkis sua jahtaa....
En oo koskaan parkkeerannut invaruutuun, mutta pitänee jatkossa näin toimia. Olis harvinaisen mukava, jos joku kaltaisesi kääpiö tulisi naama punaisena huutamaan. Tosin siinä saattaa kääpiö kalveta, kun nousen bemaristani ulos...
Pukeudutko naisen vaatteisiin, vai käytäkö ajaessasi stringejä? Onhan noita hintahtavia bemukuskeja nähty vaikka missä tamineissa, eikä sen vuoksi vielä ole kalveta tarvinnut.
Sen verran tuota vartta kertynyt, että väkivallalla ei vielä kukaan ole selvinpäin uhannut, mutta eikös bemarin kuljettajilta puutu kyky suojata itseään, siitähän nuo kuolonkolarit kertoo, joten sellaista odotellessa.
Sun kaltaisia hinttaripojuja "Portterikoliisi" ei tartte kenenkään noteerata. Sä olet pohjasakkaa, ja tiedät sen itsekkin.
Kotikorttelipoliisit ovat yksi pahin vitsaus liikenteessä. Täysin tietämättömät ja osaamattomat alkavat opettaa muita liikenteesä niin lopputulos on katastroffi.
Totta turiset ja peiliin katsominen auttaisi myös bemarikuskeja. Eivät vain taida ehtiä oppia, bemarikuskilla kun kulkee lujaa.
"Näyttämisen tarve???" Eihän tuota kukaan usko ja näyttä tuo itsellesikin vakuuttelu aika epätoivoiselta. Kuka muuten tulee urputtamaan toisille?
Miksi ihmeessä terveen ihmisen pitää parkeerata invaruutuun, nehän on tarkoitettu liikuntavammaisille, ei aivovammaisille. Usein tuo parkeeraaja on nimenomaan Bemari........MIKSI? On hyvä että joku uskalta niitä siitä huomauttaa, olen itsekkin nähnyt kun vanhempi mieshenkilo käy asiattomasti parkeeraavaa huomauttamassa.
Yksi hyvä keino on ottaa kuva autosta kun se on asiattomasti parkeerattu, joko kahteen parkkiruutuun, tai invaruutuun ilman oikeutta, sitten vaan kuva Youtubeen ja rekkari näkyviin, yleensä julkisuus on hyvä kasvattaja, tuskin kukaan haluaa olla tekemisissä ihmisen kanssa, joka ei kunnioita vammaisten oikeuksia.
asutaan kuin kahdessa eri suomessa, en koskaan nähnyt invaparkissa bemaria...mutta mersuja kyllä, jatkuvasti, toki ne on ne mustalaisten romut.
joskus se vika on katsojan silmissä kun on hemmetisti ennakkoluuloja ja katkeruutta kuka tietä mistä syystä niin pilkuja viilaataan ... kai se sun elämä jotenkin rikastuttaa kun on tarve bemarikuskeja haukkua, tarve saada paskat pihalle kurjasta elämästä....jep jep
jatkakaa, teitä on ilo lukea :) ja todeta että kyl olette katkeria kun ette bemulla ajaa, kun tulette tänne asti katkeruutta tyhjentämään
mä en vaivaudu lähteä muille palstoille kirjoittelemaan volvojen ajotaidottomuudesta tai opelin aivottomuudesta... ei ne siitä paremmiksi tuu
Se koira älähtää johon kalikka kalahtaa, ei taida ihan tuulesta temmattuja olla nämä Bemumiesten edesottamukset.
http://www.kauppalehti.fi/auto/uutiset/bemarikuskit torppoja kylla, vahvistaa tutkimus/201308483459
en tarvi tutkimuksia nähdäkseen että sua se koira taisi palleihin purra ja kunnolla :) joten... lässyn lässyn
Tyypillinen BEMU kuski hiilenä koko ajan,MIKSI? Muut ajaa jokseenkin rauhallisena, mutta BEMU kuskilla keittää koko ajan, MIKSI?
Siinäkö oli kaikki? Olisit vaan jättänyt sanomatta kun jo meni
noin pahasti asian vierestä.
tekisit tutkimuksen aivotoiminnastasi jos sellaisia sulta löytäisivät, sulla taisi koko elämä mennä pahasti vierestä kun katkerana täällä roukutat :)
Kyllä nää bemarit pitää ny kieltää virkamiehen lakipykälällä, on suomessa menetetty jo monta veron maksajaa enkeli kuoroon.
Jos nyt kuitenkin panostettaiin siellä autokoulussa ajo-opetukseen erivetoisilla/työntöisillä autoilla ajamiseen ja oppilaat opetettasiin "ajamaan" autoilla, eikä vaan siirtymään paikasta toiseen. Mielestäni olisi ideaa.
Tällä vedon/työnnön tiedostamisella ratissa huomaa viimeistään liukkailla, joten miettikää ja toimet sen mukaan. Vink vink.
Saattaapi nyt näin kesällä hymyilyttää, mutta...tulee sateet, myöhemmin mustat jäät, ensilumet jne. siis niikuin normi vuodenajat:).
Ps. täällä meilläpäin ei edes opeteta muilla kuin etuvetoisilla autoilla, ellei sitten ka-kuljettajaksi aio.
Kyl tulloo taas vakuutus yhtiölle kalliiksi käyttää monosen palvelua tässäkin tapauksessa ja tietysti muille vakuutus maksajille.