Kissanpennun jatkuva hyökkäily.

jjanitaaa

Elikkäs meille kotiuti 2 ja puoli kuukautta sitten uusi kissanpentu ja ongelmana on miltei jatkuva jalkoihin hyökkäily ja pureminen vaikka kissa on jo kohta 6 kk. Ei tarvitse kun kävellä ohi niin kissa on jaloissa kiinni ja vaikka sanotaan sille "ei" niin ei usko sitten millään jatkaa vain. Onkohän tämä enää normaalia tuon ikäiseltä kissalta? Ja mitä pitäisi tehdä tuon asian kanssa? Asiallisia neuvoja ottaisin enemmän kun mielelläni vastaan! :)

1

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sannnnnnni

      On normaalia, ellei pure verille ja murise/ sähise raivokkaasti niin kissa luulee vain leikkivänsä; kissaa on vaikeampi turkin takia puremalla satuttaa joten se ei ymmärrä että ihmiseen koskee helpommin. Kissa on mieleltään pentu ainakin vuoden ikään, täysin aikuistapoja ei voi odottaa ennenkuin kahden, kolmen iässä. Vedä raaja nopeasti pois, huudahda kimeällä ääneällä ja käyttäydy loukkaantuneesti (älä rankaise, kieltäydy vain huomaamasta kissaa millään tavalla parin minuutin ajan); kissa luultavasti tajuaa että teki huonosti. Jos mahdollista niin hanki toinenkin nuori kissa; omaa ensimmäistäni (yksinäistä kun toiseen ei vain opiskelijalla ollut varaa) koulutin näin kuukausitolkulla ja lopulta se oppi varovaiseksi; yhdessä otettu sisaruspari jonka nyt omistan koulutti toisensa varovaiseksi ilman että tein itse mitään =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      262
      4606
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2797
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1761
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1624
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1360
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      94
      1253
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      212
      1138
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1129
    Aihe