Suomalaistaustaiset nuoret aikuiset - miten menee?

Paluumuuttaja28

Olen ruotsissa syntynyt 80-luvulla ja lapsuuteni elänyt siellä. Muutimme takaisin suomeen kun olin kuuden vanha. Vaikka olin pieni lapsi ruotsissa eläessäni, niin muistoja on jäänyt yllättävän paljon ja jopa vanhoja leikkikavereita tulee mieliin noilta ajoilta.

Suomessa on elämä mennyt hyvin, ei ole oikeastaan mitään valittamista. On iso perhe ja hyvät työt molemmilla vanhemmilla.

Aikuisiälläni aina vaan tulee mieleen että miten elämä olisi sujunut jos olisimme silloin 80-luvulla jääneet ruotsiin. Olisikohan asiat yhtä hyvin kuin nyt ovat suomessa?

Miten teillä muilla ruotsissa syntyneillä suomalaisilla menee? Onko teillä ollut aivan yhtä hyvät edellytykset hyvään elämään kuin samoihin aikoihin syntyneillä kantaruotsalasilla?

Löytyykö jostain esim. ruotsissa syntyneiden suomalaisten työttömyystilastoja tai vuositulojen määrää jostain, tai ihan mitä vain statistiikkaa mistä näkisi kokonaiskuvan suomalaisten ruotsissa syntyneiden elämänlaadusta?

Onko siellä Ruotsissa ketään suomalainen menestynyt yhtään isommin? Eikö nelly.com omistaja ole suomalainen? Löytyykö muita hyvin menestyneitä suomalaistaustaisia?

1

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fhjfjfjnfsjrsjh

      Liian isoa asiaa tämmöiselle sajtille, paljon kysymyksiä jotka vaatii pitkät vastaukset, ei hyvä.
      Mitä meinaat hyvin menestyvillä suomalaislla, vain julkkiksia ja rahamiehiä vai kaikkia jotka sai heti Ruotsiin saavuttua paremman elämistason kuin Suomessa oli ollut (työttömät vanhemmat, huonokuntoiset kotitalot syrjäseuduilla), tajuatko että iso on kysymyksesi? Miski pelkästyään suomalaisista olisi ihan statistiikkaa sulle jakaa, et sinä sillä tiedolla mittään tee.
      Hyvää suven jatkoa, älä sinä ruosuista murehdi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      103
      3495
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      196
      2226
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2090
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      37
      1822
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      9
      1649
    6. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      1088
    7. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      5
      830
    8. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      69
      827
    9. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      49
      821
    10. Sinkkuihmisten suppea kuva maailmasta.

      Siskoni on jo vannoutunut sinkku. Hän ei haaveile mitään suhdejuttuja. Mutta välillä mietin, miten vähän ja suppeasti
      Sinkut
      129
      773
    Aihe