Mikä vois olla se paras keino puhdistaa tuulilasi sisäpuolelta ? Perinteiset lasinpesuaineet ei tehoa eikä myöskään fairylla pesu.
Lasi näyttää ihan siltä kuin siihen olisi "hiuslakkaa" suihkuteltu, ei muutu pesussa yhtään miksikään. Matalalta paistavassa auringossa lasista ei oikeesti näe läpi.
Lasi näyttää ihan siltä kuin siihen olisi "hiuslakkaa" suihkuteltu, ei muutu pesussa yhtään miksikään. Matalalta paistavassa auringossa lasista ei oikeesti näe läpi.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vaikea mennä arvailemaan millä lasi on joskus sotkettu, mutta koita vaikka raaálla Lasolilla. Jos ei liuottimilla lähde, niin lasi vaihtoon. Vai onkohan laminoiti pettänyt jostain?
Kai nyt erotat kuluman ja lian. 250 tkm on omassa autossani lasin ikä. Ja putsausurat on, eli ilman niitä saa lasin sumeaksi nopeamminkin.
Putsaukseen sisäpuolelta käytän Bilteman viinanhuuruisia pyyhkeitä.
Kaikki toimii.
Sinä vain et viitsi muuta kuin provoilla.
Tai et osaa...
Tuulilasin puhdistamiseen tarkoitetut spray-pesuaineet on ykkösvaihtoehto. Kakkosena on Ajax-ikkunan pesuaine. Sprayt on huomattavasti helppokäyttöisempiä ja erittäin erittäin tehokkaita. Eivätkä ole hinnan kiroissa.
Kaikki autokemikaalit ,,esim lasii pelkkää kusetusta kaikkia olen käyttänyt;; paras jonka löysin on ihan taloupuolelta kaupasta Clift merkkinen pesu aine suihke
ei jää mitää jälkiä oikein yllätyin vaikka katsoo auringoa vasten:)lasei on tullut käytettyä vaikka mitä merkkiä
Kuten jo aloitusviestissä kerroin, olin kokeillut erinäiset autonlasien puhdistamisees tarkoitetut srayt ja fairyn ja niistä ei ollut MITÄÄN apua.
SINOLIA raakana paperiin ja sillä hankaus, nyt on puhdas.
Ei mitään heijastumia tms jäänyt
Ja jotain mustaa ja sitkeää siinä lasissa oli.
Isopropanolin ja akkuveden sekoituksella. Esim honkkarista crystal jäänestoa joka on puhdasta tavaraa.