Tällä palstalla motkotetaan jatkuvasti kuinka huonosti asioita hoidetaan.
Toinen suosikkiaihe on kitistä siitä, kun päätöksistä valitetaan.
Yhtälailla jatkuvasti kirjoitetaan, että arvostelijat valittavat turhasta.
Minä ajattelin nyt olla oikein positiivinen ja haluankin, että luetellaan asioita jotka on hoidettu meidän päättäjien toimesta hyvin. Mitä ne olisivat?
Toinen suosikkiaihe on kitistä siitä, kun päätöksistä valitetaan.
Yhtälailla jatkuvasti kirjoitetaan, että arvostelijat valittavat turhasta.
Minä ajattelin nyt olla oikein positiivinen ja haluankin, että luetellaan asioita jotka on hoidettu meidän päättäjien toimesta hyvin. Mitä ne olisivat?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kaunis ajatus mutta väärä palsta. Tällä palstalla kaikki on peestä.
Kun katsoo kaikkien kokousten asialistat niin näkee kuinka paljon asioita on hoidettu ja hoidetaan ja suurin osa niistä menee oikein mainiosti.
Muutama esimerkki:
- Heinolassa on hyvin toimiva terveyskeskus
- Heinolassa on hyvät liikuntamahdollisuudet
- Heinolassa on hyvin hoidetut kadut
Kaikkia näitä ovat "päättäjät" mahdollistamassa.
Heinolassa on hyvät liikuntamahdollisuudet (jos on?). Rullaluistelu kynnöspelloilla ei kiinnosta.
Heinolassa on äärimmäisen huonosti hoidetut kadut!
Arvauskeskus on todella surkein missä olen käynyt. Yksistään verikokeeseen saa jonottaa kuukauden, ylikin.
Hammaslääkäriin valtavat jonot, ei pääse vaikka tarve olisi...mutta onhan täällä ihana vesistö!
Et ole sit varmaan monessa t-keskuksessa käynyt? Kokeilepa Helsingistä jotain. Mun mielestä mahtavat lenkkimaastot ja kaduissa en ole huomannut mitään kummempaa.
Terv. Pääkaupungin paluumuuttaja
En tietenkään ole missään muualla käynyt, täällä ole elämäni pällistellyt torin kulmilla.
Olen minä käynyt useassakin terkkarissa mutta tämän kylän arvauskeskus on heikoin. Heikkoa on että huonoa tekee.
Terv. Tänne muuttanut ja poiskin muuttava.
Heippa sulle! Kerro sitten mistä löytyi onnela :-)
Hyvinhoidettut kadut :D.D ja lehmät lentää :D
Oletko ikinä käynyt muualla kuin Heinolassa? Menepä kunnon lumisateiden jälkeen Helsinkiin tai edes Lahteen. Tiedät mitä tarkoittaa hyvä ja huono.
Asiat voisivat aina olla paremmin. Se on selvä. Täydellistä ei ole. Heinolassa on asiat hoidettu kuitenkin monelta osin selkeästi paremmin kuin Suomessa keskimäärin.
Asut varmaan keskustassa?
Kyllä on omituisia valittajia,päättäjät tekevät töitä pelkällä kokouspalkkiolla,siitäkin menee osa puolueostojen toiminnan rahoitukseen.Heidän pitää lukea ja tutustua päätettäviin asioihin puhelinlaskut he maksavat itse bensalaskut he maksavat itse,
Hyvä jos he saavat työstään edes 10 senttiä tunnilta,Olisitte kiitollisia että jotkut hoitaa yhteisiä asioita mitätöntä korvausta vastaan,mutta sinä valittaja et uskalla ottaa vastuuta yhteisistä asioista
Valittajat tuntuu kasvaneen tynnyrissä tapinreijästä kurkitaan mitä muut tekee,ja sitten taas valitetaan, tule vellihousu nimelläsi esiin.
Tulepa sinäkin nimelläsi esiin ennen kuin vaadit sitä muilta.
Olet juuri se, miksi toisia nimittelet :)
Laitinen, Seppä, Rämö, Jäppinen, Hilden.
Tässä Top5, joita eniten täällä arvostellaan ja voisiko sanoa että haukutaan.
Miltä heistä tuntuu, onko kukaan miettinyt.