paljoko maksaa rantakaavoitus

kiitosta jos tiedät

antakaa arvio..n kilometrin matkalle?keskisuomessa..
tietääkseni n, 5 tonttia km matkalle on karkea arvio tonttiluvusta...riippuu tietysti monista asioista..
jos olette teetettäneet..anna joku hintasuunta.. vai onko edukkaanpaa hakea poikkeusluvalla nuo tontinpaikat?

3

651

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mies ja kirves

      markka aikana paljon joten tuskin halventunut siitä
      Voi olla ettei yhtään rakennuspaikkaa koko matkalle vaikuttaa mitä emätila saanut ja myynnyt vuosien saatossa eli rantarakentamispaikat jo myyty ja rakennettu.
      Yhden episodin nähnyt ja muuttui myyjän lupailuista kolmen vierekkäiseksi kolhoosiksi että näin.

    • Hintaan en ota kantaa, siihen vaikuttaa sekä kunnan että valitsemasi arkkitehtitoimiston veloitus.

      Ranta asemakaava on siinä mielessä erilainen muhin asemakaavoihin verrattuna, että kunnalla ei ole kaavoitusprivilegiota (suomeksi se utarkoitaa että sinun oikeus laadituttaa se).

      Kun aloitat projektin, niin kunta ilmoittaa sinulle LAY-luvun (loma-asuntoysikkö) joka lasketaan olemassa olevien vapaa-ajanasuntojen keskimääräisellä tiheydellä kaavoitettavalla alueella. Tämä luku sitten ratkaisee kuinka monta uutta rakennuspaikkaa on mahdollista muodostaa.

    • rahat pois

      kunnassani///= n, 5 tonttia km matkalle on karkea arvio tonttiluvusta...riippuu tietysti monista asioista..
      sanot==Hintaan en ota kantaa, siihen vaikuttaa sekä kunnan että valitsemasi arkkitehtitoimiston veloitus.//
      kuinka kunta tuohon hintaan vaikuttaa?mielestäni se on asiakkaan ja a-toimiston välinen asia koko homma?vai rahastaako kunta myös teettäjää? en kyllä ihmettelisi ollenkaan..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1389
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      771
    3. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      66
      715
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      88
      704
    5. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      669
    6. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      62
      638
    7. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      144
      636
    8. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      602
    10. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      591
    Aihe