paljoko maksaa rantakaavoitus

kiitosta jos tiedät

antakaa arvio..n kilometrin matkalle?keskisuomessa..
tietääkseni n, 5 tonttia km matkalle on karkea arvio tonttiluvusta...riippuu tietysti monista asioista..
jos olette teetettäneet..anna joku hintasuunta.. vai onko edukkaanpaa hakea poikkeusluvalla nuo tontinpaikat?

3

417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mies ja kirves

      markka aikana paljon joten tuskin halventunut siitä
      Voi olla ettei yhtään rakennuspaikkaa koko matkalle vaikuttaa mitä emätila saanut ja myynnyt vuosien saatossa eli rantarakentamispaikat jo myyty ja rakennettu.
      Yhden episodin nähnyt ja muuttui myyjän lupailuista kolmen vierekkäiseksi kolhoosiksi että näin.

    • Hintaan en ota kantaa, siihen vaikuttaa sekä kunnan että valitsemasi arkkitehtitoimiston veloitus.

      Ranta asemakaava on siinä mielessä erilainen muhin asemakaavoihin verrattuna, että kunnalla ei ole kaavoitusprivilegiota (suomeksi se utarkoitaa että sinun oikeus laadituttaa se).

      Kun aloitat projektin, niin kunta ilmoittaa sinulle LAY-luvun (loma-asuntoysikkö) joka lasketaan olemassa olevien vapaa-ajanasuntojen keskimääräisellä tiheydellä kaavoitettavalla alueella. Tämä luku sitten ratkaisee kuinka monta uutta rakennuspaikkaa on mahdollista muodostaa.

    • rahat pois

      kunnassani///= n, 5 tonttia km matkalle on karkea arvio tonttiluvusta...riippuu tietysti monista asioista..
      sanot==Hintaan en ota kantaa, siihen vaikuttaa sekä kunnan että valitsemasi arkkitehtitoimiston veloitus.//
      kuinka kunta tuohon hintaan vaikuttaa?mielestäni se on asiakkaan ja a-toimiston välinen asia koko homma?vai rahastaako kunta myös teettäjää? en kyllä ihmettelisi ollenkaan..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      119
      2572
    2. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      26
      2414
    3. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      59
      2003
    4. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      30
      1833
    5. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      339
      1399
    6. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      60
      1093
    7. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      259
      1039
    8. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      54
      1027
    9. Mikään ei ole ikuista

      Hyvää huomenta. ☕ Susi ulvoo yksin ja tyhjyys kutsuu luokseen.⚜️❄️❤️🥱
      Ikävä
      146
      933
    10. 45
      918
    Aihe