vanha gps

juuso

Sain venekaupassa vanhan Garmin 45 gepsin. Se ei löydä sateliitteja. Kannattaako viedä korjattavaksi? Käyttäisin sitä varalaitteena.

2

781

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joakim

      Kokeile nyt ensiksi kunnolla eli anna olla pitkään päällä avoimessa paikassa. Jos varmistuspatteri on tyhjä (ainakin 48 valittaa tästä käynnistettäessä) tai muuten GPS on "hukassa", voi kestää yllättävän kauan sateliittien löytyminen.

      Jos laite on tosiaan rikki, Garminilla on korjaussysteemi, jossa luvataan korjata laite tiettyyn hintaan. Jos laite on korjauskelvoton, saa ko. hinnalla toisen korjatun, uuden vastaavan tai rahat takaisin.

      • S.A.R

        Garminin 45 ja vastaava eri kotelossa oleva 38 ovat tosiaan hitaita käynnistymään välillä jos ovat seisseet kauan. Hitain johon olen törmännyt taisi olla reilu 20 minsaa kun kone oli täysin nollilla pitkän kaapissa seisomisen jälkeen.

        Onhan siinä antenni kiinni ? olen meinaan törmännyt tapaukseen jossa kaveri yritti ilman antennia ja selitti että "toi liitinhän on lisäantennia varten, on tässä sisäinenkin". Eli sellainen peukalon kokoluokkaa oleva patukka siinä yläkulman liittimessä... tuossa ei nimittäin ole sisäänrakennettua antennia.

        Jos se tosiaan on hajalla niin kannattaa harkita ja kysellä hintoja, vähän käytettyjä "perus"laitteita saa melko halvalla... saattaa saada toimivan käytetyn alle korjaushinnan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      57
      3545
    2. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      41
      3330
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2781
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      45
      2527
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      54
      1963
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1609
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1493
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      106
      1307
    9. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      20
      1268
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      180
      1241
    Aihe