Asensin taloyhtiön nettiä ja kaikki pitäisi olla ok, mutta internet ei toimi kuitenkaan. Ilmoittaa että dns-palvelin ei ehkä toimi. Mitä se tarkoittaa ja miten sen saa korjattua?
Taloyhtiössä on saunalahden liittymä ja yhteys on sieltä data pistokkeesta, ei puhelin. Vekotin on langaton.
Dns-palvelin ei vastaa?
2
330
Vastaukset
Reitittimen resetointi.
Heippa!
Kuulostaa ongelma olevan todennäköisesti kytkennöissä huoneistojakamossa. Tämä on yleensä huoneiston eteisessä sijaitseva suljettu tila jossa on datapaikat joka huoneeseen ja sitten on erikseen datapaikka josta varsinainen yhteys tulee huoneistoon. Ideana olisi laittaa verkkojohto tästä pääkohdasta niin että toinen pää menee siihen huoneeseen missä pidät langatonta reititintä. Ne on suoraan nimetty esim. 1.1 ja sama lukee siellä huoneessa jossa on tuo reititin. Pääkohta on yleensä nimetty "jakamo" tai esim. pekkä "1" jos huoneet on sitten noita 1.1, 1.2, 1.3 jne.
Näiden jälkeen yhteys tulee reitittimelle. Myös reititin pitää varmistaa että on kytketty oikein. Kuituyhteyksissä yleensä verkkokaapeli laitetaan laitteen "wan" paikkaan kiinni.
Oletko muuten rekisteröinyt liittymän käyttöösi? Sekin kannattaa tehdä ensimmäisenä että löydämme tietosi tarvittaessa ja voimme tutkia yhteyttä.
Suosittelen jos et saa yhteyttä toimimaan soita meille niin se on nopein tapa saada kaikki kuntoon 01019 0230 (pvm/mpm). Häiriöilmoituksia otetaan vastaan 24h.
Miikka / Saunalahden Palstatiimi
http://palsta.saunalahti.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1514523Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o1943184Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1042801Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis252775Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1452732Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos362089Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu541997Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat121899En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131855Olet ainutlaatuinen
Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain381129